Monet pienet seurakunnat kamppailevat rahavaikeuksien kanssa vuodesta toiseen.
Sama tilanne on monissa vapaissa suunnissa, eikä se jätä rauhaan ev lut kirkkoakaan.
Herätystä ei vain tule.
Olemmeko kadottaneet jotain oleellista?
Rahatilanne ?
missämennään
3
241
Vastaukset
- yksin_Hänet
Olette !. Kadotitte Jeesuksen.
Vapaissa suunnissa herätys on elinehto. Jo se, että pysymme hengissä vuodesta toiseen kertoo, että uusia ihmisiä tulee seurakuntiin. SVK:lla on ollut pientä kasvua.
http://www.svk.fi/?sid=413&tid=463&arc=1Tässä toinen seurakunnanistutushankkeista. Nämä on toki vähän vanhempia artikkeleita.
http://www.svk.fi/?sid=413&tid=460&arc=1
Tässä vielä yksi linkki jäsenmäärän kehityksestä:
http://www.teologinenopisto.fi/@Bin/264797/SVK-jäsenmäärän kehitys_tutkielma_SKankkunen.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 434437
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1484165- 643796
- 1233762
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans413600Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe763439- 953002
- 542865
- 252686
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142394