1/3. Länsimaiden liberalismi ja maallistuminen kohdistavat kristinuskoon kovia paineita. Miten kristinusko suhtautuu seksiin, avioliittoon ja sukupuoleen ja miten käsitykset ovat muuttuneet ajan myötä? Tuotanto: BBC
http://areena.yle.fi/1-2769236
http://areena.yle.fi/1-2769236
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei mitenkään. Samaa syntiä tehty ajat. Tässä ajassa vain toiminta on tämännäköistä, mutta lopputulos on sama.
Katsoitko ohjelman pikakelauksella vai miten kerkesit katsoa ohjelman 40min:ssa?
Koska niin typerä tuskin olet, että kommentoit ohjelmaa mitä et katsonut?
Sodoma ja gomorra tuhoutui homouteen, eli homous on ikivanha synti. Nykyinen syntinen maailma tuhotaan, kun homot ovat vallanneet kaikki julkiset paikat, TV n elokuvan, politiikan taiteen homo agendan mukaisesti.
Eli ei ole uudistus tai tyylikäs olotila homostella tai lesboilla, se on vanhaa syntiä.
Miksiköhän Jumala teki kaikista synneistä ihania ja mukavia?
Eikö olisi ollut paljon loogisempaa tehdä syntisistä asioista sellaisia, mitä kukaan ei halua tehdä?
Perisyntinen poispoikennut ihminen ilman Jumalan sovitusta nauttii synnistä ihanana asiana, mutta uudestisyntynyt puhdistettu Jumalan ihminen kokee synnin pahaksi. Lyhyt selitys.
Aivan. Koska uudestisyntynyt ihminen on UUSI LUOMUS, se mikä vanhaa on kadonnut. Ja parempaa on odotettavissa Taivasten Valtakunnassa..sellaista, mistä ei 'Paavalillakaan ollut LUPA puhua'.
Koska hän uskoi, niin hän kesti perille.( Usko on luja luottamus)