Kolmilapaisen taittolapapotkurin mutterin kireys?

Moi! Kuinka kireälle pitää laittaa kolmilapaisen taittolapapotkurin mutteri? Vetolaite on Volvo Penta S 120. Potkuri Volvon oma.
9565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mutteri (24mm avain) 70Nm. Lukituspultti 20 Nm.

Äänestä

Noin varttikierrus vaille mutterin murtumisen kannattaa jättää jos eimomenttiavainta pakissa, eikä tatsia handussa.

Äänestä

Muista ruuvilukite jokaiseen pulttiin mita olet potkurissa avannut (lavat jne..)

Äänestä
  • Ruuvilukitteita on monia. Vuosikausia olin ilman mutta viime vuonna pistin lukitetta. Oli tosi tiukassa. Saildriven ison sinkin molemmat pultit katkesi, onneksi muut sain vaivoin auki. Luultavasti oli Bilteman Art 36-30 "thread lock". Eli outoa lukitatta puoli pisaraa?

    Äänestä

  • seppomartti kirjoitti:

    Ruuvilukitteita on monia. Vuosikausia olin ilman mutta viime vuonna pistin lukitetta. Oli tosi tiukassa. Saildriven ison sinkin molemmat pultit katkesi, onneksi muut sain vaivoin auki. Luultavasti oli Bilteman Art 36-30 "thread lock". Eli outoa lukitatta puoli pisaraa?

    Ruuvilukitteita on monenlaisia. Osaa ei pidä missään nimessä käyttää jäähdytysnesteen tai meriveden kanssa koska ne turpoavat. Kannattaa lukea ohjeet ja jos iohjeessa ei ole mainintaa, niin siirtyä toideen tuotteeseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


S120 kirjoitti:

Moi! Kuinka kireälle pitää laittaa kolmilapaisen taittolapapotkurin mutteri? Vetolaite on Volvo Penta S 120. Potkuri Volvon oma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu