Pitäisi vaihteistoöljyt vaihtaa v2004 Mazda6, 5v manuaaliin. Tietääkö joku mitä merkkihuollossa kaatavat sinne?
Tiedän että pitää olla 75w-90 gl-4 ta 5, mutta mietin vaan laittaako ne jotain puolisynteettistä litkua jos merkkihuollossa vaihdatan? Öljy kuitenkin vaikuttaa paljon toimintaan pakkasella ja myös polttoaineenkulutukseen, joten haluaisin huippuöljyt jolla ajelee taas seuraavat 100tkm.
Onko suosituksia vaihteistoöljylle? Edellisessä 626ssa ainakin täyssynteettinen Castrol Syntrans 75w-90 gl-4 toimi hyvin, en tiedä onko gl-5 luokasta mitään hyötyä kutosessa? Ohjekirjan mukaan käy sekä 4 että 5.
Mitä vaihteistoöljyä merkkihuollossa? (6 GG)
2
105
Vastaukset
- 3264634
Omaan Mazda 6 -03 laitettiin tänä syksynä Mazda merkkihuollossa Mobilube 1 SHC 75w-90 GL-4/5. Tuo on ainakin täyssynteettistä ja jähmepiste tosi alhainen, -54. Ja Mobilin mukaan täysin turvallista synkrojen kupariosille joten GL-5 luokituksesta ei pitäisi olla haittaa vaan enemmänkin hyötyä koska kestää suurempia rasituksia esim hitaasti korkealla vaihteella ajellessa. Ja hyvin on tähän asti toiminnut, vaihteet menee paremmin päälle kuin vanhoilla öljyillä.
- 626_GC-käsiryypyllä
Pitäisi vaihteistoöljyt vaihtaa v1984 Mazda626, 5v manuaaliin. Tietääkö joku mitä merkkihuollossa kaatavat sinne?
Tiedän että pitää olla 75w-90 gl-4 ta 5, mutta mietin vaan laittaako ne jotain puolisynteettistä litkua jos merkkihuollossa vaihdatan? Öljy kuitenkin vaikuttaa paljon toimintaan pakkasella ja myös polttoaineenkulutukseen, joten haluaisin huippuöljyt jolla ajelee taas seuraavat 500tkm.
Onko suosituksia vaihteistoöljylle? Edellisessä 616ssa ainakin täyssynteettinen Castrol Syntrans 75w-90 gl-4 toimi hyvin, en tiedä onko gl-5 luokasta mitään hyötyä kuuskakskutosessa? Ohjekirjan mukaan käy sekä 4 että 5.
PS: milloin ilmestyy seuraava Startti -lehti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen183814Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2223708Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä972662SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot202574"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita322324Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman192247Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling642246Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.131946Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue581778- 901611