Tohtoriksi vihitty 3v väittelyn jälkeen?

Minkä takia jotkut ovat vihitty tohtoriksi vasta 3v väitöstilaisuuden jälkeen? Eli väitöskirja on hyväksytty mutta tohtori heistä on tullut vasta muutama vuosi myöhemmin? Miksi siinä vihkimisen saamisessa on kestänyt, onko opintoja puuttunut?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tohtorin oppiarvon saa kyllä muutama kk väittelyn jälkeen, mutta tohtoropromootioita järjestetään esim joka viides vuosi. Tohtoreita kun valmistuu sen verran vähän, et odotetaan että on enemmän juhlittavia.
Vähän sama, jos ylioppilaille annettas todistukset ym postissa, mutta lakkiaistilaisuuksia järjestettäs joka viides vuosi ja kerralla lakitettaisiin koko porukka.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kännissämietinnäitä kirjoitti:

Minkä takia jotkut ovat vihitty tohtoriksi vasta 3v väitöstilaisuuden jälkeen? Eli väitöskirja on hyväksytty mutta tohtori heistä on tullut vasta muutama vuosi myöhemmin? Miksi siinä vihkimisen saamisessa on kestänyt, onko opintoja puuttunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu