Aika vähän on suoranaisia todisteita olemassa jos lainkaan? Satuja, tarinoita ja kaikenlaisia saagoja sitäkin enemmän. Satunnaisia rosvojoukkoja ei voine viikingeiksi kutsua?
Olivatko viikingit todellisia?
12
222
Vastaukset
- Todisteita-riittää
Viikingit tuhosivat ja perustivat valtioita.
Asiakirjoissa on säilynyt yllin kyllin kyllin tietoja heistä.- Sanominen.ei.riitä
Usko sinua, mahtavat todisteet. ;-).
- Voi-onnetonta
Lue historiaa viikinkiajalta. Monet viikinkipäälliköt/kuninkaat ovat historiallisia henkilöitä. Viikinkien hävitysretkistä ja heidän tekemistään sopimuksista on asiakirjatodisteet.
- besameMucho72
Aloitus kuvaa hyvin suoli24:n yleistä tasoa. Joku on sitä mieltä, että asiasta ei ole tarpeeksi todisteita, vaikka museot ovat tavaraa pullollaan.
- fkfjhfhfdhd
Komeita ja vetreitä miehiä ja hiukan oppineitakin niin tavaraa oli tarjolla ja geeniperimät kohentui.
- Huh.outo.mysteeri
Olisiko ne olleet Varangin vuonolaisia?
- Etsikää-lisää
Viikingit eli varjakit.
Hakuja:
"keitä olivat varjakit", "Novgorod Republic Varyags"
http://suku.genealogia.fi/archive/index.php/t-12645.html
Tässä on historiallinen kartta, jossa on eri heimoja, mm. varjakit.
Novgorodin tasavalta
https://fi.wikipedia.org/wiki/Novgorodin_tasavalta
Novgorod Republic
https://en.wikipedia.org/wiki/Novgorod_Republic
Varangians
https://en.wikipedia.org/wiki/Varangians- Viikinki.aika
http://keskustelu.suomi24.fi/t/11815882/varjaakit-olivat-suomalaisia
Ylellä oli kerran juttu, jossa kerrottiin valkoihoisista ihmiskaupan uhreista, jotka olisivat voineet liittyä viikinkien käymään kauppaan islamilaisen maailman kanssa. Englantilainen televisiosarja Viikingit kertoi kerran, että niiden jäämistöistä löytyi jotain islamin maailman huiveja, vaatteita, tummia ihmisiä tai jotain. Viikingit ovat ryöstelleet ja käyneet kauppaa, osa tavaroista voi olla orjia, ihmiskauppaa tms.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viikingit_(televisiosarja)
http://www.mtv.fi/viikingit
Nyt löytyi:
Viikingit
https://fi.wikipedia.org/wiki/Viikingit
"Viikingit olivat skandinaavista alkuperää olevia aseistautuneita merenkulkijoita 700–1000-luvuilla.[1] Näitä sotureita ja kaukopurjehtijoita lähti Norjasta, Ruotsista ja Tanskasta etsimään kultaa ja hopeaa ja uutta maata. He ryöstelivät ympäri Eurooppaa, ottivat itselleen orjia ja matkasivat Bagdadiin ja Amerikkaan asti. Heillä oli tarunomainen maine nopeista ja rohkeista hyökkäyksistään joista munkit kirjoittivat muistiin kauhukertomuksia luostarien ja kaupunkien ryöstöistä. Pelkkiä raakoja barbaareja viikingit eivät kuitenkaan olleet, vaan kävivät taitavasti kauppaa, olivat erinomaisia purjehtijoita ja monitaitoisia käsityöläisiä ja laivanrakentajia. Lisäksi viikingeillä oli rikas tarinaperinne.[2]
Kuka on viikinki?
Skandinaaviset aikalaiset ilmeisesti käyttivät riimukirjoituksissa sekä myöhemmissä saagoissa esiintyvää nimitystä viikinki vain ryöstö- ja sotaretkien osanottajista. Sanalla on tällöin saattanut olla kielteinenkin merkitys, kuten nykyisin sanalla merirosvo. Nykyisin viikinkikäsite on kuitenkin laajentunut tarkoittamaan myös kaupparetkien ja tutkimusmatkojen osanottajia tai jopa skandinaavista väestöä kokonaisuudessaan.
Viikinkejä muistuttavia, merillä liikkuvia kauppiaita ja rosvoja asui Pohjois-Euroopassa myös slaavilaisten, balttilaisten ja suomensukuisten väestöjen keskuudessa, mutta näitä ei historiankirjoituksessa yleensä kutsuta viikingeiksi. Hyvin luultavasti skandinaavisten viikinkien joukkoon silti sulautui muitakin kuin skandinaaveja.
Länsi-Euroopassa puhutaan skandinaavisten viikinkien osalta normanneista, Bysantissa ja nykyään Venäjällä varjageista. Muinoin Venäjällä viikingit olivat ruseja (soutaja: nimitys tulee siitä, että viikingit tulivat jokia pitkin). Rus-sanan merkitys kuitenkin muuttui samalla kun viikinkien vaikutus Venäjällä loppui.
Etymologia
Viikinki on mahdollisesti peräisin muinaisnorjan sanasta vík, joka tarkoittaa lahtea tai poukamaa.[1] Vikingr ’viikinki’ tarkoitti siten mahdollisesti henkilöä, joka toimi lahdessa tai poukamassa. Myöhemmin viikingistä tuli synonyymi vesitse tapahtuvalle tutkimus- ja ryöstöretkille, jolloin vikingr oli henkilö, joka osallistui tällaisille retkille. Toisen tulkinnan mukaan termi on johdettu muinaisenglannin sanasta wíc, joka tarkoitti kauppapaikkaa (vrt. latinan sanaan vicus, ’kylä’).lähde? Muitakin etymologioita on esitetty.
Sana viikinki esiintyy useissa riimukivissä ympäri Skandinaviaa.lähde? Islantilaisissa saagoissa viikinki tarkoittaa merellistä tutkimusmatkailua (vrt. muinaisnorjan sanontaan farar i vikingr ’mennä tutkimusmatkalle’).lähde? Muinaisenglannissa sana wicing esiintyy ensimmäisen kerran 500- tai 600-luvulle ajoitetussa anglosaksisessa runossa Widsith.lähde?
Keskiaikaisessa kirjallisuudessa viikingiksi kutsutaan rosvoa eikä tiettyä kansaa tai kulttuuria kokonaisuudessaan.lähde? Sana viikinki tuli uudelleen esiin romantiikan aikakaudella 1700-luvun lopulta lähtien. 1800-luvulla sanan merkitys laajennettiin koskemaan ryöstelijöiden sijaan koko aikakautta. Käsite viikinkiaika on säilynyt käytössä näihin päiviin saakka.lähde?
Historialliset maininnat
Varhaisin mainittu päivämäärä viikinkien ryöstöretkelle on 787, jolloin Anglosaksien kronikan mukaan joukko norjalaisia miehiä purjehti Dorsetissa sijaitsevalle Portlandin saarelle. Siellä heitä luultiin ensin kauppiaiksi, ja he tappoivat paikallisen virkamiehen tämän yrittäessä saada heitä kuninkaan kartanolle verollepantavaksi. Seuraava taltioitu ja ensimmäinen varmana pidetty hyökkäys tapahtui 8. kesäkuuta 793, kun Lindisfarnen luostari Englannin itärannikolla ryöstettiin. Tämän jälkeen kronikat ja asiakirjalähteet ovat yli 200 vuoden ajan täynnä merkintöjä viikingeistä ja heidän ryöstelystään."
https://www.youtube.com/watch?v=mrNyYjPdAOU
BBC:llä on ollut historia dokumenttisarja myös Suomen televisiossa, taisi olla keväällä 2015. Kummallista, ettei ylen sivuilta löydy mitään.
Vikings (TV documentary series)
https://en.wikipedia.org/wiki/Vikings_(TV_documentary_series)
http://www.amazon.com/Vikings-PAL-Neil-Oliver/dp/B008RA61BW
Tekijä: Neil Oliver
https://en.wikipedia.org/wiki/Neil_Oliver
Haku:"dokumentti areena Neil Oliver BBC"
Nyt löytyi: http://areena.yle.fi/1-2380286
Viikingit
http://yle.fi/aihe/artikkeli/2014/12/08/viikingit
"Viikingit muistetaan luostareita ryöstelleinä verenhimoisina merirosvoina, ..."
- Bror-Erik2436
Skandit olivat viikinkejä ja heistä periytyvät nykyiset ruotsalaiset,tanskalaiset ja norjalaiset kansat. Me suomalaiset olemme taas itäistä sukua Uralin juurelta joka
on kunniakasta mainita suurella ylpeydellä.- Anonyymi
Sepitetyyjö viikinki juttuja.
Venäläisiä ne olivat Rurik ym. Me suomalaiset olemme olleet siinä mukana. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sepitetyyjö viikinki juttuja.
Venäläisiä ne olivat Rurik ym. Me suomalaiset olemme olleet siinä mukana.Hölynpölyä.
- Anonyymi
Mallorcalla Viikingit olivat vaarallisessa tilanteessa, sillä heidän pitkillä veneillään ei ollut vastusta al-Andaluzian laivaston vetreille pojille ja piikkinokka aluksille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1472467
- 1761694
- 921588
- 691533
- 79914
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k6895- 68861
- 59825
- 61798
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes152745