Maahanmuuton kustannuksista

Yritin tässä arvuutella paljon turvapaikanhakijoiden kulut mahtaisi olla tänä vuonna .Onneksi löytyi Ylen juttu (http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_maksavat_valtiolle_lahes_miljardin_ensi_vuonna/8487839) arvioitiin tälle vuodelle n. miljardin kuluja. Juttu on tehty 11/2015 jonka jälkeen tp hakijoita tullut reilusti lisää. Lisäksi jutussa oli arvioitu et joka kolmas jää maahan, mut totuus onkin toisinpäin. Joten kulut näinollen pitkän matkaa yli miljardin ja tässä vaiheessa vuotta budjetissa ennakoidut rahat ovat lopuillaan (oliks niitä varattu reilu 800 miljoonaa ?) ja 130 miljoonaa piti saada nyt lisää vaikka vasta kolmasosa vuodesta kulunut.

Osaisikohan joku laskea jo oleskeluluvan saaneiden ja heidän tänne tulleiden perheenjäsenten kuluja ??? mahtaa summa pompsahtaa melkoisesti ylöspäin.

Stubbi kertoili näin viime syksynä "turvapaikanhakijoiden vastaanotto että mahdollinen kotouttaminen vaativat lisäresursseja, mutta summat ovat toki verrattain pieniä koko budjettiin suhteutettuna." Satunpahan olemaan eri mieltä tästä.......sori siitä.

http://www.talouselama.fi/uutiset/stubb-pakolaisista-summat-ovat-verrattain-pienia-koko-budjettiin-suhteutettuna-3486097
21205
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 21

Vanhimmat

aikaisempina vuosina pakolaiset ja mamut maksoi suomelle n 4 miljardia euroa vuodessa
uudet muslimimiehet nostaa vuosikustannukset n 6 miljadiin euroon vuodessa
lisäksi tarvitaan asunnot n 20 000 muslimimiehille joka maksaa pk seudulla n 20 000 * 0,2 - 0,4 milj = 4 - 8 miljadia euroa

Äänestä

Kukaan ei tiedä mitä maahanmuutto maksaa. he joilla on vähän tietoa valahtelee (YLE) summa on niin suuri että sillä salainen!!
Me raukat uskomme että maahanmuutto rikastuu maata ja meitä, kuinka idiootia ollaan???

Äänestä

Montakos lastensairaalaa näillä rahoilla olisikaan voinut rakentaa joka ainut vuosi? ... Vastaus: 100 lastensairaalaa/vuosi ja mamutusviraston johtajan mielestä tämä on vain "peanuts"!!!!

VOI PERKELEEN PERKELE, ETTÄ OTTAA AIVOON TÄMÄ ÄLYTTÖMYYS!

Äänestä

Niin ja eikös samalla summalla saisi vaihtoehtoisesti pari länsimetroa tai ydinvoimalaa joka vuosi viime vuodesta alkaen!

Voisimme myös lähettää useita kehittyneimpiä satelliitteja vuosittain ja olla koko Euroopan johtava avaruusvaltio.

Kukin voi suhteuttaa miljardisummat omiin kohteisiinsa sen ymmärtämiseksi, mitä menetimmekään sen lisäksi, että saimme islamin vaaran ja monikulttuurisuuden ongelmat kaikkialle Suomeen.

MISSÄ ON KANSANVALTA? Ei ainakaan hallituksella ja eduskunnalla, jotka elävät omaa elämäänsä kansaansa kuulematta.

Äänestä

KAIKKIEN PAKOLAISTEN ON PALATTAVA AIKANAAN! Tämä selvä?!

Vain siten saamme rauhallisen Suomen takaisin sellaisena kuin se oli vielä vuonna 2014.

Äänestä

Valtion talousarvioesityksestä (http://budjetti.vm.fi/) käy ilmi, että maahanmuuton kustannuksista alaikäisen kustannus ryhmäkodissa /hlö /vuosi on 84 775 euroa eli 7064/kk ja näinollen 232,26 euroa päivässä. Kuluihin tulee tietysti vielä koulutus ym. joten eiköhän se sadantonnin raja/vuosi rikkoutune helpolla. Eipä tätäkään tietoa ole julkisuudessa pahemmin levitelty, ihmetellään vaan kun rahat loppuvat kesken kerta toisensa jälkeen.

Äänestä

Maahanmuuttajista on Suomelle merkittäviä tuloja.. Minä tiedän ja ehkä myös Alex.

Äänestä

Ulkomaalaisten jotka elävät veronmaksajien rahoilla maksavat yli 10 miljardia euroa vuodessa.

