Oli ne hienoja aikoja

Lehmänhäntä

kun RKP oli hallituksessa 40 vuotta. Kyllä on sen jälkeen Suomen menestyminen mennyt kuin lehmän häntä alaspäin.

13

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • såärdet

      Du har alldeles rätt.

    • KylläRKPKyllä

      Joo, muistan kun RKP yksin nosti Suomen -90 luvun alun lamasta.
      Ja eikös se ollut RKP:n komppania, joka voitti talvisodankin. Mutta suurin voittohan tuli vuonna 1995, kun RKP:n urheiluseura voitti jonkun jutun jääkiekossa.

    • Äänestäjä-Ääniseltä

      Kyllä!

    • katastrof

      Med den här regeringen har vi snart inte ens kon kvar.

      • sämstanågonsin

        Inte ladugården heller.


    • Kyllä, silloin maahanmuuttokin oli kontrolloitua ja määrältään hallittua. Vastaanottokeskusten liepeillä ei parveillut PerSujen siiderivalaita avohässäkässä, kakskymmpiä kourassaan lapsenmunaa himoiten. Työttömiä oli vähemmän, koulutukseen satsattiin, AY possut olivat jotenkin ruodussa ja kesätkin olivat lämpimämpiä. Oli ne aikoja.

      • kyrkslättbo

        Man saknar Astrid Thors,då var det ändå någon reda med invandringen.


      • kyrkslättbo kirjoitti:

        Man saknar Astrid Thors,då var det ändå någon reda med invandringen.

        Hennes nypor var väl inte direkt av bomul?


      • 228w
        Peppu-Reino kirjoitti:

        Hennes nypor var väl inte direkt av bomul?

        Det var väl ASTRID som dödshotades ,hon var inte omtyckt.


      • bättredå
        kyrkslättbo kirjoitti:

        Man saknar Astrid Thors,då var det ändå någon reda med invandringen.

        Kvotflyktingarna som då togs emot har anpassat sig fint,jobbar och sköter sig,åtminstone i Österbotten och i allmänhet på tvåspråkiga orter.


    • silleen

      Suomi on noussut paristakin talouslamasta nimenomaan RKP:n ollessa hallituksessa. Että silleen.

      • Hoitokeino

        RKP loi uskoa kansaan ja onnistui siinä hyvin. Persut ovat pyrkineet samaan mutta ovat epäonnistuneet totaalisesti. Nykylaman syy on uskon puute ja sekaannus ja hoitokeinoja ei ole löytynyt vaan kaikki yritykset ovat epäonnistuneet.


      • Hoitokeino kirjoitti:

        RKP loi uskoa kansaan ja onnistui siinä hyvin. Persut ovat pyrkineet samaan mutta ovat epäonnistuneet totaalisesti. Nykylaman syy on uskon puute ja sekaannus ja hoitokeinoja ei ole löytynyt vaan kaikki yritykset ovat epäonnistuneet.

        Det är kanske inte så bra att styra ett land i ständig krabbis? Nunorna skiner röda under alkis-skäggen, folkdräkterna från fabriken har blivit kostymer, cykeln och Ladan är nu minister Audin, men chimpansen i kravatten är den samma. Nu tyvärr som beslutsfattare.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veriteko Kajaanissa.

      Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.
      Kajaani
      73
      5023
    2. Anna vihje jonka vain te tiedätte

      Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e
      Ikävä
      217
      3145
    3. Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat

      Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko
      Sinkut
      291
      2750
    4. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      15
      2482
    5. Taitaa olla kaikki ohi

      Meidän väliltä.
      Ikävä
      109
      1686
    6. Kajaanin puukotus

      Mikä oli tappamisen motiivi,ja kuka tappoi toisen tuostan noin vaan?
      Kajaani
      11
      1636
    7. Jösses! Jutta ja Juha Larm eivät usko silmiään piharempan jälkeen: "Apua!" - Katso kuvat!

      Jutta ja Juha Larmilla on vastavalmistunut mökki, mutta voimat ja ideat on lopahtaneet pihan suhteen. He saavat Huvila &
      Kesämökki
      18
      1614
    8. Mistä tietää, että toinen on kiinnostunut sinusta

      Mitä merkkejä olette huomanneet tai mitä miten itse ilmennätte kiinnostusta?
      Ikävä
      88
      1376
    9. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      100
      1189
    10. Raju auto-onnettomuus Kemijärvellä

      Kuinka sitä noin hurjastellaan? Pykikö renkaat? Oliko liikaa vauhtia ja tie liukas? Ikävä juttu!
      Kemijärvi
      18
      1047
    Aihe