Tutkijat löysivät vsiputkista divetymonoksidia

uutispommi

Tutkijat ovat löytäneet Suomen vesijohtoverkoista voimakkaasti haitallista divetymonoksidia. Divetymonoksidi on hengitettynä lähes poikkeuksetta tappavaa, aiheuttaa 100%:lla varmuudella pysyvän riippuvuuden ja tappaa jos sitä ei nauti muutamaan päivään, syövytää metallisten vesiputkien seinämiä, syövyttää rakennusten rakenteita ajan kanssa.
Divetymonoksidilla on taipumus tuhota sähkölaitteita niihin päästessään, syödä autojen ja muiden kulkuneuvojen jarrujen tehoa sekä aiheuttaa maaperän korroosiota ja kiihdyttää kasvihuoneilmiötä ilmakehään joutuessaan.

Divetymonoksidia käytetään yleisesti ydinvoimaloiden jäähdyttämiseen, teollisuuden liuottimena, pesuaineena, styroksin valmistuksessa, sammutusaineena, erilaisissa eläinkokeissa sekä sairaanhoidossa toimenpiteissä mm. puhdistukseen. Haitallisimmillaan divetymonoksidia käytetään erilaisten torjunta-aineiden levittämisvälineenä ja lihoamista aiheuttavien roskaruokien yhtenä valmistusaineena.
Lisäksi divetymonoksidin ainesosista vetyä käytetään joukkotuhoaseiden kehittelyyn.

11

4327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • C0man-häkämies

      "tappaa jos sitä ei nauti muutamaan päivään" - no nyt minäkin alan karttaa sitä eiku....

    • TimoXL

      Ja haitallisimmillaan divetymonoksidi on kun sitä sekoittaa etaanimonoksidiin! Varsinkin jos tuota erehtyy vahingossa juomaan! Myrkytystila aiheuttaa jumalattoman päänkivistyksen ja alzheimermaisen horkan!

    • TimoXL

      Ja sen verran vielä!
      Toi viimenen meni vähä hutiin sulta!?
      Joukkotuhoaseissa käytetään dideuteriumoksidia! :P

      • buljonki

        Niin,dideuteriumoksidi = raskasvesi. Sitä on.


    • tappaataatusti

      Divetymonoksidihuijaus (engl. dihydrogen monoxide hoax) on huijaus[1], jolla demonstroidaan sitä, kuinka helposti puutteellinen tieteen tunteminen tai yksipuolinen analyysi voi aikaansaada vääriä pelkoja. Huijauksessa luetellaan ”divetymonoksidin” haitallisia ominaisuuksia ja vaaditaan sen käytön rajoittamista tai kieltämistä. Kyseessä on todellisuudessa veden toinen nimitys.

      Huijaus perustui siihen, että divetymonoksidi on kemiallinen nimi vedelle (käytetään myös nimitystä divetyoksidi). Vesimolekyylin kemiallinen kaava on H2O, jolloin kaksi vetyatomia liittyy happiatomiin. Etuliite di tarkoittaa kahta ja mono tarkoittaa yhtä. Kemian perusteet osaava tietää tämän kaiken ja hänen pitäisi osata tulkita, että "divetymonoksidi" tarkoittaa "kaksi vetyä, yksi happi". Vesi on amfolyytti, eli se voi toimia sekä happona että emäksenä.

      Huijauksessa luetellaan pelkästään veden haitallisia ominaisuuksia, kuten eroosiotaja sen aiheuttamia kuolemia hukkumisen (veden hengittämisen) kautta. Lisäksi monoksidi-sana liitetään tavallisesti myrkkyihin, esimerkiksi häkään (hiilimonoksidi), ja se herättää helposti negatiivisen vaikutelman. Divetymonoksidin haitoista kertomisen jälkeen ihmisiltä kysytään usein mielipiteitä siihen, kuinka tätä selvästi vaarallista ainetta tulisi käsitellä.

      https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Divetymonoksidihuijaus

      • Aikahyvintrollattusilti

        Juuri noin. Huijauksen aloittajat varmasti nauravat kunnolla, kun jengi vaahtoaa siitä kuinka vaarallista vesi on.


      • sanoisinnäinpäin
        Aikahyvintrollattusilti kirjoitti:

        Juuri noin. Huijauksen aloittajat varmasti nauravat kunnolla, kun jengi vaahtoaa siitä kuinka vaarallista vesi on.

        Naurajat eivät tiedä, kuinka vaarallista vesi on. Vesilaitoksilla osataan pelätä pahinta, mutta osataan olla myös hiljaa.


      • tyhmätvaahtosivat
        Aikahyvintrollattusilti kirjoitti:

        Juuri noin. Huijauksen aloittajat varmasti nauravat kunnolla, kun jengi vaahtoaa siitä kuinka vaarallista vesi on.

        USA:ssa divetymonoksidi-kohu oli massiivinen kun suuret määrät umpityhmiä amerikkalaisia vaahtosi veden vaarallisuudesta kunnes joku paljasti, että divetymonoksidi on veden kemiallinen nimi. Suomessa aiheesta vaahtosi sama jengi äärimmäisen tyhmiä matalaotsia jotka nyt raivoavat ulkomaalaisten maahansaapumisesta rasistisesti. Kovinta melua pitää kaikkein tyhmin ja yksinkertaisin idioottisakki myös kantasuomalaisten joukoissa.


      • Mensalainen

        Suomessa aiheesta vaahtosi sama jengi äärimmäisen tyhmiä matalaotsia jotka nyt raivoavat ulkomaalaisten maahansaapumisesta rasistisesti. Kovinta melua pitää kaikkein tyhmin ja yksinkertaisin idioottisakki myös kantasuomalaisten joukoissa.



        Eläpä yleistä. Kyllä vastamamutukseen tarvitaan nokkelia aivoja. Typerykset hokee viisaampien esittämiä juttuja.


      • Suvakkiusonvihaa
        tyhmätvaahtosivat kirjoitti:

        USA:ssa divetymonoksidi-kohu oli massiivinen kun suuret määrät umpityhmiä amerikkalaisia vaahtosi veden vaarallisuudesta kunnes joku paljasti, että divetymonoksidi on veden kemiallinen nimi. Suomessa aiheesta vaahtosi sama jengi äärimmäisen tyhmiä matalaotsia jotka nyt raivoavat ulkomaalaisten maahansaapumisesta rasistisesti. Kovinta melua pitää kaikkein tyhmin ja yksinkertaisin idioottisakki myös kantasuomalaisten joukoissa.

        Älä nyt enää yritä trollata. Eiköhän se ollut vihreiden hommia riehua divetymonoksidin vaarallisuudesta. Ne kun eivät tunnetusti ole rasisteja ulkomaalaisia kohtaan, vaan vihreiden ja vasemmiston rasismi on aina kohdistunut länsimaalaisia vastaan. Edes vähänkin kemiasta ymmärtävät ovat yleensä realisteja, ja siksi vihervasemmisto luokittelee heidät rasisteiksi.


    • vettäsakeampia

      Oli jo aikakin löytää sitä. Meillä sitä on tullut hanasta jo monet vuodet, itseasiassa vauvasta lähtien. Moni ei vaan ole uskonut vaikka heille on kuinka jankutettu siitä. Koska ihmisestä on vettä 70 % ja ihminen on riippuvainen vedestä, pitäisi nyt ehdottomasti perustaa tutkimusryhmä selvittämään mistä divetymonoksisia joutuu vesijohtoverkostoon. Tähän tarvitaan selvästi valtioneuvonston ohjausta ja rahoitusta. Selvittäkää divetymoniksidin lähde!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2592
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      209
      1931
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1649
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1456
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      202
      1313
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1127
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      907
    Aihe