Nisäkkäiden alkionkehitys hämmästyttää ja aiheuttaa evolutionisteille yhden muna-kana-ongelman lisää. Heti munasolun hedelmöittymisen jälkeen, kun solujen jakaantuminen on jo alkanut, ovat alkion solut ns. pluripotentteja kantasoluja, eli ne ovat tilassa, jossa niistä voi tulla mitä tahansa soluja eliön eri eri tarkoituksiin. Niissä on kaikissa täsmälleen sama geneettinen materiaali ja mikä yllättävintä, myös suurin osa epigeneettisistä markkereista on pyyhkiytynyt pois. Tässä vaiheessa jokaisen tulee kysyä, että miten solut sitten erkoistuvat omiin tehtäviinsä. Mistä ne saavat informaationsa erilaistumista varten?
Vastaus on lyhyissä ei proteiineja koodaavissa RNA-jaksoissa, joita ovat erityyppiset microRNA:t, piRNA:t, siRNA:t ja tRNA:t. Koska ne ovat genomin ulkopuolisia tekijöitä, lasketaan ne epigeneettisiksi tekijöiksi. Äidin puolelta alkionkehitystä ja tarkkaa ajoitusta ohjaavat siis tyypillisesti lukuisat microRNA:t, joiden välittämän informaation avulla alkion dna vähitellen metyloituu sekä dna:n että histonien osalta ja myös kromatiini alkaa järjestyä paikalleen.
Mutta entäpä isän rooli? Miten alkio perii informaation isän puolelta? Vastaus on jälleen microRNA -jaksoissa. Siemennesteen mukana kulkeutuu solunulkoisia vesikkeleitä, jotka kuljettavat erityyppisiä RNA-jaksoja äidin kohtuun. On vielä epäselvää, fuusioituvatko isältä saadut microRNA:t äidin vastaavien jaksojen kanssa vai varastoituvatko ne esim. kohdun seinämään, mutta joka tapauksessa mekanismi on hämmästyttävä.
On selvää, että osa informaatiosta on kromosomaalista, mutta suurimman osan periytyvistä ominaisuuksista alkio saa epigeneettisillä RNA-mekanismeilla. Tässä on evolutionisteille hieman pureskelemista, koska tällainen mekanismi ei ole voinut kehittyä, vaan se on kerralla luotu valmiiksi järjestelmäksi.
Jätin tällä kertaa tutkimuslinkit pois. Voitte jokainen etsiä tietoa netistä esim. hakusanoilla:
microRNA sperm mammal epigenetic tai
microRNA two-way signaling pathway maternal
Alkionkehityksestä
14
251
Vastaukset
- mystinenaloitus
"Tässä on evolutionisteille hieman pureskelemista, koska tällainen mekanismi ei ole voinut kehittyä, vaan se on kerralla luotu valmiiksi järjestelmäksi."
Eliöt kehittyvät, se on fakta. Väität silti, että tällainen mekanismi ei ole voinut kehittyä? Sellainen kuitenkin on, joten tuo on aika ristiriitainen väite.
Et myöskään voi väittää...tai siis tietenkin voit väittää, sillä juurihan väitit, että se on kerralla valmiiksi luotu mekanismi. Tuolle luomiselle ei kuitenkaan ole todisteita. Biologiselle kehitykselle sensijaan on. - utti
Kun nyt jätit perinteisesti omat puheesi kumoavat tutkimuslinkit pois, niin voisitko kertoa millä asiantuntemuksella esität meille näkemyksiäsi eli miksi meidän pitäisi välittää niistä vailla lähdeviitteitä? Löytyykö sinulta esim. relevanttia tutkintoa?
- Taikauskonnoton
Mitään valmiiksi taiottuja biologisia järjestelmiä ei voi olla. Joka sellaisiin uskoo, tunnustaa olevansa taikauskoinen.
"Jätin tällä kertaa tutkimuslinkit pois."
Syykin on täysin selvä, koska olet taas kehitellyt suurelta osin täysin virheellisen kyhäelmän. En jaksa enää tuhlata aikaani rautalangasta vääntämiseen. Antaisit olla, kun et kerran osaa.- IlkimyksenIsänSerkunVeli
Ja kreationisti tulkitsee tuon niin että nostat kädet pystyyn ja myönnät ettei evo-oppi ole totta. :-)
- utti
IlkimyksenIsänSerkunVeli kirjoitti:
Ja kreationisti tulkitsee tuon niin että nostat kädet pystyyn ja myönnät ettei evo-oppi ole totta. :-)
Jep, suurin saavutus minkä kretu voi saavuttaa: puhua paskaa niin kauan ettei kukaan vaivaudu enää vastaamaan.
- kreationismi_on_sairaus
utti kirjoitti:
Jep, suurin saavutus minkä kretu voi saavuttaa: puhua paskaa niin kauan ettei kukaan vaivaudu enää vastaamaan.
Valheiden ja vääristelyjen loputon suoltaminen on ainoa keino millä PiippeliTruutin kaltaiset kieroilevat kreationistit kykynevät kreationismiksi kutsuttua taikauskoaan "puolustamaan".
- DRHouse
Ja taas kerran bibbeli valehtelee itsensä suohon. Lainataanpas tekstiä:
microRNAs are useful phylogenetic markers because of their apparently low rate of evolution.[106] microRNAs' origin as a regulatory mechanism developed from previous RNAi machinery that was initially used as a defense against exogenous genetic material such as viruses.[107] Their origin may have permitted the development of morphological innovation, and by making gene expression more specific and 'fine-tunable', permitted the genesis of complex organs[108] and perhaps, ultimately, complex life.[109] Rapid bursts of morphological innovation are generally associated with a high rate of microRNA accumulation.
https://en.wikipedia.org/wiki/MicroRNA#EvolutionJepjep. Selitäpä, jos kykenet, miksi siemennesteessä on tuhansia erityyppisiä RNA-molekyylejä. microRNA- ja piRNA -molekyylejä. Ja ne ovat vielä lähtöisin ns. pseudogeeneistä, jotka ovat evolutionistien mukaan pelkkää evoluution aikaansaamaa tilkettä.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25904136- RaamattuOnPötyä
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Jepjep. Selitäpä, jos kykenet, miksi siemennesteessä on tuhansia erityyppisiä RNA-molekyylejä. microRNA- ja piRNA -molekyylejä. Ja ne ovat vielä lähtöisin ns. pseudogeeneistä, jotka ovat evolutionistien mukaan pelkkää evoluution aikaansaamaa tilkettä.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25904136"- - jotka ovat evolutionistien mukaan pelkkää evoluution aikaansaamaa tilkettä."
Siis kenen mukaan? Nimiä, kiitos. - utti
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Jepjep. Selitäpä, jos kykenet, miksi siemennesteessä on tuhansia erityyppisiä RNA-molekyylejä. microRNA- ja piRNA -molekyylejä. Ja ne ovat vielä lähtöisin ns. pseudogeeneistä, jotka ovat evolutionistien mukaan pelkkää evoluution aikaansaamaa tilkettä.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25904136Ovatko "evolutionistit" joku oma lahkosi?
- DRHouse
RaamattuOnTotuus kirjoitti:
Jepjep. Selitäpä, jos kykenet, miksi siemennesteessä on tuhansia erityyppisiä RNA-molekyylejä. microRNA- ja piRNA -molekyylejä. Ja ne ovat vielä lähtöisin ns. pseudogeeneistä, jotka ovat evolutionistien mukaan pelkkää evoluution aikaansaamaa tilkettä.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25904136Te kretardithan siitä tilkkeestä olette puhuneet. Mikäli tarkoitat tilke-DNAta, ei sille ole löydetty tarkoitusta. Mutta tämähän ei tietenkään kumoa sitä että aloituksesi on valheellinen, vaan horiset taas asian vierestä.
Joten lopetapa bibbeli kieroilu, vaikka se teille kretardeille vaikeaa onkin.
- softaa
Se on tuo Jumala osannut tehdä niin monimutkaisen systeemin jossa soluisssa ja dna:ssa on niin tarkasti ohjelmoitu tietokone että siihen ei ole muuta selitystä kun se on muka vaan " tullut " kymmenissä miljoonissa vuosissa eikä mitään selitystä ole tarjota ateisteilla
Tarkasti ohjelmoitu? Maailmamme on täynnä esimerkkejä siitä, kuinka herkkä virheille tuo järjestelmä on. Onko sinulla jotain tieteellistä selitystä tuolle ristiriitaiselta väitteellesi eli miksi "täydellinen" systeemi tuottaa sekundaa? Näithän sitten sanan "tieteellistä"?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain35910268Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112932Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2852326Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1262101Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U381883SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,1011673Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1411663- 1471577
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin731398Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931056
