Jopa Jukka Tarkka myöntää suome

Ostaneen paskaa kalustoa jenkeiltä.
12128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Kuten mitä?

Äänestä

Luepa juttu tarkemmin, jos osaat. Ei se ihan kuule noin mennyt:)
Nää kouluja käymättömät ryssätrollit on ihan uskomattomia, heh...! :D

Äänestä

Ilmatorjunta vaihdettiin huonompaan.

Äänestä
  • Siis millä tavalla? Taisi keskeinen sisältö liittyä huoltovarmuutemme.

    Äänestä

  • Just näi, hölmöläiset ostaa hienoa tekniikkaa miltei naapurista ja ymmärtämättä miten niitä korjataan ja millä osilla...

    Äänestä

  • Ilmatorjunta vaihdettiin oikeasti toimivaan. Uusimmat ryssien IT-vehkeet Syyriassa kun pystyi 2006 pimentämään totaalisesti Israelilaisesta F-16 hävittäjästä syötetyllä viruksella ja tuolloin 4 F-16 konetta pystyi ilman vastarintaa tuhoamaan maalinsa syvällä Syyriassa täysin vapaasti. Ryssän huippuhienolla IT-järjestelmällä pyyhittiin persettä Israelin toimesta :D

    Äänestä

  • Noni, härmäläiset hankintamiehet on jo niin amer.kaupparatsujen masuttamia, että näitä puolivalmisteita ostellaan sitten jatkossakin.

    Äänestä

Onpas jenkkiennuolija Tarkka kerrankin terävänä.Paskaa sieltä tulee politiikan ja aseiden puolesta.

Äänestä
  • Kovin on vetelää ja haisevaa myös sinunkin ulosantisi. IMO.

    Äänestä

Tiltut tuntien niin tuskinpa Tarkka on tuollaista edes lausunut! Kun Tiltut kertovat josytakin jotakin niin tarina muuttuu matkalla liki päinvastaiseksi. Prosenttilukuja he "muistavat" kovin luovaan tyyliin!

Äänestä

Historian tutkija, valtiotieteen tohtori Jukka Tarkka sanoo, että noin viikko sitten julkistetussa Nato-selvityksessa on ”musta aukko”.

–Se (Nato-selvitys) vaikenee Suomen asejärjestelmien huoltovarmuudesta, jonka surkea tila jo nyt heikentää Suomen puolustusmahdollisuuksia. Tämän itse aiheutettu ongelma ei ratkea jatkuvalla pähkäilyllä siitä, mitä Ruotsi ja Suomi yhdessä tai erikseen joskus ehkä tekevä tai eivät tee, Tarkka kirjoittaa kolumnissaan.

Hän sanoo, että puolustusvoimien tehokkaimmat ja moderneimmat järjestelmät perustuvat Nato-maiden teknologiaan.

–Niiden teknistä päivitystä, varaosia ja taisteluvälineistöä on saatavissa vain Nato-maista. Liittokunnan ulkopuolelle jättäytyminen lisäisi huomattavasti sitä riskiä, että Suomen puolustus lamautuisi juuri sellaisissa tilanteissa, joissa sen uskottavuus olisi poliittisesti kaikkein tärkeintä.

Nato-selvityksen peruskuvio ei ollut Tarkan mukaan ”ihan täysi yllätys”.

–Yllätys oli se, miten tiukan loogisesti raportöörit perustelivat Suomen ja Ruotsin etujen yhteisyyden myös Nato-kysymyksessä. Jos ne aikovat reagoida nykyiseen turvallisuusvajeeseensa, ainoa järkevä tapa on liittyä yhdessä Natoon. Jos toinen liittyy ja toinen ei, siitä on haittaa myös sille, joka liittyy, ja varsinkin sille, joka ei. Siitä kärsisivät myös Nato ja varsinkin Baltian maat. Vaikka Skandinavian kaikki maat kuuluisivat Natoon, Venäjä ei menettäisi mitään sellaista, mitä se ei ole menettänyt jo kauan sitten, hän sanoo.

Samalla Nato-selvitys paljastaa Tarkan mukaan, että Ruotsin ja Suomen liittyminen puolustusliittoon on niin mutkikkaan ja riskialttiin polun päässä, että se on lähes mahdotonta.

–Suomi ja Ruotsi ovat etukäteen ja silmät ummessa sitoutuneet kansanäänestyksen järjestämiseen asiasta, jonka sisällöstä, merkityksestä ja seurauksista ei ollut harmainta aavistusta vielä silloin kun nämä hurskaat päätökset tehtiin. On suuri riski, että ainakin toinen kansanäänestyksistä hylkäisi Nato-vaihtoehdon. Se osoittaisi Venäjälle, että ärhentely kannattaa aina. Se olisi presidentti Vladimir Putinille melkein yhtä iso voitto kuin Krimin kaappaus, hän kommentoi.

Viime viikon perjantaina julkaistussa esiselvityksessä Suomen mahdollisen Nato-jäsenyyden vaikutuksista pohdittiin sitä, miten Venäjä reagoisi, jos Suomi liittyisi yksin tai yhdessä Ruotsin kanssa Naton jäseneksi.

Työryhmän mielestä Suomen Nato-jäsenyys vahvistaisi Suomen välitöntä turvallisuutta, koska Suomi tulisi Naton turvatakuiden piiriin. Työryhmä arvioi lisäksi, että jos Suomi liittyisi Natoon, se olisi paras tehdä yhdessä Ruotsin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jenkit-on-sikoja kirjoitti:

Ostaneen paskaa kalustoa jenkeiltä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu