Lukekaa raamattua / Älkää lukeko raamattua ?????

Olen yksinkertainen ihminen ja vajavainen uskon asioissa ja ymmärtämisessä. En ole aina jaksanut ahkerasti kilvoitella ja seuroissa käydä. Yhden assian olen kuitenkin huomannut muuttuneen.
A. Aikaisemmin opetettiin, että "lukekaa raamattua ja kuunnelkaa sananpalvelijoita, niin opitte ymmärtämään uskon asoita."
B. Nyt opetetaan, että "älkää lukeko raamattua, sillä ymmärrätte sen kuitenkin väärin, vaan kuunnelkaa sananpalvelijoiden selittämänä Jumalan sanaa."

Ei näitä varmaan ihan suoraan näin ole sanottu, mutta olen ymmärtänyt näin. En myöskään tiedä kumpi on oikein?
8294
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

B on ehdottomasti väärin.
Seuroja ei pitäisi kuunnella ennakko-odotuksin vaan avoimin mielin.

Äänestä

B pitää paikkansa, lopeta lukeminen heti

Äänestä
  • "se kirja pois ja heti"
    .
    tätä sanoo henkilö joka ei itsekään ymmärrä mitä pitää,
    B= vaihtoehtoa on posmotettu 23 vuotta ,juuri niin kauan
    kuin nyky vanhimmat on olleet virassa eikä ole itsekkään
    niin hyvin perillä ,noin 10 vuotta siten sanoi leikillä että LV:t
    on ostaneet Katolisen kirkon raamattuja kun sai halvalla ja
    nyt se näyttää osuneen liiankin hyvin kohdilleen .
    .
    Tietenkin pitää lukea Raamattua , mutta mitä Raamattua se
    on toinen asia , painos 1992 ei kannattaisi lukea lainkaan siinä
    niin suuria virheitä että asia muuttuu kokonaan toiseksi ,esim.
    se kohta missä ennen puhuttiin huoruudesta ,on muuttunut avio
    rikokseksi ,joten kun poika mies ei nyt joudu huoruuteen kun vain
    kepittää sellaista joka ei ole Aviossa.
    .
    Muitakin on , näitä isohkoja on 5-6 kpl. vähän pienempiä n.27 kpl.
    ja pienempiä on n.72 kpl.
    Mikä raamattu on luettavissa 1933/1938 ja siitä vanhemmat.

    Äänestä

Joo. Raamatut kaappiin. Me puhuvaiset veljet ei huvällä katota semmosia lukemisia. Männöö vieraille tulille. Pittää uskua mitä myö seuroisa sanotahan. Raamatut on turhia. Saaraäiti on tottuuve pyllyväs ja persutus.

Äänestä
  • "siionin puhuvainen veli ".
    .
    Eikö tuo kerro siitä , Että te saisitte puhua mitä haluatte ,jos me emme saisi
    Lukea Raamattua . Minä ainakin katson viestyisi´siksi, aivan kuin sumutus
    olisi ajatuksen takana , siksi toiseksi ole havainnutkin sellaista.

    Äänestä

Kyllä mun käsityksen mukaan teuta on oikeassa tässäkin asiassa.

Äänestä

Ap. t. 17:11 "Nämä olivat jalompia kuin Tessalonikan juutalaiset; he ottivat sanan vastaan hyvin halukkaasti ja tutkivat joka päivä kirjoituksia, oliko asia niin."

On siis syytä tutkia kirjoituksista eli Raamatusta, onko saarnattu ja opetettu raamatullisesti. Ja tällöin kannatta käyttää ensisijaisesti käännöksiä 'Raamattu kansalle' ja Kirkkoraamattua malli 33/38.
Hyvänä apuna voi tällöin olla professori Aapeli Saarisalon 'Raamatun sanakirja'.

Äänestä
  • "aivan "
    .
    Apt. 17;11.... Sen juutalaiset olivat esikuvallisia siinä ,että tarkistivat Raamatusta ,
    oli ko heill ejulistettu sana totuutta vai ei. Näin pitäisi kristittyjenkin tehdä. .ks.
    1 Tes. 5:21 . . .
    Mitä sanoo 17:19. haluaisin tietää, ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ymmärtämätön kirjoitti:

Olen yksinkertainen ihminen ja vajavainen uskon asioissa ja ymmärtämisessä. En ole aina jaksanut ahkerasti kilvoitella ja seuroissa käydä. Yhden assian olen kuitenkin huomannut muuttuneen.
A. Aikaisemmin opetettiin, että "lukekaa raamattua ja kuunnelkaa sananpalvelijoita, niin opitte ymmärtämään uskon asoita."
B. Nyt opetetaan, että "älkää lukeko raamattua, sillä ymmärrätte sen kuitenkin väärin, vaan kuunnelkaa sananpalvelijoiden selittämänä Jumalan sanaa."

Ei näitä varmaan ihan suoraan näin ole sanottu, mutta olen ymmärtänyt näin. En myöskään tiedä kumpi on oikein?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu