Moi! Kuinka kireälle pitää laittaa kolmilapaisen taittolapapotkurin mutteri? Vetolaite on Volvo Penta S 120. Potkuri Volvon oma.
Kolmilapaisen taittolapapotkurin mutterin kireys?
S120
9565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Mutteri (24mm avain) 70Nm. Lukituspultti 20 Nm.
Noin varttikierrus vaille mutterin murtumisen kannattaa jättää jos eimomenttiavainta pakissa, eikä tatsia handussa.
Eli väännetään kunnes murtuu ja 1/4 kierros takaisin.
Hyödyllinen ja käytännönläheinen neuvo.
"Vartti ennen kuin katkeaa" on käytännössä hyvä ohje. Ensin siis lasketaan kierrokset ja väännetään kunnes katkeaa. Sitten seuraava veto varttia vähemmän. Yksinkertaista.
Joku voisi kuitenkin fuskata ja käyttää taulukoita.
http://www.ruuvihankinta.fi/images/pdf/HRHMomentit.pdf
http://www.imatranpultti.fi/images/pdfs/tietoa_ruuviliitoksista.pdf
http://www.ferrometal.fi/Suomenruuvihinnasto/Ferrometal_2007/FM-HINNASTO-TEKN-SIVUT.pdf
Ronssimusuun on ihan eri arvot kuin teräsmusuihin
Muista ruuvilukite jokaiseen pulttiin mita olet potkurissa avannut (lavat jne..)
Ruuvilukitteita on monia. Vuosikausia olin ilman mutta viime vuonna pistin lukitetta. Oli tosi tiukassa. Saildriven ison sinkin molemmat pultit katkesi, onneksi muut sain vaivoin auki. Luultavasti oli Bilteman Art 36-30 "thread lock". Eli outoa lukitatta puoli pisaraa?
Ruuvilukitteita on monenlaisia. Osaa ei pidä missään nimessä käyttää jäähdytysnesteen tai meriveden kanssa koska ne turpoavat. Kannattaa lukea ohjeet ja jos iohjeessa ei ole mainintaa, niin siirtyä toideen tuotteeseen.