Kahta kurssia yhtäaikaa?

CowboyX

Moi! Käyn siis ratsastustunneilla alkeiden jatkoja tällä hetkellä tunnin viikossa, nyt puol vuotta takana. Mua kiinnostaisi myös lännenratsastuksen alkeet, olis tarjolla 5x2h kerran kurssi. Onko järkeä käydä kahta kurssia samaan aikaan, ja kahta eri lajia? Vai pitäisikään jatkaa näitä perusratsastuksen alkeita ja vasta myöhemmin kokeilla länkkäriä? Meneekö liikaa sekaisin? Olen nuori aikuinen.

2

170

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • z--

      Kyllähän se voi vähän sekoittaa, mutta toisaalta, tuossa vaiheessa ei muutenkaan harjoitella erityisen yksityiskohtaisia juttuja. Tärkeämpää alkeiskurssilaiselle on mielestäni tottua olemaan hevosen kanssa: opetella olemaan selässä rentona, oppia tuntemaan hevosen liikkeet jne... Tähän paras keino on vain ratsastaa mahdollisimman paljon.

      Lisäksi myöhemmin lajin vaihtamiseen voi olla suurempi kynnys, joten siksikin voi olal ihan hyvä tuossa vaiheessa tutustua eri lajeihin.

    • CowboyX

      Ok. Koitetaan! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      92
      1108
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      229
      856
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      73
      836
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      54
      734
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      72
      693
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      612
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      51
      565
    8. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      41
      560
    9. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      557
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      535
    Aihe