Ottaako pattiin?

9

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JassooJaahasJust

      Miksi ottaisi? Etkös sinä nimenomaan ole uskonnoton? Niinpä... kuten näämme tilastot ovat vain tilastoja. ;)

      Ja: Tutkimusta kritisoitiin toisaalta siitä, että luovaa älyä ja tunneälyä ei oltu huomioitu. Kylmä autistinen putkiaivoälykkyys saattaa hyvinkin edistää esim ateismin omaksumista. Mutta luovuus, tunneälykkyys ja aito nerous...ne ovatkin sitten jo toinen juttu.

    • Niin. Ilmeisesti ei ota pattiin,koska ei ole mitään mihin ottaisi pattiin. Uskis ja luova äly? HOOHOH. Vilkas lapsen mielikuvitus pikemminkin. Ei noita aaprabameja ja jessuleita muuten keksisikään ja uskoisi satuolentoihin.
      Millälailla "luovuus, tunneälykkyys ja aito nerous" muka liittyvät etenkin jt-lahkoon. Minusta pikemminkin älyvapaiden käskyjen pilkulleen noudattaminen, tunnetyhmyys ja aito tollous liittyvät uskiksiin aivan olennaisina ominaisuuksina.

      • JJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJJ

        En edes ajattele Jehovan todistajia minään uskovaisina sanan perinteisessä mielessä. Hehän uskovat lähinnä Jt-lahkoon ja sen hallintoelimeen. Raamattu ja Jumala jäävät Jt-lahkolaisilla aina syrjään Amerikan hallintoelimen käskyjen ja mielenhallintamekanismien tieltä.

        Jt-lahkolaiset todellakin yrittävät noudattaa niitä älyvapaita sääntökokoelmia. Kristikunnassa on ajattelemisen ja uskomisen vapaus. Jt-lahkossa ei. Jt-lahkossa ihmisen oma äly, luovuus ja tahto nimenomaan yritetään murtaa ja tukahduttaa.


      • bfdsawert6789o0

        Kookoo....olet sairas!


    • tollotässämoi

      Eipä näitä kannata yleistää suuntaan tai toiseen. Uskovien ja uskonnottomien joukkoon mahtuu monenlaista.

      • NäinOnNäppylät

        Niinpä juuri!


      • nbvcdsdtyuio
        NäinOnNäppylät kirjoitti:

        Niinpä juuri!

        Uskonnottomat ällöttää


      • Haaveksijatar

        Lahkolaiset näkevät vartiotornin väripiirroksista kuinka villieläimet hymyilevät siellä paratiisissa.

        Jotenkin pannassa tai peräti sukupuutossa sieltä on herttaiset eläimet, kuten lammaskaritsat, kotikissat, kiinanpalatsikoirat.
        Luulisi että siellä papukaijat osaavat puhua paljon enemmän kuin täällä tämän puoleisessa, niin ei kuitenkaan vartiotorni väitä.
        Minusta olisi kiva ajatus olla pelastuneena lahkolaisena paratiissa ja jututtaisi sitten papukaijaa että miltä paratiisi näyttää ilmasta katsottuna. Sitä ei siis ole kuitenkaan luvattu.


    • kansantapaniuskossa

      Uskonto on ooppiumia kansalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      68
      5214
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      262
      4309
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      101
      3940
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      181
      2325
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      33
      1643
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      65
      1371
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      1009
    8. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      37
      953
    9. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      17
      939
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      94
      899
    Aihe