Miten kuluttaa aikaa erakkona?

Ajanvietettä

Olen jo pitkään haaveillut, että muuttaisin keskelle ei mitään ja alkaisin elää itsekseni. En kuitenkaan tiedä, että miten kuluttaisin aikani? Pitäisikö minun hankkia koira? Onhan siitä vähän seuraa, ongelma on kuitenkin se, että vihaan koiria. Vai pitäisikö minun vain odottaa, että löytäisin itselleni miehen jotta voisimme erakoitua kaksin? Olen kyllästynyt ympäröivään maailmaan, ihmiset ovat mielestäni hulluja ja sairaita. Meidän pitäisi tehdä töitä valtiolle, mutta mitä valtio tekee siitä hyvästä meille? Ei mitään, nostaa köyhien veroja ja laskee palkkoja samalla kun rikkaiden palkat nousevat ja verot ovat miltei minimissä. Olen nyt työtön ja olen kuullut, että jos menen töihin niin päivärahani saattaa jopa tippua nykyisestä, ja jos kieltäydyn töistä niin saattaa olla etten sitten saa mitään. Miten minun muka pitäisi elää niin, että saan alle 16€:a päivässä? Auton tankkiin menee kuussa päälle 150€ jos ajaa säännöllisesti ja meneehän sitä rahaa muuhunkin kuin bensaan. Jos rupeaisin erakoksi niin alkaisin kiertelemään roskia ruokien varalta.

17

700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajanvietettä

      Hommaisin myös rahaa keräämällä pulloja.

      • A-kkako

        Erakon pullosaalis voi jäädä heikoksi, jos kovin syrjässä asuu.


    • Niin mäkin oon kyllästynyt ympäröivään maailmaan,poliitikkojen valehteluun ja köyhien syrjimiseen. Itsekin haluisin muuttaa maalle. Kokemusta on myös hulluista ihmisistä.

      Hmm..miksi "vihaat" koiria?? Kissat on helpompia hoitaa ja pitävät torpasta hiiret loitolla. Mitä tekisit maalla? No mitä harrastat nykyisin? Nää erakkokeskustelut on kovin kiinnostavia niitä vain harvoin löytyy.

      • jokotoimit

        Maalla yksin ollessa suurin osa ajasta kuluu polttopuun kewräämiseen, asunnon kunnossapitoon7 lämmittämiseen, ravinnonhakuun, marjastaminen ja sienestäminen sekä villivihannesten keruu on hidasta, samoin kasvimaan kuokkiminen ja kitkentä, Aikaa kuluu myös varusteiden javaatteiden kunnossapitoon. Jos haluat pitää autoa, saat olla syksyisin ahkerana jotta marjastamalla tienaat auton ylläpitokulut.
        Erakoitumin kerrostalossa on helpomaa, eihäön siellä kukana ouhu kenellelä'änmitään


    • hullumaailma

      Lähdetään lappiin huuhtomaan kultaa :)

      • erakoituminen-Future

        .

        "Erakoituminen is thö fjuutsör"

        .


    • Kissakani

      Jos et koirista tykkää, miten ois joku toinen eläin? Kissa? Kani?

    • RohkeastiVaan00

      Kissat on ihania. Miu miu:D

      • SynkkäKorpi

        Ota täältä hyvä mies erakkokaveriksi. Perusterve, alle 60-v, sissikoulutus, muutenkin mukava. Jos kiinnostaa, laita yhteystietoa.


      • kissat--------

        .

        "Kissat!!!!1!!!11!!!1!1!!!1!"

        http://images.cdn.yle.fi/image/upload//w_1198,h_674,q_70/13-3-9404226.jpg

        Erottamaton kaksikko

        "Nyt noin vuoden ikäiset maatiaiskissat odottavat omistajaansa tai pääsyä uuteen kotiin pieneläinrankkurin hoivissa Porissa. Ne ovat edelleen erottamattomia. Ja syövät samasta kupista.

        – Uskon vahvasti, että ne ovat sisaruksia. Ne liikkuvat koko ajan yhdessä. Ne ovat myös niin samankokoisia, kertoo pieneläinrankkuri Kirsi Santanen.

        Santanen onkin päättänyt, ettei kissoja eroteta toisistaan. Niiden on päästävä samaan kotiin."

        http://yle.fi/uutiset/3-9402073

        har-har-har-har-har

        .


    • kiinnostunutajatuksesta

      Minkäslainen kaveri mukaan mahtuisi ?

    • Joogijoo
      • bileistärelailuuntrance

        Mä "joogailen" vatsallani maaten silmät suljettuina trance korvanapeissa pauhaten 30-40 minuuttia ja huomaan usein joidenkin lihaskramppien sekä hermoston jännitystilojen laukeamisia, ilman mitään ommnommmymmmejä ja intin jäkitysasentoja saati kemikaleja.

        Rentouttavaa. 😊

        Joitain tällaisia soittelen: https://www.youtube.com/watch?v=QMETeOxFrXw

        https://www.youtube.com/watch?v=ZOGz4MIPL04

        https://www.youtube.com/watch?v=1vMYW3W-z2k

        https://www.youtube.com/watch?v=gyMq2RSUh_M

        Trance on oikeastaan klassista mutta yhtä kaikki inspiroivaa ja relaavaa. Joogaa 🙂


    • vaahterapolku7

      Hmmm, mielenkiintoista näin yön aikaan.

      Olen myös kyllästynyt yhteiskuntaan, oikeastaan jo kun aloitin peruskoulun se tuntui jotenkin naurettavalta. Yläasteen jälkeen hain merimieskouluun, pääsin,mutta vanhemmat eivät laskeneet. Kävin lukion.

      Sen jälkeen opiskelin alaa joka ei loppujen lopuksi kiinnostanut. 90-luvun laman aikaan alalta sai työtä ja rahaa, mutta se jokin vielä puuttui.Ei muuta kuin opiskelemaan se mikä kiinnosti.

      Tärkeintä on minulle vapaus. Olen kotoisin pieneltä paikkakunnalta josta ei löydä saman henkisisiä ihmisiä. Seurustelut päättyivät vapauden kaipuun takia. Siksi olen ollut paljon yksin, ei voi mitään.

      Tämä yhteiskunta velvotteineen ei siis kiinnosta. Opiskelin taloutta sen takia että pärjäisin, vapaus pankista l.velattomuus, sopiva määrä käteistä ja teen työtä ihan mielelläni. Raskas verotus vie paljon,mutta on siitä hyötyä meille kaikille. Eli pitää elää tulojen mukaan, taantumien takia joskus vaikeaa.

      Monta vuotta meni elämän totuutta etsiessä, kunnes löysin sen mitä olin etsinyt. Yksinkertainen,vaatimaton elämä sopii minulle. Asketismi.

      Maailma eksytyksineen ei siis ollut minua varten, todellakaan.

      Kiva nainen, semmoinen taiteellinen hippi olisi kiva. Sellaista vaan ei löydä pieniltä paikkakunnilta. Ne on häipyneet jonnekkin...

      Miten kulutan aikaa, onneksi minulla on "työtä",se vie osan ajasta. Harrastukset,historia (teen historiikkia), vanhat kotimaiset elokuvat ja opiskelen.

      Hengellinen muutos oli kohdallani se oikea muutos, se muutti paljon.

      Suurinta on siis vapaus, jonkinlainen toimeliaisuus,tottakai rakkaus ja oikea elämän tapa.

    • Erakkonaelävä

      Erakko ei tarvitse kotieläimiä.

      • kissa_ei_kotieläin

        Kissa on ILMESTYSKIRJAN PETO!!!!1!!!!!!1!!1!!11!!!1!!

        Warokaa

        .


    • jmfgdfgfdjm

      Kuluttaa aikaa??? Sylkemällä kattoon, sulattelemalla jääkuutioita, jne? No ei.

      Iyse voisin hyvinkin muuttaa elämäntapani mukaan keskelle skutsia mutta käytäntö eli päivittäinen "huoltovarmuus" ei sitä salli kun ravinnon hankin hypermarketin hyllystä.

      Jos aikani riittäisi skutsissa opiskelujen/lukujen jälkeen ravinnonkin hankintaan varvikoista, eläimistöstä ja sadevedestä/puroista/joista, niin olisin jo korven rauhassa. Pitää hankkia vielä snadisti varantoa että huolto pelaa honkien keskelläkin.


      Kissa on älykkäin kotieläin ja lemmikkinä täydellinen, otan yhden kun kiireet hellittävät vaikka kissa onkin hyvin itsenäinen 😍 Upea eläin. Koira on saastainen ja tyhmä kuolakone.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      5040
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      54
      4552
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      121
      4482
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      293
      1617
    5. 81
      1301
    6. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      228
      1298
    7. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      68
      1255
    8. 305
      988
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      199
      930
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      50
      810
    Aihe