No nyt se tuli lopullinen isku EU:sta...

Puun käyttöä ollaan kieltämässä polttoaineena Suomelta. Eikö perkele saada eroa tuosta EU:sta ? Tuollaista helevetin direktiiviä puuhataan TV1 uutisten mukaan.
Että silleen.
1181230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 118

Vanhimmat

Sähkölaskuja ynnä direktiivikopioitako pitäisi poltteleman? Saahan noista sätkänkin pyöräytettyä pahimpaan pula-aikaan.

Äänestä
  • Valtaosa suomalaisista puulla polttavista välittää vähät vitut koko eu direktiiveistä.
    Niin teen itsekin. Mökki lämpiää puilla. Sauna lämpiää puilla. Ne ovat hankittuja ennen kuin EU:sta on kuultu pihaustakaan. Joten EU ei tule tyrmäämään meikän vapaa-aikaa ja sen käyttöä.

    Äänestä

  • EU-haista-holo-vittu kirjoitti:

    Valtaosa suomalaisista puulla polttavista välittää vähät vitut koko eu direktiiveistä.
    Niin teen itsekin. Mökki lämpiää puilla. Sauna lämpiää puilla. Ne ovat hankittuja ennen kuin EU:sta on kuultu pihaustakaan. Joten EU ei tule tyrmäämään meikän vapaa-aikaa ja sen käyttöä.

    Turiset asiaa. Mökillä odottaa kiva kasa pätkittävää ja halottavaa. Yli 17 kuutiota. Haistatan pitkät vitut direktiiveille. On isoa kaminaa, leivinuuni ja tietysti kiuas lämpiää puulla ja saunan pata.

    Äänestä

  • EU-haista-holo-vittu kirjoitti:

    Valtaosa suomalaisista puulla polttavista välittää vähät vitut koko eu direktiiveistä.
    Niin teen itsekin. Mökki lämpiää puilla. Sauna lämpiää puilla. Ne ovat hankittuja ennen kuin EU:sta on kuultu pihaustakaan. Joten EU ei tule tyrmäämään meikän vapaa-aikaa ja sen käyttöä.

    EU voi vetää vitun päähänsä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    EU herroja ottaa pattiin, kun Suomella on omia polttoainevaroja omassa maassaan.
    Pitäähän Suomi saada pysymään riippuvaisena tuontienergiasta. Että silleen.

    Äänestä

Puun poltto aiheuttaa CO2-päästöjä.

Äänestä
  • Parempi antaa puun lahota itsekseen. Sehän on luomua.

    Äänestä

  • Niin tuottaa puun lahoaminenkin. Puun kasvu vähentää niitä.

    Äänestä

  • Biotuote kirjoitti:

    Niin tuottaa puun lahoaminenkin. Puun kasvu vähentää niitä.

    Sitä minäkin tarkoitin. Sarkasmi on näköjään taitolaji.

    Äänestä

  • Biotuote kirjoitti:

    Niin tuottaa puun lahoaminenkin. Puun kasvu vähentää niitä.

    Lahoaminenkin tuottaa metaania.

    Äänestä

Taannoin jossain EU-byrokraattien excel-taulukossa Suomellekin oli allokoitu vuorovesivoimaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    No nytkin tuolla Hyrrävoimalla tulee 206 MW noilla 387 hyrrällä joiden pitäisi tuottaa 1005 MW. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No nytkin tuolla Hyrrävoimalla tulee 206 MW noilla 387 hyrrällä joiden pitäisi tuottaa 1005 MW. Että silleen.

    Ja Olkiluodosta pitäisi tulla maksimissaan 3200 MW, mutta tulee vain 1600. Siinä konkurssissa ei hyrrät paljon paina eikä maksa.
    Kannattaa katsoa Yle Areenasta seuraava ohjelma: http://areena.yle.fi/1-3335046. Ohjelma tarjoaa uuden näkökulman energia-asioihin ydinvoiman kannattajalle.

    Äänestä

Tykkään savunhajusta.

Äänestä
  • Tykkään Psalmista 2,

    terveisiä vaan sinne Rysselin Paapelin torniin rapa-juoppo Junkkerille ja Junkkereilla kovalla liksalla laatuviinoja kuskaavalle Jyrki-boylle. :-)

    Äänestä

Mutta maatalouden saastuttavaa ylituotantoa vain tuetaan verorahoin.

Äänestä

Laki tähtää siihen, että joudut myymään kaiken hakekelpoisen puun kantoineen suurille lämpölaitoksille ja vaihdat puukiukaat sähkökiukaisiin ja Carunan juutalaiset lihovat

Äänestä

Matkustaja Lentokoneiden määrä Euroopassa tuhansia ilmassa verotukseen heti.
Katsokaa.

Äänestä

Mitä hyvää EU:sta on Suomelle tullut?
Niinpä.
Tätä se sähköverkkojen ulkomaalaisomistukseen myynti taas tiesi.

Äänestä

Ydinvoiman radioaktiiviset jätepäästöt ovat pahimpia, täysin sietämätöntä kehitystä.

Toki palokaasuja voitaisiin alkaa tehokkaammin puhdistaa, mikäs siinä, se olisi ihan ok.

Mutta siitä ei saisi tehdä mitään ay-pakko-rahastusta kuten Suomessa on tapana.

Äänestä

Autoja ja muuta roinaa saavat terroristit ja mielenosottajat polttaa ja ilotulitteita
eripuolillaan maailmaa ilmakehä täyteen.Lisäksi lentokoneiden saasteita rikkaat
tupruttelevat jatkuvasti maasta toiseen.Se ei vaan pilaa ilmakehää,koska rikkaatv
ovat sen niin päättäneet.Mutta se mummon saunanlämmitys puilla,se tuhoo koko
avaruuden saasteillaan ja lämpötila nousee oikein tuhon voimalla,koska EUn
viisaat veroparatiisin ylläpitäjät ovat viisaudessaan näin todenneet.Entä pakokaasut.

Äänestä

Juu ja seuraavaks tulee sit yksityishenkilöiden päästömaksut?

Toisaalta ... Puunpoltosta mahdollisesti aiheutuneet päästöt voidaan korvata (TADAA!!!) kasvattamalla PUITA! .... Joten ....

Äänestä
  • No ainakin tyhjänpäiväinen lentokonematkailiu ulkomaille sais olla raskaan verotuksen kohteena.Jos joku niin lentokoneen saastuttavat ilmakehää.

    Äänestä

Vain tuuligeneraattori ja aurinkopaneelit ovat sallittuja kesät talvet.

Äänestä

Eu kieltää koska EU:ssa vain Ruotsi ja Suomi porskuttavat valtavalla metsäomaisuudella. Jos Saksalla ja Ranskalla olisi Suomen turve ja metsävarallisuus niin turve ja puunpoltto olisi EU:n erityissuojeluksessa.

Äänestä
  • Ei se nyt niin valtava ole.

    Metsien kasvuvauhti on kuitenkin tuplaantunut 50-luvulta. Nykyään ne työntävät puuta noin 100 milj m3 vuodessa. Se on noin 20 m3 asukasta kohti. Sen verran olisi varaa hakata, jotta varanto pysyisi ennallaan.

    Tukkipuusta saa kantohintana luokka 60 e/m3. Kuitupuusta vain 10 e/m3. Keskihinta on luokkaa 40 e/m3. Se tekee rahassa 800 e henkeä kohti vuodessa. Ei sillä paljon rellestellä.

    Äänestä

  • Tuo tekee pari euroa päivässä henkeä kohti. Sehän ei riitä edes partalapsen discorahaksi.

    Äänestä

  • Sähkönkulutus vähenee kun ihmiset tuottaa ite sähkönsä ja lämmitykin hoituu puilla,
    Garunan voitot menee miinukselle, jotain siis pitää keksiä.

    Äänestä

  • Aloittaja

    No jo pelkkä varaavan takan käyttö talvella sähkölämmityksen kanssa pudottaa sähkönkulutusta omakotitalossa noin 5000 - 7000 kWh / vuosi. Että silleen.

    Äänestä

poltetaan kesällä kaikki metät ennen direktiivejä perseestä.
parasta ottaa pikaero,eu on täydellinen saatana tässä ajassa.

tuo oli selvästi odotettavissa,mutta siitä ei kannata välittää.
suomen maa voi toimia miten lystää,tämä on totuus,ei eu.

Äänestä
  • Monta on ylläpito jo poistanut. Poltetuun maan taktiikkaa ennen muuttoa Marsiin ja toiselle mantereelle.

    Äänestä

Saako kiukaan lämpiämään kivihiilellä ei tulisi päästöjä ja puut saisi rauhassa lahota mettään.

Äänestä

Jospa joku kätevä insinööri kehittäisi turvallisen kannettavan ydinreaktorin retkeilykäyttöön, kun tuo puun polttaminen ollaan kieltämässä.

Äänestä
  • Aloittaja

    Miksihän kukaan kätevä insinööri ei ole kehittänyt Suomen oloihin sopivaa pientä
    " Häkäpytty sähköagrikaattia " ? Luulisi nyky tietämyksellä ja raakaaineilla olevan hyvin helppo toteuttaa olis joka kesämökille omastatakaa sähköä saatavilla.
    Isomman mittakaavan laitteitahan on jo koekäytössä. Että silleen.

    Äänestä

Häkäpyttyjä oli jo sotiemme aikana. Silloin ei vielä ollut tätä EU:a edes olemassa. Ei ollut myöskään EU:n komissaareja. Siihen aikaan Suomi soti Neuvostoliiton kansankomissaari Stalinia vastaan.

Suomi selviytyy ainoastaan sotimalla komissaareja vastaan. Ei tuota puun polton kieltämistä voi hyväksyä. Minä en ainakaan ole mikään paimentolainen joka alkaisi polttamaan kamelin lantaa saunan kiukaassa.
Kyllä sinne saunan kiukaaseen kuulu ainoastaan kuivat koivu- ja leppäklapit. Ja tuohen palaa käytetään vain tulen sytyttämiseen.

Äänestä
  • Aloittaja

    No kelpaa se mikä puu tahansa jatkuvalämmitteiseen kiukaaseen, mutta kertalämmitteiseen ja savusaunan kiukaaseen vain leppää ja koivua. Varavassa takassa oleva ainapuhdas leivinuuni tuo talviaikaan hyvän säästön, kun ei tarvitse sähköuunia käyttää ruuan valmistukseen. Että silleen.

    Äänestä

Pitkän pakkasjakson aikana tammikuussa jouduimme lämmittämään leivinuunia ja kamarin pönttöuunia joka päivä, emmekä silti eina saaneet sisälämpötilaa ede kymmeneen asteeseen. Vanhaa taloa kunnostetaan, ja kunhan eristeitä on lisätty, puuta kuluu vähemmän. Polttopuu tulee omalta pihalta ja pikku metsiköstä varmaan loppuelämämme ajan. Sähkölämmittämiseen meillä ei ole varaa. Kahvitkin keitetään puuhellalla.

Tällaistahan ne ovat suunnitelleet jo sieltä Rion 'ilmastokokouksesta' 1992 asti. Maaseutu yritetään tyhjentää harvojen rikkaiden safarialueiksi ja ihmiset asuttaa kuin sillit purkkeihin pikkuruisiin kennoihin, jossa on täysin riippuvainen sähkölaitoksesta, vesifirmasta (vesi tietysti yritetään yksityistää, vesi, syntymäoikeutemme), jätefirmasta, supermarketeista. Maaseudulla kun voisi olla omavaraisempi ja elää terveemmin. Pariisin kokouksessa viime vuonna YK jatkoi Riossa aloittamiaan kierouksia ja EU toteuttaa se tahtoa. Poliitikkomme pitävät suurena kunniana, kun muutama heistä kutsutaan Bilderberg-kokoukseen kuulemaan, mitä nyt on päätetty siellä kulisseissa, että suomalaistenkin päänmenoksi tullaan tekemään. Sitten he kipittävät takaisin ja alkavat yltiötottelevaisina toteuttaa käskyjä. Vai ahneuksissaan? Luvataanko heille virkoja tai palkkioita meidän maamme tuhoamisesta? Vai peloissaan? Uhkaillaanko heitä tai heidän perheitään? Niin, eivät he kipitä, vaan pyyhältävät saastuttavissa lentokoneissa mennen tullen. Kun nuo YK:n ja sen alaisten turhakeorganisaatioiden turhat kokoustamiset lopetetaan, se parantaa hengitysilmaa kaikille.

Meillä palaa itse sahatut ja hakatut halot ja itse katkotut risut hellassa, kahdessa uunissa, leivinuunissa ja saunalla edelleen. Mitä seuraa? Jos vain muutama yksilö käyttää syntymälahjana saamaansa vapautta, heidät on helppo murskata ja määrätä sakot, joita ei voi maksaa, ja ulosottaa kodin. Jos taas kaikki, niin ekologisesti puulla lämmittävät kuin muutkin isänmaalliset suomalaiset, opettelemme olemaan rohkeasti vapauden ja terveen järjen puolella, voimme lopettaa tämän meidän tuhoksemme kehitellyn suunnitelman. Joko me nyt alamme huomata, että niin Suomessa kuin näköjään kaikkialla muuallakin, meidän huonot 'hallitsijamme' näkevät 99% ihmisistä vihollisinaan? Me maailman ihmisten enemmistö, jos toimimme yhdessä, saavutamme vapautemme helposti. Yksin taistelija on helppo lytistää. Minä ainakaan en kotoani lähde. Puu on luonnonmukainen tapa lämmittää.

