Puheenvuoro Kansainvälisen rationalistiliiton konferenssissa, joka pidettiin Tallinnassa 23.-24.4.2016: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/04/26/freethought-in-finland/
"Next year 2017 we have anniversaries in Finland: The Union of Freethinkers 80 years, first Freedom of Religion Law enacted 95 years ago and Independence of Finland 100 years, said Esa Ylikoski, General Secretary of Union of Freethinkers, in his presentation at Rationalist International Conference 23-24 April 2016 Tallinn.
....."
Freethought in Finland
17
129
Vastaukset
En ole ammattikääntäjä tai oikolukija, mutta huomasin tuossa muutaman käännös- ja kirjoitusvirheen jotka voisi korjata. Löytyisiköhän jäsenten joukosta joku joka olisi ihan pätevöitynyt englannin oikolukija? Englanninkielinen sisältö nettisivuilla on tosi hyvä ajatus, mutta sitten kannattaa kyllä huolehtia että ne tulevat kirjoitettua oikein.
promout -> promote
cultur -> culture
seremonies -> ceremonies
in year 2015 -> in the year 2015 tai ihan vaan in 2015
528 403 person has used -> persons have used
weddings were hold -> were held
male couple and female couple -> couples
was deleted out -> was rescinded
there is only non-religious -> only a non-religious
There is religious oath -> there is a religious oath
because duty to public choice between -> because having to choose publicly between
is not mentioned any more -> is no longer mentioned
We try to get religious seremonies -> ceremonies.
desided -> decided
secular life stance knowledge (and ethics) education (ET) -> OKM:n virallisissa käännöksissä ihan vaan ethics tai secular ethics
plasphemy -> blasphemy
It’s shame -> It’s a shame
was developed successfully -> has been developed successfully
Next Year meeting is planned taking -> Next year meeting is planned to take place
Additional to that some -> additionally some
(Free Thinker) promote rationalism -> promotes rationalism
ateism -> atheism
Our website help we all in -> Our website helps us all inYlikoski laittoi liiton listalle jo korjatun version, jonka tiputin nyt entisen päälle www-sivulle. Yritän käydä vielä tuon sinunkin listasi läpi.
Kiitokset!- EsaYlikoski
jori.mantysalo kirjoitti:
Ylikoski laittoi liiton listalle jo korjatun version, jonka tiputin nyt entisen päälle www-sivulle. Yritän käydä vielä tuon sinunkin listasi läpi.
Kiitokset!Hei, kiitos paljon. Puheeni teksti livahti nettisivuille hieman turha vilkkaasti, kun taisin lähettää sen eilen juuri ilmaisun kommentteja varten.
Näin se kehittyy joukkoistamalla sekä vaparien face book -sivujen, sähköpostilistan ja jopa tämän suomi24.fi -foorumin kautta. Kaiken kukkaraksi minulle voi lähettää myös sähköpostia,jos löytää osoitteen esim. täältä: http://vapaa-ajattelijat.fi/hallitus/
- Lukijan.huomioita
Täällä siis päivitetty versio: http://vapaa-ajattelijat.fi/blog/2016/04/26/freethought-in-finland/
- Voluntary
Kiitos. Olusi hyvä saada myös sivujen englanninkielinen lyhennetty versio... Vapaaehtoisia talkoolaisia?! Ei voi määrätä.
- MiljardiMonni
Suomen kirkko kohtuuttoman suurituloinen. Miljaardin menoerä joka vuosi.
- VälitäLinkkiä
Kyllä tätä linkkiä voisi välittää monellekin maahanmuuttajalle, jokaa osaa englantia. Silti vielä tärkeämpää olisi varmistaa tietoa perusoikeuksista ja liiton parannustavoitteista niihin tarkemmin. Siis englanniksi. Ja venäjäksi ja arabiaksi jne.. Nyt tällä. Välittäen linkkiä.
- Sekulaaristi
VälitäLinkkiä kirjoitti:
Kyllä tätä linkkiä voisi välittää monellekin maahanmuuttajalle, jokaa osaa englantia. Silti vielä tärkeämpää olisi varmistaa tietoa perusoikeuksista ja liiton parannustavoitteista niihin tarkemmin. Siis englanniksi. Ja venäjäksi ja arabiaksi jne.. Nyt tällä. Välittäen linkkiä.
Kyllä. Linkkiä kannataa välittää Suomessa asuville englannin kielen taitoisille. Ja muuuallekin maailmaan, Suomen tilanteesta ja vapaa-ajattelusta kiinnostuneille.
- HyväIdea
Sekulaaristi kirjoitti:
Kyllä. Linkkiä kannataa välittää Suomessa asuville englannin kielen taitoisille. Ja muuuallekin maailmaan, Suomen tilanteesta ja vapaa-ajattelusta kiinnostuneille.
Hyvä idea!
- LukijanKommentti
Nettisivujen englanninkilein lyhytversio oli kohtuullista saada aikaan.
- TuleeMieeleen
Samoin sivustosta www.uskonnonvapaus.fi
Vapaaehtoisia talkoilemaan?
- Kohderyhmille
Kiinnostuneille vinkiksi.
- fbfbfb
Jaetaan jaetaan.
- LukijanKOmmentti
Tästä ketjusta linkkiä englanninkielisille.
- iheu.org
Mukana tässä: iheu.org
- UpUp
Etusivulle!
- Vinkkinä
Kv vieraille.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2792548Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001364- 1081241
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831241Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581185Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi971178- 441042
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi71946Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22890- 33797