dåliga moral.I den här Panamahärvan var flera av Yles svenskspråkiga journalister med i "grävandet " på framträdande platser.
Här klagas över svenskspråkiga finländares
6
68
Vastaukset
- 98107
Bla. Kjell Lindroos och Minna Knus - Galan.
- tvtittare
Det var också en svenskspråkig journalist som drog fram Besowskandalen i ljuset.
- hufvudstadsbladet
Nu blir de utsatta för husrannsakan om de inte överlämnar materialet till skattemyndigheterna.Polisen kommer.
- lyfterpåhatten
Svenskspråkiga journalister är inte rädda för att berätta sanningen även om det är katastrof för det svenskspråkiga "offret ".
- polissak
Det blir väl fråga om yttrandefriheten och journalister behöver väl inte uppge sina källor ?
polissak kirjoitti:
Det blir väl fråga om yttrandefriheten och journalister behöver väl inte uppge sina källor ?
Världens sista Sovjetstat (The Economist) och dess maktfullkomliga skatteverk följer inte sådana regler. Då man i skatteverket vant sig vid att gemene man bör rentvå sig inför deras huvudlösa beskyllningar, så antar de tydligen i sin totala blind- och dövhet, att förfarandet går att använda globalt. Förfarandet; betala först, överklaga sedan (och betala för det med) är en specialare för Sovjetfinland endast.
Symptomatiskt för denna maktfullkomlighet är, att Sovjetfinland igen hotar medborgare och funktionärer som det enda landet på jorden. Vaknar ingen någonsin i Sovjetfinland för att börja inse faktum? Därifrån är det ännu en lång väg till normalisering.
P.S. Exporten sjönk, arbetslösheten ökade och handelsbalansen är bara löjliga 500,000,000 € på minus efter årets två första månader. Regeringen inför mopo- och båtskatt för att råda bot på eländet. Förhöjda dagisavgifter med. Synd, att de tillsammans på års nivå inbringar ca. 0-10 % av underskottet jan.-feb. Betalarna är de som redan har en skattebörda om 60 %.
Nå, Troikan sköter.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433533- 362164
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301819- 171579
- 231538
- 141518
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781225Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko861174