Äänestä
  • Aloittaja

    Menkööt kieltämään Kiinaan ja Intiaa niiltä puun ja kivihiilen poltto uuneissaan.
    Sillä jo voisi olla jotain vaikutusta, jos reilut 2 miljardia ihmistä rajoittaisi polttamisiaan. Suomen 5,4 miljoonan kansan puun polttamisen kiellolla ei ole mitään vaikutusta. Että silleen.

    Äänestä

Ei jUMALAUTA!

Äänestä

suomilaiset metsäyhtiöt lobbaa eu,ssa puun voimalaitos käyttöä vastaan. pelkäävät että metsänomistajalle jäisi jotain käteen kuitupuun myynnistä jos vaihtoehtona olisi myydä se hakkeena ja näin vähentää tuonti energian tarvetta. suomilaiseen suunnitelmatalouden periaatteiden mukaisesti eu,sta tulee "yllättävä" päätös ja metsäyhtiöiden monopoliasema puunostajana on turvattu.

Äänestä
  • Aloittaja

    Suomen päättäjät kyllä puhuvat omavaraisesta energian ja lämmön tuotannosta, mutta ne teot ovat ihan muuta todellisuudessa. Että silleen.

    Äänestä

  • No, haluammeko pitää yllä mougherinia, yms.? Että ne tyypit, siellä osaa ottaa päähän. Voi hlv, mikä liekä ja sama isäntä taas tekee arktisille alueille lisää estoja ja jarruja.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Suomen päättäjät kyllä puhuvat omavaraisesta energian ja lämmön tuotannosta, mutta ne teot ovat ihan muuta todellisuudessa. Että silleen.

    "Suomen päättäjät kyllä puhuvat omavaraisesta energian ja lämmön tuotannosta, mutta ne teot ovat ihan muuta todellisuudessa. Että silleen."

    EKP on raha, EU on hallitusvalta, "säännöt" (tietyt) on tuho kaikelle, mm. ihmisoikeudet loputtomiin kenelle vaan mistä ikinä tuleekin, sitten elävän ja kuolleen verotus, että niille "paskoille" riittäisi 30 000 euron kuukausipalkkaa ja tuo ei ole vielä suurin palkka. Jos on päässyt hallitsemaan 500 miljoonaa populaa, ne LASKEVAT että sitten kestää veroina heille maksaa kohta 100 000€ /kk, mitään rajaa ei tule. Jos ne ei tapa, sitten ne imevät kuin imumadot täältä veroa. Pyörösuu nahkaiset ja ankeriaat.

    http://keskustelu.suomi24.fi/t/14257135/euroopan-unioni-leviaa-jaamerelle

    Äänestä

Sähköyhtiöiden lopparit ne varmaan tätä ajaa.
On siinä varmaan syöty lounaat ja illalliset poikineen...

Äänestä

Puun polttaminen on alkukantaista touhua. Jo pelkästään sahatavarana puusta saa 5-kertaisen hinnan.

Äänestä
  • Risujenkaan polttaminen ei kannata, koska keräyskulut ovat liian suuret.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Sano vaan suoraan että olet laiska puita keräämään ja pilkomaan. Että silleen.

    Äänestä

  • Esimerkiksi hirsirakentaminen on hyvä tapa varastoida puun sitomaa hiiltä. Polttaminen sen sijaan vapauttaa hiilen heti ilmakehään. Uusi puu sen siten sitoo kasvaessaan, mutta siihen kuluu vuosisata.

    Ilmastomuutoksen torjuminen puuta polttamalla on kuin pyrkisi sammuttamaan tulipaloa valelemalla bensaa palopesäkkeeseen.

    Äänestä

  • Kun poltetaan kuutio puuta, niin ilmakehään vapautuu suunnilleen tonni hiilidioksidia.

    Kun ilmastomuutosta torjutaan tuulivoimalla, niin hiilidioklsiditonnin hinnaksi tulee noin 100 euroa.

    Puu kannattaa varastoida jonnekin. Tälläkin tavoin maailman pelastaminen tulee halvemmaksi kuin tuuliparooneja tukemalla.

    Äänestä

Eihän EU saunan lämmittämistä puulla tule kieltämään. Kuka sitä pystyisi valvomaan. Valvoja joutuisi oitis saunan taa neuvotteluun.

Äänestä
  • Aloittaja

    No noita direktiivien rustaajiakin olisi syytä viedä saunantaa. Että silleen.

