Halusiko Hitler tuhota juutalaisen uskonnon?

Llichf

Nimimerkki OksastettuOksa esitti luterilaisuus -palstalla väitteen: "Hitler halusi tuhota juutalaisen rodun ei juutalaista uskontoa."
En ole koskaan kuullut tai lukenut tällaista tulkintaa asiasta.
Tietääkö joku täällä onko väite totta ja jos on mihin se perustuu? Mistä historiankirjoituksesta tai kirjasta tuo tieto löytyy?

12

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rotu.oli.pääasia

      Historioitsija Karl Schleunesia lainaten: ”Tie holokaustiin oli mutkikas.” Joukkotuhon primus motor oli palavasieluinen antisemiitti Adolf Hitler, joka ilmaantui Saksan poliittiseen elämään 1920-luvun alussa. Vuosikymmenen puolivälissä hän julisti Taisteluni-kirjassaan, että juutalaisen r o d u n tuhoa¬minen on arjalaisen rodun elinehto. Kyseessä oli henkiinjäämiskamppailu. Joko he tai me. Juutalaisvastaisuus ei ollut Hitlerin keksintö. Kristillinen kirkko ahdisteli juutalaisia vääräuskoisina jo Rooman valtakunnassa 300-luvulla. Keskiajalla monet Euroopan kaupungit häätivät heidät alueiltaan. 1840-luvulla saksalainen filosofi Bruno Bauer palasi teemaan ja vaati pamfletissaan Die Judenfrage, että juutalaiskysymys on ratkaistava ja juutalaiset karkotettava Saksasta.Bauerin pamfletti sopi maailmaan, jossa uudet rotuteoriat nostivat päätään. Juutalaisten vahingollisia luonteenpiirteitä korostanut rotuantisemitismi saikin jalansijaa niin Yhdysvalloissa kuin Euroopassa, mutta Saksassa asia ei jäänyt tähän. Siellä juutalaisista tehtiin poliittinen ongelma ja antisemitismistä tuli poliittinen ideologia.

      Saksalaisen veren puhtautta vaalimaan tarvittiin myös tieteen apua. Tiede kaikissa muodoissaan puettiin kansallissosialistiseen pakkopaitaan todistamaan arjalaisen r o d u n ylivertaisuutta ja juutalaisten sille aiheuttamaa uhkaa.

      http://www.tiede.fi/artikkeli/jutut/artikkelit/holokausti_miten_natsit_loivat_helvetin

      • Totuuseiolemustavalkea

        En anna kovin suurta painoarvoa Tiede lehdelle tässä asiassa.
        Syy: lehden omistaa Bonnier, joka taas on juutalainen....

        Misstään ei ole löytynyt Hitlerin käskyä tuhota juutalaiset.
        Kaasukammio tarinat,ihmisten surmaamisesta, ovat Neuvostoliitton valtaan joutuneilta alueilta ja useimmat ns. silminnäkijä kertomukset menevät pahasti ristiin keskenään.
        Joukossa jopa tökeröitä suurvalheita.
        Liittoutuneiden valtaamilta leireiltä ei löytynyt mitään, mikä puoltaisi kaasukammio tarinoita ihmisten surmaamiseen.

        Kaasukammioita toki oli, mutta niissä kaasutettiin syöpäläisiä vaatteista.
        Samaan tarkoitukseen zyklonia on käytetty muuallakin mailmalla mm. Usassa.


      • Totuuseiolemustavalkea kirjoitti:

        En anna kovin suurta painoarvoa Tiede lehdelle tässä asiassa.
        Syy: lehden omistaa Bonnier, joka taas on juutalainen....

        Misstään ei ole löytynyt Hitlerin käskyä tuhota juutalaiset.
        Kaasukammio tarinat,ihmisten surmaamisesta, ovat Neuvostoliitton valtaan joutuneilta alueilta ja useimmat ns. silminnäkijä kertomukset menevät pahasti ristiin keskenään.
        Joukossa jopa tökeröitä suurvalheita.
        Liittoutuneiden valtaamilta leireiltä ei löytynyt mitään, mikä puoltaisi kaasukammio tarinoita ihmisten surmaamiseen.

        Kaasukammioita toki oli, mutta niissä kaasutettiin syöpäläisiä vaatteista.
        Samaan tarkoitukseen zyklonia on käytetty muuallakin mailmalla mm. Usassa.

        Eikä monikaan anna painoarvoa sinun kopiokirjoituksellesi.
        Bonnier on vain juutalainen suku historiassa ei nykypäivässä.
        Käskyä? Sehän lukee hänen kirjassaan ja poliittisissa ohjelmissaan.
        Natsit sen kuitenkin toteuttivat.
        Kuka päänatseista oli sinusta syyllinen?
        Natsit sijoittivat varsinaiset tuhoamisleirit tarkoituksella itään, kun suurin juutalaismassa oli sielä ja he pelkäsivät omien saksalaistensa reaktioita.


      • LookForTheTruth
        SB222 kirjoitti:

        Eikä monikaan anna painoarvoa sinun kopiokirjoituksellesi.
        Bonnier on vain juutalainen suku historiassa ei nykypäivässä.
        Käskyä? Sehän lukee hänen kirjassaan ja poliittisissa ohjelmissaan.
        Natsit sen kuitenkin toteuttivat.
        Kuka päänatseista oli sinusta syyllinen?
        Natsit sijoittivat varsinaiset tuhoamisleirit tarkoituksella itään, kun suurin juutalaismassa oli sielä ja he pelkäsivät omien saksalaistensa reaktioita.

        Missä on Hitlerin käsky toteuttaa massamurha? Yksikään historioitsija ei ole löytänyt yhtäkään dokumenttia sellaisesta käskystä, eikä Mein Kampfissa ole myöskään mitään mainintaa sellaisesta. Hitlerin tarkoitus oli potkia juutalaiset pois Euroopasta sodan jälkeen, sijoittaa heidät Madagaskarille.

        Myöskään mitään todellista näyttöä mistään järjestelmällisestä massamurhasta ei ole. Sepustukset kuudesta miljoonasta voi kuitata tällä:
        https://www.youtube.com/watch?v=Dda-0Q_XUhk

        Videon alla on myös pari linkkiä.


    • Perustajajäsen

      Adolp Jacopa Hietler oli Israelin perustaja, joka keräsi yhteen diasporassa olevat khazarikäännynnäiset, ja lähetti heidät Palestiinalaisia teurastamaan.

      • oletko.ainoa

        Onko teillä ählyillä kovinkin yleistä tuo hulluus?


      • abdirahmanosmanhussein

        Sina olla razizti?


    • Deuuhgt

      Halusi tuhota tietyn globaalin zionismin joka ei itsessään ole keskittynyt juutalaisuuteen, vaikkakin ovat juutalaisia pääsääntöisesti.

      • Järjen_käytöstä

        on tyystin luovuttu siellä päässä. Ota sanakirja esille ja tarkista, mitä sionismi tarkoittaa. Et tunnu tietävän mistään mitään, mutta silti tulet tänne rinta rottingilla laukomaan typeryyksiäsi suurina totuutena.


    • EurocaustiPalecausti

      Saksan nazit olivat ashke-NAZI-juutalaisia, siitä tulee myös kutsumanimilyhenne "nazi"

      Myös Venäjän vallankumouksen tehneet olivat juutalaisia, joille tuki tuli rapakon takaa.

      Sijaiskärsijät olivat eurooppalaisia ja venäläisiä, tästä syystä KAIKKIEN maailman kansojen tulisi yhdistyä taistelemaan juutalaista uhkaa vastaan, ettei toisen maailmansodan tapahtumat ikinä toistuisi.

      • tonttu_torvinen

        Oikein kerjäät julkista häpeää itsellesi

        Arvostelukyvyttömyys tarkoittaa sitä, ettei itse ymmärrä, ettei ole housuja jalassa tai ettei ymmärrä, että asialla on väliä


    • Ja yhden ihmisen kirjan perusteellako ryhdytään vainoamaan koko kansaa, mielenvikaista .

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      150
      2883
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      233
      2170
    3. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      49
      2103
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      221
      1965
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      26
      1710
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      82
      1456
    7. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      38
      1272
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1178
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      314
      1046
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      895
    Aihe