Maahanmuuttajiin menee 156 miljoonaa viikossa ja 8 miljardia vuodessa
https://suomimedia.wordpress.com/2015/08/16/maahanmuuttajiin-menee-156-miljoonaa-viikossa-ja-8-miljardia-vuodessa/

LAITTOMIEN MAAHANMUUTTAJIEN TODELLISISTA KUSTANNUKSISTA
https://riippumatonmediadotcom.wordpress.com/2015/10/20/laittomien-maahamuuttajien-todellisista-kustannuksista/

Matu saa yli 2100 euroa kuukaudessa tukia.
http://mvlehti.net/2016/03/21/nyt-mvssa-katso-husseinin-sosiaalietuudet-suoraan-dokumenteista/

Äänestä

Nythän on jo budjetoidut rahat loppu, ja lisäbudjettia pukkaa. Oli ehkä pikku yllätys, että ketään ei voidakaan palauttaa ja että valituksineen kaikki jäävät vokkeihin elämään Suomen kustannuksella vaikka eivät olekaan niitä hädänalaisia, kun jopa meidän migri ei ole turvapaikkaa antanut. Matut on ja pysyy. Usein kestää kolme vuotta, ennenkuin valituksiin on saatu päätökset.
Vehviläinenkin jo itkee, että vokit tulee niin kalliiksi, että kuntien elätiksi pitäisi äkkiä nuo heidän haalimansa tuottavuusloikat saada.

Äänestä

Uudet turvapaikanhakijat (yli 32 000) maksavat yli 400 miljoonaa euroa 3 kuukaudessa. Eli vuodessa 1,6 miljardia euroa. Toki tuo summa jaetaan 3 kuukauden jaksoiksi, jotta kansa ei saisi tietää totuutta. Eli aina 3kk kerralla 400 miljoonaa euroa, jonka Sipilä leikkaa sitten kantasuomalaisilta.

Äänestä

Maksaa ja maksaa. Kuinka paljon maksoi kun yksin 400.000 suomalaista joutui muuttamaan 1960-70 -luvuilla Ruotsiin. Suomelle menetettyinä ansioina ym., Ruotsille koulutus- ym. kustannuksina. Sopii laskea. Entä jos taas me suomalaiset joudumme muuttamaan, kun olemme mittareiden mukaan Euroopan perässäpitäjiä, pois maastamme. Laskekaapa jollain todennäköisyyksillä, pliis.

Äänestä
  • Suomalaisten muutto Ruotsiin 50 v sitten oli ruotsalaisille melkeinpä lottovoitto, mitä ei voi sanoa nykyisestä matu vyörystä Suomeen! Valtiovarainministerillämme on tunnetusti heikko laskupää ja miljoonat ja miljardit menevät helposti sekaisin.

    Äänestä

  • Mennyt on mennyttä ja nyt on nyt, jolloin voimme asioihin myös vaikuttaa.

    Tuskin kansa haluaa näin paljon vieraita ihmisiä maahamme - kustannuksista viis. Viisas valtiojohtaja olisi viheltänyt pelin poikki yksipuoliselta muuttoliikkeeltä jo aikoja sitten, miettinyt miten voidaan parhaiten auttaa ja pitää Suomi erossa toisten ongelmista. Vennamoa ja Kekkosta tarvittaisiin nyt yhteispelissä ajattelemaan ja toimimaan niin ettei Suomen rauhallisuus, turvallisuus, hyvinvointi, budjetti ja suomalaisten tulevaisuus vaarantuisi vähäisessäkään määrin.

    Se mitä nyt tehdään EU:n johdolla on vailla järkeä ja perustuu vain tunteisiin, vailla kaukokatseisuutta. Miten ja ketä autamme, jos Eurooppa rapistuu lähtömaiden tavoin? Paluuta takaisin ei ole, ellemme käännä kelkkaa HETI alkuunsa!

    Äänestä

  • Niin ja mieti myös millaisia kustannuksia neanderilaisille tuli kun nykyihmiset massamuuttivat aikoinaan Eurooppaan. Tämä on hyvin olennaista myös.

    Äänestä

EU-herrojen laskujen mukaan kustannukset on 250 000 euroa per matu:
http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-eu-asylum-idUSKCN0XV13G
Kulut on ilmeisesti laskettu 5 vuoden mukaan, jonka jälkeen matu voi vapaasti vaihtaa maata. Eli vuosikustannus on 50 000 euroa.

Suomessa on tällä hetkellä jotain 200 000 matua (1. & 2. sukupolvi), joten vuositason kustannus on noin 50 000 EUR * 200 000 = 10 miljardia. Tämä siis EU-herrojen laskujen mukaan.