    Äänestä

Seis eu-tahdon ulos!Meillä on pitkien kylmien ja vuosituhansien ajan aina osattu puuta käyttää koska sitä on ja se lämmittää ja auttaa meitä ihan luonnollisesti pärjäämään omillamme.Nyt tulee joku kikkailija eu-sta kuin DDRstä ja alkaa puhua pakkopotaskaa,ettei suomessa siis Vapaassa Suomen kansantasavallassa saada tehdä omia päätöksiä vaan ulkopuoliset tulevat määräilemään ja täällä ei uskalleta nousta kapinaan.Tuollaisten päätösten ulkovalloille antaminen on valtiopetos.
Kenen armoilla täällä ollaan.Tuolle touhulle on viitattava kintaalla ja tehdä itse omat päätökset.Puunkäyttöön ei mistään jarrua -ja maailma pelastuu-

Äänestä
  • Aloittaja

    Saksalaisia vituttaa vieläkin se, kun eivät osanneet tehdä lämittely tulia Suomen metsissä sotienaikaan metsissä olevista puista. Että silleen.

    Äänestä

  • Koko EU perustettiin sen takia, että sakuilta saadaan tulitikut pois ja heidät valvovan silmän alle samaan pöytään.

    Mutta näyttää siltä, että taas renki on ruvennut isännäksi.

    Äänestä

  • Merkelin matupolitiikka ohjaa vieläkin natsimenneisyyden painolasti. Siitä seuraa, että Eurooppa joutaa mennä. Isien pahat teot kostautuvat...

    Äänestä

  • Aloittaja

    Joku menee ja pahasti pieleen nyt, kun EU:nhan piti tuoda vaurautta ja hyvinvointia kaikkiin sen jäsenmaihin vai ??? Että silleen.

    Äänestä

Voisko yhdellä aurinkopaneelilla lämmittää saunan?

Äänestä
  • Yhden neilön paneeli antaa keskipäivällä parhaimmillaan 150 W tehon. Tavallisen sähkökiukaan teho on luokkaa 6000 W.

    Äänestä

  • Kun laitetaan sellaiset 6 m x 7 m = 42 m2 paneelia, niin sitten voi päästä juhannuksena saunaan, ellei sada.

    Äänestä

  • Eikä maksa kuin kymppitonnin luokkaa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Kalista kattoa. Että silleen.

    Äänestä

Puut pannaan VEROLLE, koska liian moni käyttää sitä lämmitykseen kun se on niin halpaa :))

Äänestä
  • Sehän on ilmaista, jos itse kerää risut.

    Mutta huoltarilta ostettujen halkojen käyttö lämmitykseen ei kannata.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ilmaista puuta on saatavilla, jos vain kehtaa tehdä hieman työtä sen saamisen eteen. Että silleen.

    Äänestä

Valtioliitto Valkovenäjän ja karjalan kanssa.

Äänestä

Energiayhtiöt ovat lobanneet asiansa hvyin. Ovat varmaan maksaneet hvyin joillekin "tutkijoille" jotka saavat tutkimustulokseensa sen että puun poltto tappaa ihmisiä, ne siitä syntyvät pienhiukkaset.
tappaahan se enemmän kun vitutus, koska vitutukseen kuulemma ei voi kuolla.

Äänestä
  • Hiilen hinnalla puukuutiosta kannattaisi maksaa lämmitystakoituksiin noin 15 e valmiiksi voimalaitokselle kuljetettuna. Kantohinta olisi noin luokkaa 5 e/m3.

    Jos puu katsotaan päästöttömäksi, niin hintaa voidaan nostaa 6 e/m3 verran nykyisillä päästöoikeukisen hinnoilla.

    Äänestä

  • "Energiayhtiöt ovat lobanneet asiansa hvyin. Ovat varmaan maksaneet hvyin joillekin "tutkijoille" jotka saavat tutkimustulokseensa sen että puun poltto tappaa ihmisiä, ne siitä syntyvät pienhiukkaset."

    Kauppalehden eilinen juttu Lipposen kaapelihankkeesta kertoi, että on Arktinen POLIITTINEN OHJELMA, joka estää mustan hiilen ja metaanin päästöjä. Mutta mitä tekee suomi, poloinen, ei eroa tuosta. "Paskajussit" tekevät kaiken maailman sopimuksia, yrittääkseen estää olematta mukana EU:ssa.

    Äänestä

Saisikohan mökkisaunan lämpimäksi, jos ottas talteen energian jota syntyy kun pyöräilee ja kävelee eli liike-enegia pitäs voida ladata johonkin akkuun jota sitten käyttää saunan lämmitykseen, kun toi aurinkopaneelihomma on niin kallis.

Äänestä
  • Kannattaa laittaa se dynamolla varustettu pyörä sinne saunaan. Lämmityksessä tulee sitten sen verran hiki, että ei sähköä juuri tarvitakaan.

    Äänestä

  • hah,hah,hah näillä mennään!

    Äänestä

  • Saunomiseen tarvitaan noin 10 kWh. Täyssähköauton akusto tuohon juuri riittäisi. Mökillä loisivat sukulaiset voisi panna polkemaan sen täyteen päivän aikana.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Ja ideoiten alasampujia. Saatiinhan verotuksella tuo " Häkäpyttyjen " kehittelykin loppumaan, ettei lopu bensan myynti ja sen verotuot valtiolta. Että silleen.

    Äänestä

  • Miksi ne häkäpytyt torpedoitiin???? Eiks se ole ihan hyvä idea?

    Äänestä

  • Ja siitä olen varma, et jos saunat lämpiäisi hikienegialla eli polkemalla kuntopyörää saunassa mikäli tämä yleistyisi olisi verottajakin vaatimassa osaansa tästä hyödystä eli kansantaloudellisesta tappiosta.

    Äänestä

Koivun tuohi aiheuttaa valtaisasti hiukkaspäästöjä. Niinpä koivupilkkeet pitääkin kuoria ja tuohet pitää haudata maahan.
Tuohella ei saa sytyttää saunanuunia.
Sano Rysselin tohtori.

Äänestä
  • Aloittaja

    Kaikki tuohet on vietävä Ekokemille hävitettäväksi. Sehän ei saastuta yhtään jätetuohirekkojen pakokaasut. Että silleen.

    Äänestä

  • Tuohesta pitää tehdä virsuja.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Voi niistä tehdä myös muovikasseja korvaavia kauppakasseja. Että silleen.

    Äänestä

euhan kielsi taannoin myös turpeen laaja mittaisen käytön suomessa siksi jourutaan tuomaan ulkoa kivihiiltä teuollisuuden tarpeisiin.

Äänestä
  • Turvetta ei pitäisikään käyttää polttoaineena, koska se on jo nyt pilannut luontoa niin paljon.

    Äänestä

  • Jos se pilaa luontoa niin parastahan se on polttaa pois. Luontoa pilaamasta.

    Äänestä

Nimi on Agenda 21. Tämä YK:n ituhippikielellä viherpesty teknokraattiglobalistien totalitaristinen toimintaohjelma määrittelee uusiksi energiankäyttömme, ravintomme, asumisemme, sosiaaliset, taloudelliset ja yhteiskunnalliset rakenteemme ym. kivaa. Maailmanhallitus tulee.

Äänestä
  • Niin, ja se hirvitys päivitettiin Pariisissa viime vuoden lopussa 2030 Agendaksi. Mahtaako olla toista länsimaata, jossa Hallitsijat ajaisivat kansaansa orjuuteen yhtä innokkaasti kuin Suomessa? Kehitysmaissa nuo agendat ovat kuulemma hyvinkin tunnettuja kansan keskuudessa. He uskovat hyötyvänsä niistä jotain ja tulevansa näkemään länsimaidwen romahtamisen. Romahdus voi tapahtuakin, mutta eivät kehitysmaat siitä mitään hyödy. Maailmanlaajuinen orjuus ja kaikki paha, joka sitä edeltää ja seuraa, tulee kurjistamaan kaikki, paitsi pikkuriikkisen upporikkaiden joukon. Suomesta siihen 'voittajien' ryhmään ei taida kuulua kukaan. Ei ole kohta varaa ostaa verkkosukkia kinkkujen peitteeksi, eikä tekotukkia kaljuille. Mutta kehitetään me, suomalaiset ja muidenkin maiden tavalliset kansalaiset, yhteishenkeä. Ehkä vielä saamme kaiken kääntymään hyväksi. Ainakin tämän sukupolven elämä ei tule olemaan tylsää!

    Yhdessä laulussa (Hunting of the Snark) sanotaan:
    We may be dancing towards disaster with every step that we take. We may be dancing to disaster but I've got a feeling we don't care.

    Tai ehkä me välitämme?

    Äänestä

suomihan on pitkälle oma varainen maa jos vain niistä saisi tise päättää.

Äänestä
  • Aloittaja

    Suomen pitää käytää omia enerigiavarojaan puuta, turvetta ym. niin kauan kunnes muutkin isot maat lopettavat kivihiilen ja poltoöljyn käytön. Se olisi se todellinen kilpailuetu oman energian käyttö maan teollisuudelle, lämmitykseen ja energian tuotantoon. Että silleen.

    Äänestä

Aloittaja

Nyt iskin tulille tuon savusaunan kiukaan sanoipa nuo EU direktiivit mitä tahansa.
Että silleen.

Äänestä
  • Pyydetää EUsta herra isoherra tutustumaan tilanteeseen ja viedään se saunan taakse.

    Äänestä

Kaikki risut,ja jo kuolemaa tekevät puut sekä tervasvikaiset ja muut lahovaurioisten puitten poltto ei tuota niin paljon co2 :ta,tuoreitten puitten poltto tuottaa,koska puu ei ole kerennyt muuntaa co2:ta hapeksi juuri ollenkaan olemassaolonsa aikana.Tämänhän se tutkimus paljasti.

Äänestä
  • Aloittaja

    Eikä pala vihreästi keltaisen sävyinen tuli on leppähaloissa kiukaan alla nyt eikä kukaan ole happipulassa täällä mökillä. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Eikä pala vihreästi keltaisen sävyinen tuli on leppähaloissa kiukaan alla nyt eikä kukaan ole happipulassa täällä mökillä. Että silleen.

    Tuli kiukaan alla?
    Tuli pitää laittaa tulipesään eikä kiukaan alle!

    Äänestä

  • Aloittaja

    No jopas alkoi punottaa kivet kiukaassa tunnin päästä saunotaan. Eipä näy noita direktiivi vahtijoita savua vahtaamassa. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No jopas alkoi punottaa kivet kiukaassa tunnin päästä saunotaan. Eipä näy noita direktiivi vahtijoita savua vahtaamassa. Että silleen.

    Hoitajasiko saunan lämmittää siellä vajakkilassa.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No jopas alkoi punottaa kivet kiukaassa tunnin päästä saunotaan. Eipä näy noita direktiivi vahtijoita savua vahtaamassa. Että silleen.

    Touhusi vaikuttaa niin älyttömältä, että jonkun selväjärkisen sitä pitäisi olla vahtimassa. Tulikin palaa kiukaan alla!

    Äänestä

  • Aloittaja

    Paskat koko EU:lle kylvetty on viimisen päälle hyvät savusaunan löylyt. Nyt siemaillaan APAA saunan terassilla ja kohta juodaan saunakahvit ja konjakit päälle. Että silleen ite Vappua odotellessa.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Paskat koko EU:lle kylvetty on viimisen päälle hyvät savusaunan löylyt. Nyt siemaillaan APAA saunan terassilla ja kohta juodaan saunakahvit ja konjakit päälle. Että silleen ite Vappua odotellessa.

    Lämmitit savusaunan ja kylvitkin melko nopeasti. Savusaunan lämmitys ei ole sama juttu kuin savua saunassa.

    Äänestä

  • Aloittaja

    No ei siinä mene lämmityksessä, kun noin 2 tuntia, kun se oli lämmitetty eilen jo ensimmäisen kerran tällä viikolla. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    No ei siinä mene lämmityksessä, kun noin 2 tuntia, kun se oli lämmitetty eilen jo ensimmäisen kerran tällä viikolla. Että silleen.

    Vajakkia on helppo höynäyttää.

    No hoitajathan saunan lämmittikin.

    Äänestä

Eikö sua puilla lämittöö hellaa ennee? Johan nui myrkyn lykkäs. Miul ei oo sähköi mökil? Pitteekö alkoo piuhoja vetämään ennen kessöö.

Äänestä

Puolletaan vasta iskut käynnissä lahti tori 04.05.16 klo 8:00 liittykäö mukaan :-)

Äänestä

Voehan henkselit.Nyt ne sityssä duunasiva suuren joukkosaunan jossa viikkotolkulla jo ovat telkkarin kuvissa kylpenee ja lissää pukkaa.Vuoden päästöt on ainakin ylittyneet sityssä.Äkkiä sanktioita ja maksuja porukalle.Josko vielä mereen asti ovat henkäisseet.

Äänestä
  • Aloittaja

    Onko ne riipineet tuohet pois noista haloista joilla ne tuota joukkosaunaa lämmittää ? Että silleen.

    Äänestä

Hyi maalla haisee kun naapuri halloilla yms. lämmittää surkeaa kaminaansa vuodesta toiseen.

Äänestä

EU sitä ja EU tätä.Parasta erota paskasta,ei se muuten meitä rauhaan jätä.

Äänestä
  • Todellakin. Kuppaajat jakelee käskyjänsä.

    Äänestä

Suomalaisia kohtaan vittumainen perä-hölmölä alkanee ahneesti rikkaiden etuja ajavana sakottamaan joka ainoaa harvassa mökissään klapeja polttavaa pikkutuloista, vai?

Saksalaisessa "liirum-laarum" sarjassa Baijerin seuduilla näkyy olevan teiden varsilla lukuisat rankapinot, mökkien seinustalla pinotut halkopinot,.

Uskotteko ihan oikeasti, että Saksa alkaa noudattamaan ÖKYPÄÄOMAN ETUJA AJAVAN EPÄONNISTUNEEN EU:N "KÖYHILTÄ-LOPUTKIN- ROPOSET-POIS"-MÄÄRÄYKSIÄ?

jÄRJETTÖMIEN PÄÄTÖSTEN SEURAUS: "VITUT-SIITÄ"-ASENNE, VIITATAAN kaikelle eu-paskalle KINTAALLA. JNE...

Sisällissotaa paitsi ....

Äänestä

Kaikessa mitä he laativat on päämääränä totaalinen kontrolli kansalaisista ja heidän orjuutus. Ihmisten soisi liittyvän toisiinsa ja vastustavansa tällaista. Mikäli viranomaiset tulevat rajoittamaan oman omaisuuden käyttämistä, tulisi meidän saada toimia samoin ja vaatia että he toimittavat meille osuuden kun itse käyttävät puuta, taikka tuottavat mitä tahansa energiaa. Homma on vain niin kieroksi tehty ettei tiettyjen tahojen ole mitenkään itse noudatettava mitään. Tämä kaikkihan on täydessä yhteydessä fortuminkin myyntiin. Moniko teistä on saanut osuuden kaupasta kun he myivät teidän omistamanne laitoksen australialaiselle sijoitusyhtiölle?

Äänestä
  • Aloittaja

    Tuosta EU:n Orwelliläisestä systeemistä on päästävä eroon ja pian. Että silleen.

    Äänestä

ehkä haloille löytyy hyötykäyttöä kun tulevat tarkastamaan asiaa.. rikollisuutta on vastustettava, joten halkoa voi käyttää viestin lähettämiseen. Se vain on harmi että laittavat hölmöjä näitä asioita tarkistelemaan ja itse nauttivat puusaunojensa löylyistä ja takkavalkeasta metsästäjätorpissaan ja nekin halot revitään köyhien selkänahasta.

Viimeinen tuomio tulee olemaan näille katkera joten nauttikoon sitten muiden kiduttamisesta vielä kun sitä niin nauttivat.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ns. " Makkarahalko " kannattaa pitää eteisen nurkassa noita tarkastajia varten. On sillä myös käyttöä noiden " veden pyytäjien " häädössäkin. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Ns. " Makkarahalko " kannattaa pitää eteisen nurkassa noita tarkastajia varten. On sillä myös käyttöä noiden " veden pyytäjien " häädössäkin. Että silleen.

    Sinullahan on pölkystä tehty pää jo valmiina kaulan yläpuolella.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Tuleppa käymään niin katotaan tarviiko ottaa makkarahalko nurkasta. Voi olla, että nuo rottikset hoitaa jo homman pihalla. Että silleen.

    Äänestä

  • höpöhöpö kirjoitti:

    Tuleppa käymään niin katotaan tarviiko ottaa makkarahalko nurkasta. Voi olla, että nuo rottikset hoitaa jo homman pihalla. Että silleen.

    _tulla enää katsomaan. Juttusi ovat jo kertoneet kaiken pääsi rakenteesta.

    Äänestä

  • ei _uskalla_tulla olisi ollut se oikea vastaus.

    Äänestä

  • Kanada noudattaa parastapäätä EUn toivomuksia ja komeet on liekit.
    Kyllä ilmakehään mahtuu ,siinnä missä autojen ja lentokoneittenkin pakosaasteet .
    Nopeeminhan tämä helvetti saadaan loppumaan ja sitten luonnolla on aikaa
    puhdistua,kun ihmistä ei enään ole saastuttamassa.

    Äänestä

Tavallinen savu ei ole edes myrkyllistä. Pelkkää kiusantekoa jolla rikkaat tahtovat rikastua entisestään ja köyhien tulisi köyhtyä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


höpöhöpö kirjoitti:

Puun käyttöä ollaan kieltämässä polttoaineena Suomelta. Eikö perkele saada eroa tuosta EU:sta ? Tuollaista helevetin direktiiviä puuhataan TV1 uutisten mukaan.
Että silleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu