Mitä hyvää Helluntaikirkko on tuonut?

lyhyet asialliset vastaukset. Kiitos.
31345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 31

Vanhimmat
  • Hihii!

    Äänestä

  • Tuollaista rokin rytkettäkö siellä kuunnellaan?

    Äänestä

  • Erkki twistaa läpi elämänsä ...

    Äänestä

  • Ajatella, että ihmisillä on hauskaa ilman viinaa!
    Jos maailmassa haetaan vastaavuutta, pitää ottaa pää täyteen, menee terveys ja rahat, sekä tulee hirveän kipeäksi.

    Taidankin mennä tuonne perjantaipullon sijasta, enkä kapakkaan laulutunnille, ja tvistaamaan.

    Hyvä linkki, tuli aivan iloiseksi.

    Äänestä

  • Onko tuo video Kouvolasta? Siellä kuulemma äityy meno välillä melko hurjaksi.

    Äänestä

  • Meno ei eroa narkkareiden rave-meiningistä, joka sentään on normaalia.

    Äänestä

Ei mitään.

Äänestä

Parempaa pullaa.

Äänestä

Ei tarvitse noudattaa lakia tarkasti, eikä tarvitse pitää mitään päivää erikoisesti pyhänä, niinkuin adventistit.

Äänestä
  • Vankilassahan niitä lain rikkojia istuu tämän tästä.

    Äänestä

Vihkimisoikeus eliniän kestäviin liittoihin. Ero- % on kuitenkin ihan kohtuu hyvä.

Äänestä

Ei mitään hyvää! Langettanut ja johdattanut seurakuntien ja liikkeen vastuulliset juridiseen epärehellisyyteen. Pitämään laittomia yhdistyskokouksia. Siirtämään yhdistysten omaisuuden kirkon nimiin rosvoudella!!

Opettanut valehtelemaan,kieroilemaan, juonimaan ja saanut tekijät hylkäämään Jumalan kunnioituksen ja Hänen totuutensa pyyhyden.

Ovat sallineet kaikensorttisten harhaoppien pääsyn seurakuntiin taidottomuudella ja armolahjojen halveksunnalla.

Ovat murtaneet kutsumustietoisen seurakunnan vanhimmuuden ja näin hävittäneet hengelliset asiantuntijat ja vastuulliset.

Edellisestä johtuen kaikenlaisten opintuulten riepottelemat sielulliset naiset ovat saaneet tahtoaan läpi niin hengellisessä häiriötoiminnassa kuin myös vastuissa paikkoja siellä, mihin alkuseurakunnallinen viitoitus ei heille niitä ole koskaan ollut suomassa.

Kaikki tämä on tuonut eripuraa,hajaannusta, hengellistä eksymystä,epäraitista opetusta ja luopumista Sanasta ja JUMALAN AUKTORITEETISTA sekä HYLKÄÄMÄÄN SRKN PÄÄN, KRISTUKSEN PAIKAN!

Äänestä
  • Seurakunta menetti kiinteistöt ja varat vähemmistö päätöksellä kirkolle, koska tuossa kokouksessa oli vain kirkon kannattajia.
    noin 150 kirkonkannattajaa kaappasi 450 helluntaiseurakunnan itselleen yhdellä nuijankopautuksella.
    Me entinen enemmistö, menetimme tuolloin myös ääni ja puheoikeutemme kaappaaja kirkon kokouksissa.

    Kirkkolistumisen myötä sunnuntai kokouksista tuli jumalanpalveluksia ja raamattutunnit loppui.
    Kirkon myötä "painostettiin" ostamaan ja lukemaan vuoden 92 raamatukäännöstä.

    Äänestä

  • Olin-paikalla kirjoitti:

    Seurakunta menetti kiinteistöt ja varat vähemmistö päätöksellä kirkolle, koska tuossa kokouksessa oli vain kirkon kannattajia.
    noin 150 kirkonkannattajaa kaappasi 450 helluntaiseurakunnan itselleen yhdellä nuijankopautuksella.
    Me entinen enemmistö, menetimme tuolloin myös ääni ja puheoikeutemme kaappaaja kirkon kokouksissa.

    Kirkkolistumisen myötä sunnuntai kokouksista tuli jumalanpalveluksia ja raamattutunnit loppui.
    Kirkon myötä "painostettiin" ostamaan ja lukemaan vuoden 92 raamatukäännöstä.

