Täytän marraskuussa 61 vuotta ja nyt pitäisi valita kumpi eläkemuoto olisi viisaampi. Olen ollut v-1975 työelämässä. Eläkeyhtiöltä kyselin jo sitä, että pääsenkö vielä osa-aikaiselle ja vastaus oli myönteinen. Osittain varhennettu näyttäisi 50% mukaan eläkkeen määräksi 615€ ja saisin ansaita normaalisti oman kuukausituloni (n 1700br). Tosin veroprossaa eivät osanneet sanoa, meneekö tuosta sitten oma prosentti vai miten sitten meneekin. Osa-aikaeläkkeellä jos ansaitsisin 1300€ palkkaa, saisin 365€ eläkettä, tai 1100€/465€ ja 1000€/515€.
Tällä hetkellä teen normi tstotyöaikaa, mutta halusin palkattomana aina perjantain (80% työajasta käytännössä), koska olen samalla omaishoitaja.
Kumpi vaihtoehto näistä olisi fiksumpi/kumpikin kun on itselle ihan outoja.
osa-aikaeläke vai osittain varhennettu?
9
3094
Vastaukset
Työeläketietäjä ei voi suositella mitään. Molemmissa eläke-etuuksissa on puolensa. Osittainen varhennettu vanhuuseläke on osa-aikaeläkettä joustavampi, koska siinä voit vapaasti työskennellä eläkkeen rinnalla tai olla tekemättä mitään. Osa-aikaeläke taas edellyttää kaikkien eläkkeen saamisehtojen täyttymistä koko ajan, jotta eläkkeen maksu voi jatkua. Molemmat eläkkeet vaikuttavat lopulliseen vanhuuseläkkeeseen pienentävästi: osittainen varhennettu vanhuuseläke varhennusvähennyksen kautta ja osa-aikaeläke taas ansionalenemasta kertymättä jääneen eläkkeen kautta. Ensi vuonna muuttuu myös eläkkeen vuotuinen karttumisprosentti, jolla myös on vaikutusta lopulliseen vanhuuseläkkeeseen.
Voit kysyä omalta eläkelaitokseltasi mahdollista vertailulaskelmaa näiden eläke-etuuksien välillä. Jos laskelman saaminen ei onnistu, niin silloin sinun pitää tehdä ratkaisu muilla perusteilla.- trtrhgjhjjf
"Kumpi vaihtoehto näistä olisi fiksumpi/kumpikin kun on itselle ihan outoja."
Varsinkin tämä osittainen varhennettu? Sitähän ei ole vielä kukaan kokeillut, joten samassa kokemusvajeessa ollaan. Olisi ihan mielenkiintoista kuulla mihin vaihtoehtoon lopulta päädyit. - epätieto
Mitenkä osatyökyvyttömyyseläke määritellään tulevan täyden eläkkeen suhteen?
Olen työtön syntynyt 1955 ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä ja saan puolet ansiopäivärahasta.
Jäin osatyökyvyttömyyseläkkeelle 58 vuotiaana ja samana vuonna jouduin työttömäksi, pienentääkö osatyökyvyttömyyseläke tulevan eläkkeeni määrää?- 2_2
Niin miten tuo määritellään kun sanotaan että osaaikaeläke pienentää tulevaa eläkettä niin miten osatyökyvyttömyyseläke vastaavasti?
Kun on työttömänä ja osatyökyvyttömyyseläkkeellä niin mitään ei kerry?
Jos osatyökyvyttömyyseläkkeesi jatkuu keskeytyksettä, muuttuu se vanhuuseläkkeesi 63 vuoden iän täyttämistä seuraavan kuukauden alusta lukien. Tällöin eläkkeesi muuttuu täydeksi eli vanhuuseläkkeesi on kaksi kertaa nykyisen eläkkeesi määrä. Jos sinulla on ollut työansioita eläkkeesi rinnalla ennen kuin jäit työttömäksi, saat näistä karttuneen eläkkeen hakemuksesta maksuun eläkkeesi muuttuessa vanhuuseläk-keeksi.
Työkyvyttömyyseläke määräytyy karttuneesta eläkkeestä ja tulevan ajan eläkkeen osasta. Tulevan ajan eläkkeenosa tarkoittaa laskennallista eläkekarttumaa 63 vuoden ikään saakka. Tästä johtuen työkyvyttömyyseläkkeen taso vastaa aika lailla vanhuuseläkkeen tasoa. Eläkkeiden määrissä voi toki olla eroja johtuen mm. sovellettavasta elinaikakertoimesta ja eläkkeen karttumisprosenteista.
Osatyökyvyttömyyseläke on puolet täyden työkyvyttömyyseläkkeen määrästä.- Osa-aikaeläkeläinen
Sinulle nykyinenkään systeemi ei ole niin hankala kuten minulle, jolla on ylitöitä ja erilaisia lisiä. Minä toki nykyisenä osa-aikaeläkeläisenä voin ottaa tauon eläkepäivistä pahimman työbuumin aikaan, mutta enköhän muutenkin pysy tulorajoissa. Laskemista tämä systeemi kuitenkin vaatii, ja on kieltämättä vähän ahdistavakin.
- Eläkevaarilta
Eikös osa-aikaeläkkeellä ole se raja, että työstä saatava palkka saa olla enintään 70 kokoaikaisen työn palkasta.
Käytännössä tämä johtaa siihen, että pitää tehdä kolmipäiväistä viikkoa, ellei sitten halua tehdä nelipäiväistä palkalla, joka on varmasti alle 70 prosenttia kokoaikatyön palkasta.
Omalla kohdallani tämä kummallinen rajoitus johti siihen, että oli tehtävä kolmipäiväistä vaikka nelipäiväinen viikko olisi ollut paljon parempi minulle.
Nelipäiväinenkin on paljon helpompi kuin kokoaikainen - siinähän jo vapaapäivien määrä kasvaa 50 prosenttia.
Kolmipäiväistä tekevä joutuu hankalaan tilanteeseen, kun töihin tultua puoli päivää menee siihen, että pääsee nopeastikin muuttuvien tilanteiden tasalle, lukee kertyneet sähköpostit yms Kyllä vaan, eli osa-aikaeläkkeen rinnalla vaadittavan osa-aikatyön palkka voi nousta korkeintaan 70%:iin kokoaikatyön vakiintuneesta ansiosta.
Osa-aikaeläkkeen edellytyksistä löydät lisätietoa alla olevasta linkistä
https://www.tyoelake.fi/fi/erilaisiaelakkeita/osaaikaelake/osaaikaelakkeenedellytykset/Sivut/default.aspx
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047