Äänestä

Viisas palauttaisi kaikki ja suuntaisi avun leireille. Silloin tidettäiin kustannukset tarkkaan. Suomi pysyisi ongelmien ja kulttuuriristiriitojen ulkopuolella. Meillä olisi hyvä ja turvallinen tulevaisuus itsenäisenä kansakuntana.

Onko Väyrynen maan ainoa viisas mies niin kauan kuin Halla-aho on maasta poissa?

Äänestä

myös välilliset kustannukset on hirvittäviä.
alla oleva porukka maksaa n 500 milj euroa vuodessa

ohessa listaa netistä löytyneistä maahanmuuttoon liittyvistä toimijoista


Monikulttuurisuusasiantuntija, maahanmuuttokoordinaattori, tulkkipalvelukoordinaattori, asioimistulkki, kulttuuriluotsi, vertaisosaaja, maahanmuuttajien erityisryhmän linjavastaava, päivähoidon maahanmuuttajakoordinaattori, sopeuttamistyöntekijä, kotoutussihteeri, monikulttuurisen varhaiskasvatuksen suunnittelija, monikulttuurisenopetuksen suunnittelija, suomen askeleet-linjan opettaja, l yhytkurssivastaava, aikuisperuskoulun linjavastaava, alaikäisten turvapaikanhakijoiden ryhmäkodin vastaava ohjaaja, monikulttuurisuusaktivisti, aktivistimaahanmuuttajakouluttaja, monikulttuurisuuskoulutusmateriaalivastaava, maahanmuuttoviraston tulosalueen johtaja, sosiokulttuurinen tasapainottaja, pakolaisneuvonantaja, vähemmistöoikeuksien valvoja, avustusanomusten esitäyttäjä, maahanmuuttajien asunto-oloja pohtiva virkamies, maahanmuuttajapalveluiden päällikkö, maahanmuuttoneuvoston puheenjohtaja, monikulttuurikonsultti, romanityöryhmä, kerjäläistyöryhmä, maahanmuuttajien rekrytoinnin helpottamista pohtiva työryhmä, maahanmuuttoyksikön terveydenhuollon konsultti, maahanmuuttoyksikön psykologi, maahanmuuttoyksikön sosiaalityöntekijä, maahanmuuttoyksikön sosiaaliohjaaja, maahanmuuttoyksikön etuuskäsittelijä, maahanmuuttajalasten varhaiskasvattaja, sisäministeriön maahanmuutto-osaston ylitarkastaja, siirtolaisinstituutin johtaja, vastaanottokeskuksen apulaisjohtaja, maahanmuuttajaneuvoston puheenjohtaja, naapuruus-sovittelija, kotouttamisohjaaja, avustamistulkki, aputulkki, romaniasioidenhoitaja, kunniaan liittyvien konfliktien asiantuntija, maahanmuuttoasioiden johtaja, sisäasianministeriön maahanmuutto-osaston oikeusyksikön yhdenvertaisuus-vastuualueen johtaja, maahanmuuttaja- ja kotouttamisasioiden neuvottelukunta, maahanmuuttotyön päällikkö, maahanmuutto- ja kotouttamisasioiden yhteistyöryhmä, maahanmuuttopolitiikkastrategi, kehitysmaatutkimuksen professori, kehitysyhteistyön palvelukeskuksen asiantuntija, monialaisen romanityöryhmän puheenjohtaja, monikulttuurisen maahanmuuttajatyön päällikkö, maahanmuuttajien henkisestä sopeutumisesta vastaava asiantuntija, sopeutumiskonsultti, maahanmuuttajajärjestöjen toimintaedellytyksiä voimaannuttavan projektin johtaja, maahanmuuttajajärjestöjen mielenterveysosaamista pohtiva projektisuunnittelija, maahanmuuttajien työllistämisyhdistyksen asianajaja, maahanmuuttajien neuvontapisteen ohjaaja, pakolaisavun vertaisryhmätoiminnan koordinaattori, monikulttuurisen tietopalvelukeskuksen asiantuntija, maahanmuuttajien kansalaistoiminnan kehittämisestä vastaava virkamies, väkivaltarikoksiin syyllistyneiden maahanmuuttajanuorten valvoja, maahanmuuttovastaava, ikääntyneiden somalinaisten kotoutustyöntekijä, monikulttuurisuuden johtava asiantuntija, pakolaiskoordinaattori, pakolaisvähemmistö vastaava, maahanmuuttoviraston turvapaikkayksikön johtaja, romanien päiväkeskuksen työntekijä, romaniyhdyshenkilö, vähemmistövaltuutetun ylitarkastaja, romanipoliittisen työryhmän puheenjohtaja, maahanmuuton erikoistutkija, ihmisoikeustyönjohtaja, sisäministeriön maahanmuuttojohtaja, monikulttuurisuustaitojen kehittäjä, monikulttuurisuuskampanja suunnittelija, ulkomaalaisasioiden valmistelija, romanien päiväkeskuksen johtaja, monikulttuurisuustyön suunnittelija, maahanmuuttajien kansalaistoiminnan kehittäminen projektin johtokunta, monikulttuuripedagogi, pakolaisoikeutta tutkiva oikeustieteilijä, ulkomaalaisoikeuden asiantuntija, maahanmuuttopolitiikan tutkija,


maahanmuuttoviraston tutkija, turvapaikkalautakunnan sihteeri, sisäministeriön somaliyhteisön kotoutumista edistävä asiantuntijaryhmä, kansainvälisen siirtolaisjärjestön projektikoordinaattori, syrjintälautakunnan johtaja, sisäministeriön maahanmuutto-osaston päällikkö, monikulttuurisuustoiminnan kehittäjä, sisäasiainministeriön kotouttamisyksikön johtaja, pakolaisneuvonnan tiedottaja, maahanmuuttajien asumisneuvoja, maahanmuuttajien henkilökohtainen palveluohjaaja, monikulttuuristen naisjärjestöjen kattojärjestön johtaja, maahanmuuttajien tukijärjestön johtaja, ulkomaalaisille maksettavan toimeentulotuen käsittelyä koskevien menettelytapojen selkeyttäminen -työryhmä, kehitysyhteistyön palvelukeskuksen hankeneuvoja ja taloussuunnittelija, kehitysyhteistyön palvelukeskuksen kehityspoliittinen asiantuntija, monikulttuurinen osaaja, Suomen Somalia-verkoston toiminnanjohtaja, maahanmuuttajapoikatyön johtaja, maahanmuuttajien yhteispalvelutoimiston johtaja, maahanmuuttajataustainen kokemusasiantuntija, maahanmuuttajanaisten kulttuuriohjelman johtaja, etnisten suhteiden neuvottelukunta, työelämävalmiuksien kartoittaja maahanmuuttajille, syrjintää epäilevien neuvontapisteen johtaja, syrjinnänvastaisesta toiminnasta vastaava viranomainen, syrjintäilmiöiden analysoija, maahanmuuttajien koulutuksen kehittäjä, pakolais- ja maahanmuuttotyön päällikkö, maahanmuuttopolitiikan asiantuntija,

Äänestä

Niin ahdasmielisten kehitysmaamuslimeiden työt liittyvät pääosin oman viiteryhmän palvelemiseen, kuten tulkkeihin ja tietenkin kelan sekä sossun harkinnanvaraisten avustusanomusten täyttämiseen liittyvät palvelut että saadaan maksimi hyöty irti.

Äänestä

No kyllä tänävuonna menee miljardi poikineen vielä tähän turvapaikkasirkukseen ennenkuin ollaan joulukuussa, mutta voihan sitä aina ottaa syömävelkaa lisää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Liian.kallista.touhua kirjoitti:

Yritin tässä arvuutella paljon turvapaikanhakijoiden kulut mahtaisi olla tänä vuonna .Onneksi löytyi Ylen juttu (http://yle.fi/uutiset/turvapaikanhakijat_maksavat_valtiolle_lahes_miljardin_ensi_vuonna/8487839) arvioitiin tälle vuodelle n. miljardin kuluja. Juttu on tehty 11/2015 jonka jälkeen tp hakijoita tullut reilusti lisää. Lisäksi jutussa oli arvioitu et joka kolmas jää maahan, mut totuus onkin toisinpäin. Joten kulut näinollen pitkän matkaa yli miljardin ja tässä vaiheessa vuotta budjetissa ennakoidut rahat ovat lopuillaan (oliks niitä varattu reilu 800 miljoonaa ?) ja 130 miljoonaa piti saada nyt lisää vaikka vasta kolmasosa vuodesta kulunut.

Osaisikohan joku laskea jo oleskeluluvan saaneiden ja heidän tänne tulleiden perheenjäsenten kuluja ??? mahtaa summa pompsahtaa melkoisesti ylöspäin.

Stubbi kertoili näin viime syksynä "turvapaikanhakijoiden vastaanotto että mahdollinen kotouttaminen vaativat lisäresursseja, mutta summat ovat toki verrattain pieniä koko budjettiin suhteutettuna." Satunpahan olemaan eri mieltä tästä.......sori siitä.

http://www.talouselama.fi/uutiset/stubb-pakolaisista-summat-ovat-verrattain-pienia-koko-budjettiin-suhteutettuna-3486097

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu