KEPUn kannatus syöksyy, syöksyy vaan :) :) :)

Erinomaisen hyviä uutisia tähän helatorstain aattoon.

Tänään on julkistettu tuore puolueiden kannatusmittaus. KEPUn kannatus on jatkanut jyrkkää syöksyään. KEPUn kannatus putosi edellisestä kuukaudesta peräti 1,3 prosenttiyksikköä.

Kokoomuksen kannatus on pysynyt suunnilleen ennallaan ja SDP:n kannatus on noussut.

Hallituspuolueiden yhteinen kannatus on enään vaivaiset 45,9 %. Tällä hallituksella ei käytännössä ole enään edellytyksiä jatkaa. Etenkin kun otetaan huomioon pääministerin ja liikenneministerin veroepäselvyydet.

24

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvintoimii

      Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannatus on romahtanut.
      Keskusta jatkaa suurimpana.

      • Kana-aulis

        Punamultaa pukkaa, sitten 3 vuoden päästä. ?


      • Faktaapukkaa

        Kepu menetti suurimman puolueen aseman jo kauan sitten. Nyt kannatus putoaa kuin kivi.

        Sinipunaa pukkaa.


      • Kana-aulis kirjoitti:

        Punamultaa pukkaa, sitten 3 vuoden päästä. ?

        Älä unta näe Punamullasta.


    • solisaliratti

      Ensi vaaleissa suomeen tuleekin vasemmistohallitus, reilusti. Orjuutus,- veronkierto,- ja riistäjäpuolueet saa vinkua oppositiossa kun oikeudenmukainen sosialisointi alkaa maassamme! Tasa-arvo, yhteistyö ja inhimillinen toimeentulo kaikille, työtä oikealla palkalla, terveydenhuolto ja koulutus oikeaan uomaansa. Kaikki pystytään helpostikin toteuttamaan niillä varoilla mitkä on piilotettu yhteiskunnalta ja palautetaan sinne mihin ne kuuluvat. Ja jatkossa ohjataan oikeaan osoitteeseen.
      Toivottavasti suomen kansa oppi tästä hallituksesta jotain, mihin se on viemässä maatamme - orjayhteiskuntaan ja riistoon joka johtaa ennenpitkää anarkiaan ja terroriin, aivanniinkuin on ennenkin tapahtunut. Toivottavasti ensi vaaleissa kansa osaa äänestää, toista tällaista kierrosta ei yhteiskuntamme kestä, muutoin asiat palautetaan taas sun hirveämmän vaihtoehdon kautta!

      • Suomeen tulee SDP:n-Kokoomuksen-RKP:n-Vihreiden ja tai Perussuomalaisten hallitus.


      • Kyllästyny_olen
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Suomeen tulee SDP:n-Kokoomuksen-RKP:n-Vihreiden ja tai Perussuomalaisten hallitus.

        Mitä jollakin 5% sirpalepuolueella hallituksella tehdään? Pysyköön kokoomus ja sen tukipuolue persut nyt 2-3 vaalikautta sivussa, ovat jo tarpeeksi kurjistaneet kansaaa.


    • Eihyvältänäytä

      Kyllä se on niin että olipa mikä tahansa puolue, varsinkin suurpuolue täällä hallituksessa, niin sama meno jatkuu, ajetaan suomea perse edelä puuhun. Kun se vaan männöö nii jotta raha se tyhmistää immeisen, kun politiikka ja demokratia on sitä, et meijä asioista päättää ne joilla on tarpeeks paljo senttejä jonossa et saavat ittesä ängettyy eduskuntaan ja vielä junailtua itselleen jonkun ministerin salkun, enemmän ja vähemmän epäilyttävillä keinoilla ja hyväveli meiningillä. Sitten rikotaan vaalilupaukset, joilla alunperin annettiin kansalaisten olettaa olevansa muka jotain hyväntekijöitä (kröhm, bulsshit). Tämä meijä demokratia, se on iha puppua, ja myö se hyväksytään hiljaa, niin jotta turhapa sitä on kannatuslukuja kyttäillä tässä. Köyhimmät koittaa pysyä hengissä, tulevaisuudessa vaa rikkaat voi opiskella hyväpalkkasen duunin, entistä suurempi joukko ei saa edes mahdollisuutta hyvään ja terveeseen elämään. Se on suunta mihin mennään, korjausliikettä hyvin vaikea tehdä, kun tällanen valta on annettu, on luotu poliittinen järjestelmä joka johtaa yhteiskunnan rapautumiseen. Moni eu maa jo ajanu karille, ollaan menossa perästä. Vaikka demarit ois suurin puolue :)

    • faktaapukkaa28

      Miljonääri Juha Sipilä ajaa hallituksessa miljonäärien asioita. Nyt se on huomattu.

    • luihinjaytimiin

      Menkää hyvät immeiset jo vaippojanne putsaamaan. Ihmiset eivät vastaile kallupeihin. Ainoa oikea kalluppi on seuraavat eduskuntavaalit. Kurjuutta jää seuraaville hallituksillekkin jaettavaksi. Maahantunkeutujista sanotaan mielipide seuraavissa vaaleissa. Mutta sitä ennen, Britannia eroaa EU:sta.

    • Suo56mlaineN

      Rinne ja SDP kaatuuvat 2019, kun Somessa räväytetään kaikkelle kansalle tietoa Antti Rinteestä.

      • Antaa palaa! Hyvä vain että kaikki paska heitetään tuulettimeen molemmin puolin. Päättäkööt äänestäjät sitten.


    • Suo56mlaineN

      KEPU jaSipilä kaatuvat todella 2019, kun somessa räväytetään kaikelle kansalle tietoa Juha "Mulkku" Sipilästä.

    • syöksyhävittäjä

      Aina kun asioilla näyttää ruman pärstänsä tv:sä, Kepun syöksy kiihtyy.

    • On_todella

      ilo nähdä saitin punaruput kerrankin onnellisina.

      Tänä aamuna tulonsiirroilla kustannettu aamusumppi on rupuille maistunut.

      • KauKesk

        Sossu-komukat ei pääse koskaan mihinkään hallituksiin. Ennen kuin SAKn kadonneet toisinajatteliat 500,000 jäsentä on löytyneet. Samoin heiltä ryöstetyt 40,000 luottamusmies paikkaa.
        Pistäkää sossut töpinäksi, jos meinaatte että edes lapsenne näkee teidät hallituksessa.


      • KauKesk kirjoitti:

        Sossu-komukat ei pääse koskaan mihinkään hallituksiin. Ennen kuin SAKn kadonneet toisinajatteliat 500,000 jäsentä on löytyneet. Samoin heiltä ryöstetyt 40,000 luottamusmies paikkaa.
        Pistäkää sossut töpinäksi, jos meinaatte että edes lapsenne näkee teidät hallituksessa.

        Just tämän kaltaisten "Sossu-Komukka" puheiden takia Keskustapuoluetta ei tulevissa Hallituksissa kaivata. Perussuomalaiset jotka eivät tällaiseen kielenkäyttöön sorru saattavat hyvinkin tulla kysymykseen täytepuolueeksi. Ja sehän teitä vasta riepoo!


      • KauKesk
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Just tämän kaltaisten "Sossu-Komukka" puheiden takia Keskustapuoluetta ei tulevissa Hallituksissa kaivata. Perussuomalaiset jotka eivät tällaiseen kielenkäyttöön sorru saattavat hyvinkin tulla kysymykseen täytepuolueeksi. Ja sehän teitä vasta riepoo!

        Moikka, minun paras kaveri. Olin viikon mökillä, eikä onneksi ollut tietsikkaa mukana. Joten sain kuunnella rauhassa Kuikan huutoa ja Joutsenten ronkotusta.
        Miten täällä, kova politiikka jatkuu edelleen, vaikkakin viikon hieman siistimpänä, kun minä en ollut mukana. Oletko lähdössä Floridaan, vie terkkuja parille serkulle Timolle ja Raijalle. Ovat olleet siellä vuosikymmeniä, itse en ehdi mukaan.
        Noinhan me sovittiin että asiat sanotaa reippaasti, mutta ei silti suututa. Sillä suuttunut on aina keskustelun hävinnyt osapuoli.


      • glx
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Just tämän kaltaisten "Sossu-Komukka" puheiden takia Keskustapuoluetta ei tulevissa Hallituksissa kaivata. Perussuomalaiset jotka eivät tällaiseen kielenkäyttöön sorru saattavat hyvinkin tulla kysymykseen täytepuolueeksi. Ja sehän teitä vasta riepoo!

        Perussuomalaiset ei takuulla ole seuraavassa hallituksessa. Punamultahallitus on vahvin vaihtoehto, ellei Berner ennätä tuhota Keskustan kannatusta, niin alas että Keskustan on viisasta jäädä oppositioon. Jos Rinne on Sdp:n johdossa 2019 niin kuin uskon, niin punamulta on todennäköisin vaihtoehto. Tosin kukaan ei oikeasti tiedä mikä on suurin puolue 2019 se voi olla mikä tahansa kolmesta Sdp Keskusta Kokoomus. Lisäksi aika voi olla kypsä Sipilän viimekesän ykkösvaihtoehdolle Keskusta kokoomus Sdp täydennettynä jollain pienpuolueella. Tosin olisi jo aika saada Kokoomus oppositioon vähän oppimaan nöyryyttä.


    • Faktaapukkaa

      Sipilän valheet paljastuvat pikkuhiljaa, mutta takuuvarmasti.

    • solisaliratti

      Vähiten sinne hallitukseen kepulaisia kaivataan, itse asiassa koko puolue pitäisi kieltää niikuin IKL aikoinaan ja laittaa jäsenet uudelleenkoulutukseen niinkuin Kiinassa!
      Kokoomus toinen rosvopuolue, puhuvat isänmaallisuudesta ja nakertavat isänmaatamme kuin pahimmatkin rotat, ja syyttävät vasemmistoa epäisänmaallisuudesta. Vasemmisto on ainoa isänmaallinen ryhmä joka haluaa jatkuvuutta, työtä, kasvua, koulutusta.
      En tiedä mistä ihmeen perseestä nuo oikeistolahtarit oikein vielä tänäpäivänä syntyy, koska koko niiden ajatusmaailma on 100 vuotta vanhaa, nyt eletään vuotta 2016!
      Hirteenkö ne taas haluavat, kyllä ne punakaartit onnistuu tänäkin päivänä jos se on välttämätöntä!
      Mikäänhän ei ole niin vaarallinen kuin nälkäinen työmies!

    • Suo45mlaineN

      Demarit ne vasta roistoja ovat esim. Metalliliiton 3,6 miljoonan optiot VVO:n vuokralaisten taskuista. Kyllä Riku Aallonkin kelpaa niillä rahoilla örveltää Lapin hirsilinnassa. Riku vie vuokralaisilta viimeiset ropokset ja nauraa mm. Antti Rinteen kanssa räkäisesti päälle.

    • Suo56mlaineN

      Kepulainen ovat Suomen historian suurimpia rosvoja. Miljonääripääminterikonna Sipilä on roitoitsta pahin. Sipilän hurja menneisyys paljastetaan viimeistään ennen seuraavia vaaleja.

    • solisaliratti

      Demareitten puuhastelut on kuin partiopoikien vuosikertomuksesta verrattuna kepulaisten ja kokoomukselaisten rosvojen ryöstöihin ja riistoihin. Emäkonnat on emäkonnia, ei ne muuksi muutu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      269
      9882
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      316
      7077
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      83
      1842
    4. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      106
      1494
    5. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1461
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1181
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1119
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      47
      926
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      24
      790
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      752
    Aihe