Muumiruotsi on eläväinen ja murteinen kieli

Ruotsalainen hämmästyy yhä uudelleen ja uudelleen hänen koittaessa puhua ruotsia suomen ruotsalaisten kanssa pitkin rannikkoa. Porvoosta aina Kokkolaan rannikko pitkin matkustava ruotsalainen yllättyy miten vivahteikas onkaan tämä muumimongerrus. Hyvin nopeasti hän vaihtaa englantiin, ehkä Ahvenanmaata ja Helsinkiä lukuun ottamatta.
17135
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Hen har säkert träffat bara finskspråkiga personer och då funkar inte rikssvenska .

Äänestä

Mongerruksesta puheen olleen, vielä kolmekymmentä vuotta sitten Tukholman ruotsi muistutti huomattavasti enemmän suomenkielistä ruotsinmurretta. Mutta nyt tanskan ja etenkin englanninkielen vaikutus tekee riikinruotsista nimenomaan mongerrusta.

Suomenkielelle ja siten myös suomalaiselle ruotsinkielelle tyypillisiä ovat selkeät vokaalit ja selkeät ja kovat konsonantit. Englannissa, ja nykyään yhä enemmän riikinruotsissa, näitä ei ole. Kaikki on pehmeän puuromaista.

Suomenkielisille on paljon helpompaa oppia ja ymmärtämään suomalaista ruotsinkieltä. Kielet elävät symbioosissa.

Äänestä
  • Vårt språk är klart och tydligt ,svenskarna har inga svårigheter att förstå.(man använder varken dialekt eller finlandismer när man pratar med svenskar )

    Äänestä

  • "Suomenkielisille on paljon helpompaa oppia ja ymmärtämään suomalaista ruotsinkieltä."
    Siis ralli-ruotsia vrt. ralli-englanti.

    Äänestä

  • högsvenska kirjoitti:

    Vårt språk är klart och tydligt ,svenskarna har inga svårigheter att förstå.(man använder varken dialekt eller finlandismer när man pratar med svenskar )

    "Vårt språk är klart och tydligt"

    Så är det, men rikssvenskarnas språk börjar bli allt grötigare. Vokalerna blir tve- eller mångtydiga, och de hårda konsonanterna blit allt sluddrigare.

    Förändringen är dessutom snabb, och den sker även på individnivå. Häromdagen var den svenak kungen på tapeten och då kunde man följa med intervjuer från början av 1970-talet och jämföra dem med intervjuer idag. Även hans svenska har blivit "otydligare"

    För finskspråkiga är det helt klart att vår finska dialekt av svenkan är mycket enklare att förstå och lära sig. Vår dialekt har ju levt i fonetisk symbios med finskan ända sedan Agricolas tider.

    Äänestä

Eräs ruotsinsuomalainen kirjoitti palstalle, kuinka hän joutui toimimaan TULKKINA riikin ja rusun välisessä keskustelussa!

Kuulosta uskomattomalta, mutta uskon ruosun puhuneen totta. Eli muumiruotsi tosiaan on käsittämätöntä riikinruotsalaiselle. Kuin jotain tanskaa.

Äänestä
  • Att du orkar,det är en klassisk legend som alltid dyker upp.

    Äänestä

  • fantasier kirjoitti:

    Att du orkar,det är en klassisk legend som alltid dyker upp.

    Den har funnits här på spalten tjogtals gånger.Aldtig hört något så löjligt.

    Äänestä

  • fantasier kirjoitti:

    Att du orkar,det är en klassisk legend som alltid dyker upp.

    Saattaa olla, että ruosu ainakin liioitteli, MUTTA onhan asiassa totuuttakin mukana.

    Äänestä

  • tämä_on_totta kirjoitti:

    Saattaa olla, että ruosu ainakin liioitteli, MUTTA onhan asiassa totuuttakin mukana.

    Det vore intressant att se konkret att en finlandssvensk behöver tolk i Sverige.

    Äänestä

Huomaatteko, miten asenteet ovat muuttuneet viimeisenä kymmenenä vuotena?

Aikaisemmin ruotsinkielisiä pidettiin sivistyneinä "parempana väkenä."

Nykyisin entiselle bättre folkille naureskellaan ja ruotsinpuhujia pidetään omalaatuisina, holhottavina reliikkeinä, joilta ei voi vaatia ihan täyttä suoritusta samalla tavoin kuin täysipäisiltä suomenkielisiltä kansalaisilta.

Persutko sai tämän aikaan?

Äänestä
  • Likadan som en persu tror jag inte att särskilt många svenskspråkiga har som förebild.Vi duger bra som vi är.

    Äänestä

  • nejtack kirjoitti:

    Likadan som en persu tror jag inte att särskilt många svenskspråkiga har som förebild.Vi duger bra som vi är.

    Gudbevare mig för att vara persu,de om någon har förstört Finlands goda rykte.

    Äänestä

Taidat puhua toisen käden tietoa, koska et ymmärrä ruotsinkielestä mitään rannikolla. Valitettavasti. No ihan muutaman sanan - ehkä?

Äänestä

"Aikaisemmin ruotsinkielisiä pidettiin sivistyneinä "parempana väkenä."

Nyt heitä pelätään ja pidetään herrarotuna.

Paina perSu mielees, että Ruotsinkielinen on HERRA ja sinä olet palvelija ja alamainen, pelin henki on sellainen!

Äänestä
  • Herrarotu kuten kunnon arjalaiset ikään. Niinhän svekoille opetetaan äidinmaidosta asti. Ja sille nauraa puoli eurooppaa selän takana ja joskus ihan pärstän edessäkin.

    Äänestä

Muumimongerrus tulee karsia kokonaan suomenkielisten opinnoista ja suomenkielisestä yhteiskuntarakenteesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mongerrus kirjoitti:

Ruotsalainen hämmästyy yhä uudelleen ja uudelleen hänen koittaessa puhua ruotsia suomen ruotsalaisten kanssa pitkin rannikkoa. Porvoosta aina Kokkolaan rannikko pitkin matkustava ruotsalainen yllättyy miten vivahteikas onkaan tämä muumimongerrus. Hyvin nopeasti hän vaihtaa englantiin, ehkä Ahvenanmaata ja Helsinkiä lukuun ottamatta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu