Win 10 asennustikun teko

win10uudelleenasennus

Pitäisi tehdä win 10 home premium asennustikku mahdollista uudelleen asennusta varten. Miten tehdään? Tuleeko tikulle ainoastaan win 10 peruskäyttöjärjestelmä? Entä viime heinäkuun jälkeen tulleet ohjelma ja suojapäivitykset? Ilmainen päivitys win 10 päättyy heinäkuussa. Voiko tikulta sen jälkeen asentaa käyttöjärjestelmän tikulta uudelleen koneelle jos on aktivoitu? Entä jos haluan asentaa toiseen koneeseen onnistuuko? Erillainen kokoonpano! Tietenkin poistettu edellisestä koneesta ensin.

4

433

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10

      Tuolta lataat Microsoftin työkalun, mikä lataa asennustiedoston ja tekee siitä haluamasi buuttaavan asennusmedian (USB-tikku tai DVD-levy). Työkalu kysyy, minkä Windows-version haluat ladata - valitse oikein tai muuten et saa tuotetta aktivoitua.

      Asennusmedialle tulee vain "puhdas" Windows 10 sellaisena kuin Microsoft on sen julkaissut. Työkalu lataa automaattisesti uusimman koontiversion asennuspaketin, joten tällä hetkellä saat vähintään viime lokakuun lopussa julkaistun version suoraan koneellesi. Arviolta parikymmentä päivitystä tulee asennettavaksi, mutta niissä ei pitkään mene.

      "Voiko tikulta sen jälkeen asentaa käyttöjärjestelmän tikulta uudelleen koneelle jos on aktivoitu?"

      Voi.

      "Entä jos haluan asentaa toiseen koneeseen onnistuuko? Erillainen kokoonpano!"

      Onnistuu, mutta toisella koneella pitää myös olla joko W10-ilmaispäivitykseen oikeuttava Window 7/8/8.1 -lisenssi tai sinun pitää olla hankkinut W10-lisenssi sille koneelle.

      Kokoonpanolle ei ole merkitystä muuten kuin sen suhteen, että se on yhteensopiva w10:n kanssa, eli mm. sille löytyy kaikki tarvittavat laiteajurit ja se täyttää käyttöjärjestelmän minimivaatimukset laitteistolle.

      "Tietenkin poistettu edellisestä koneesta ensin."

      Jos meinaat siirtää lisenssin yhdestä koneesta toiseen, se on oltava Retail-lisenssi. Silloin onnistuu kuvailemallasi tavalla. Jos olet ostanut OEM-lisenssin tai lisenssi on koneen mukana tehtaalta tullut, niin siitä ei saa/voi siirtää. OEM-lisenssit ovat laitekohtaisia.

      • winuser

        Pitää oikein hattua nostaa aurinko_lemma:lle. Asiallisesti esitettyyn kysymykseen tyhjentävä vastaus. Harvinaista herkkua Suomi24:ssä.


    • uudempi_versio

      https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windowsinsiderpreviewadvanced

      Tuolta saa ladattua uusimman slow buildin, joka on myös täysin vakaa ja hyvin toimiva (eli 14295, uudempi 14332 on fast build jossa voi olla pieniä bugeja - tosin sekin tuntuu toimivan täysin vakaasti). Se päivitetään kesällä Win10 Anniversary editioniin, johon päivittyy myös marraskuun 1511 versiokin, joten siltä kannalta sama kumman asentaa, mutta uudet ominaisuudet saa heti käyttöönsä asentamalla uusimman version.

      Insider preview image sisältää sekä home että pro versiot, ja lataussivulta valitaan myös kieli ja bittisyys. Vaatii lisenssin toimiakseen, ja aktivoituu HWID:n perusteella automaattisesti kuten vanhempikin 1511 home versio. Mihinkään insider-ryhmiin ei tarvitse liittyä tai rekisteröityä pystyäkseen lataamaan, asentamaan ja aktivoimaan uusimman version.

      Tuossa uudemmassa Windowsissa on paljon hienommat työpöydän ja kirjautumisruudun animoinnit, ja lisäksi siinä on uusi versio Edgestä jossa toimii lisäosat kuten Adblock. Vanhaan 1511 versioon ei saa adblockia eikä mitään lisäosia asennettua Windows storesta.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      233
      6931
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3586
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3278
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      65
      3038
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2723
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2623
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      35
      2348
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      38
      2104
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      54
      1841
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      89
      1767
    Aihe