    Ja vielä kirkollistuminen toi saarnapönttöihin mustapukuiset gestabomiehet valkoisine kaulusnauhoineen ja onhan siinä edessä vielä pari majavanhammasta ilmoittamassa, että virkavallan edustaja on tullut paikalle.

    Äänestä

Suojapaikan meille pedofiileille.

Äänestä

Mitä hyvää, niin, mitä hyvää tarkoittamattaan on tuonut?

Saattaa olla hyvä että helluntaiherätys jämähti paikoilleen ja jäljelle jäi vain liikehdintä. Tuo yleistäen sanottuna.

Sitten on sijaa laittaa uusi viini uusiin leileihin.

Äänestä

Helluntaikirkko on organisaatiomalli. Organisaatiomallit eivät tee mitää, ihmiset tekevät. Ja ihmiset tekevät mitä tekevät riippumatta organisaatiosta.

Äänestä
  • se ei ole tuonut yhtään mitään hyvää ei tervettä eikä raitista Hengen liikehdintää vaan kaiken sekavan moskan ja roskan jolla ei ole enää oikeutta nauttia helluntain arvonimeä.

    se siinä on hyvää että se paljasti reilusti kaikenlaiset liperityypit, ja on siten helpompi pitää pitkää välimatkaa näihin tapauksiin.

    Äänestä

  • Voisiko tuon organisaation lopettaa.

    Äänestä

Siis mitä hyvääkö Helluntalaiset. Onhan heidän piirissä vuosikymmenien aikana tullut uskoon 10tuhansia ihmisiä. Kai ne jotain hyvääkin on tehny. Nää yhet täällä tuijottaa vain tähän nykyajan hulinaan.

Äänestä
  • Niin minkä vuosikymmenien aikana 1tuhansia?

    Aina ns Yli-Vainion herätykseen helluntaiherätys oli n35 000 henkeä. Herätyksen aikana luku kipusi n 50 000!! Ja on edelleen siinä!!! Missä kohden se kasvu näkyy 35 vuoden jälkeen? Ei missään!

    Tasaisella kasvulla olin laskuissani jo 90-luvun puolessa välissä n 80 000. Nyt pitäisi olla, arvioiden,jossain 200000 huitteilla, vaan eipä olla! MIKSI?

    Siksi, että niin herätys kuin sen jälkeinen aika, ihmiset hoidettiin kelvottomasti,välinpitämättömästi. Srknissa oli vain toimijajoukko ja yli 90% penkintäyttönä ja kolehtipotentiaalina. Siksi kaikki on jämähtänyt.

    Puhumattakaan HARHAOPPIEN melskeestä jo yli 20vuoden ajan.

    Kerran vastuullisilta kysytään, miten laumaa hoiditte?

    Äänestä

Hulluntaikirkko on tuonut tuoretta pissilihhoo vanhimmistoveljille.

Äänestä

ajattelin ensin, että vihkioikeus on hienojuttu, mutta en tiedä enää

Äänestä

Hyvää Sanomaa, jakelussa kirkon eteisen pöydällä. Otan siitä silloin kun tarvitsen.

Äänestä

Helluntaikirkko on antanut jäsenilleen tunteen, että he ovat astetta parempia kristittyjä kuin muut.

Äänestä
  • No, Helluntaikirkkoon kuuluminen on antanut vähemmistölle oikeuden päättää ja hallita toimintaa seurakunnissa. Kenen mielestä se sitten on hyvä tilanne

    Äänestä

Hulluntaikirkko palvoo Paavia, mikä on vain ja ainoastaan positiivinen juttu.

Äänestä

Helluntaikirkko kielilläpuhumisten ja muiden show esitysten jälkeen on kuin komediakeskus!Onhan siellä aidosti Jumalaan uskovia mutta heidät on harhautettu.Puhdasta opetusta ei oikein näinä lopun aikoina saa mistään!

Äänestä
  • Oikeassa ole mitä tulee puhtaaseen opetukseen. Ei puhdasta opetusta, nykyään hyväksytään laajalti homo ja lesboliitot. Naisista on tehty pastoreita Raamatun vastaisesti. Jumalan antama sapatti on arkipäiväistetty. Jumala ei tätä menoa kauan katsele. Viimeiset vitsaukset seuraavat toinen toistaan.

    Äänestä

Jakaa ja hajottaa seurakuntia. Ei tuo mitään hyvää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pientärajaa kirjoitti:

lyhyet asialliset vastaukset. Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu