Berner (kesk) vaatii miljoonien eurojen tukea

KansanKukkarolla

22

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No mitäs mieltä palstan Kepun äänitorvet ovat tästä. Varmasti ei ole esteellinen. Turha alkaa sitä selittämään. Mutta tarvitseeko tällainen yritys valtion tukea. Ja älkää selittäkö soopaa "työpaikkojen luomisesta".
      Ylipäätään älkää selittäkö mitään vaan vastatkaa onko tämä Moraalisesti Oikein. Mielestäni ei ole.

      • A-Celle

        Taitaa sana "esteellinen" olla täysin tuntematon kepulaisille. Kepuhan on edunvalvontajärjestö, jossa perinteisesti oma etu ja valtiolle aiheutettu vahinko on osattu yhdistää sujuvasti.

        Eduskunnassa ja hallituksessa kepulaiset Talvivaaran omistajat ovat ajaneet tukia ja lupia Talvivaaralle, Juhantalo koplasi omien velkojensa järjestelyn valtion antamaan pankkitukeen ja nyt perheensä kautta logistiikkafirman suuromistaja Sipilä haluaa yksityistää (itselleen?) Postin logistiikan ja Berner "energiatukia" omalle firmalleen.

        Kun koko puolueen perustehtävä on ollut se, että eduskuntaan valitut maanviljelijät junailevat maataloustukia itselleen, niin onkos tämä nyt niin erilaista? Toimialoja, joiden puitteissa valtion rahaa pumpataan omaan taskuun on vain löydetty lisää.


    • Suo34mlaineN

      Kaikki yritykset, jotka luovat työpaikkoja ovat samalla viivalla, vaikka omistaja olisi ministeri. Vain kateelliset demarit näkevät asiassa muuta.

      • Mihin ja miksi sellaista yritystä, jota pitää pönkätä, tarvitaan ?

        Kannattaisi varmastikin resurssit suunnata sellaiseen, joka edes kuuluu jotenkin valtion ja veronmaksajien toimenkuvaan.

        Yritystuet eivät kuulu terveeseen toimintaan.


      • Duunit.piilossa

        Berner on ollut hallituksessa jo vuoden "luomassa uusia työpaikkoja". Ovatko ne piilotyöttömille tarkoitettuja piilotyöpaikkoja, kun ne ei missään tilastoissa näy?


      • Et vastannut kysymykseeni. Onko Moraalisesti Oikein. Kyllä vai Ei.


      • glx
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Et vastannut kysymykseeni. Onko Moraalisesti Oikein. Kyllä vai Ei.

        Bernerin yrityksen osalta ei ole oikein, entä niiden tuhannen muun yrityksen. Minun mielestäni ei niidenkään. Täällä on takerrettu pelkästään Bernerin yritykseen, eikö yritykset ole tasavertaisia keskenään kun kyse on samasta tuesta. Mutta selvennän kenenkään ei pitäisi saada kyseistä tukea. Ylipäätään näissä sähköauto ja tuulivoima hömpötyksissä on menty liiallisuuksiin.


      • glx kirjoitti:

        Bernerin yrityksen osalta ei ole oikein, entä niiden tuhannen muun yrityksen. Minun mielestäni ei niidenkään. Täällä on takerrettu pelkästään Bernerin yritykseen, eikö yritykset ole tasavertaisia keskenään kun kyse on samasta tuesta. Mutta selvennän kenenkään ei pitäisi saada kyseistä tukea. Ylipäätään näissä sähköauto ja tuulivoima hömpötyksissä on menty liiallisuuksiin.

        Ovat sikäli tasa-arvoisia. Mutta Berner on Ministeri jonka tulisi näyttää Esimerkkiä. Energiapolitiikasta sen verran että Ydivoimaa lisää. Se on kuitenkin kokonaisuus huomioonottaen turvallisin ja vähiten ympäristöä kuormittava energiavaihtoehto. Ja sitä saa myös Lännestä.


      • glx
        OikeistoSosDem kirjoitti:

        Ovat sikäli tasa-arvoisia. Mutta Berner on Ministeri jonka tulisi näyttää Esimerkkiä. Energiapolitiikasta sen verran että Ydivoimaa lisää. Se on kuitenkin kokonaisuus huomioonottaen turvallisin ja vähiten ympäristöä kuormittava energiavaihtoehto. Ja sitä saa myös Lännestä.

        Jos Bernerin ministeriö millään lailla käsittelee kyseistä tukea silloin Berner on esteellinen. kun koko hallitus käsittelee kyseistä tukea, silloinkin Berner on esteellinen, eikä voi osallistua asian käsittelyyn. No toivottavasti asia ei niin pitkälle etene, että sitä edes hallituksessa käsitellään.


      • A-Celle

        <>

        Kepulaisten perspektiiviharhan ymmärtää, kun nämähän äänestivät uudestaan eduskuntaan Valtakunnanoikeudessa tuomitun Kauko "koplaaja" Juhantalonkin, joka ministerin asemaa törkeästi väärinkäyttäen kiristi vaikeuksiin joutunutta pankkia antamaan hänen henkilökohtaisia velkojaan anteeksi vastineeksi valtion tuessa.

        Eli juu olet tavallaan oikeassa: Se, että Berner junailee ministerinä vähän tukia omalle firmalleen ei kepulaisessa mittapuussa ole kovinkaan vakava (eikä edes poikkeuksellinen) tapaus, mutta yleisen moraalitajun mukaanhan tämä on tietenkin väärin. Ministeri ei saa ajaa oman firmansa etua toimessaan eikä hänen toimintansa saa myöskään näyttää siltä.


      • opelius

        Mihin markkinataloudessa tarvitaan yritystukea?


      • A-Celle
        opelius kirjoitti:

        Mihin markkinataloudessa tarvitaan yritystukea?

        Osinkojen maksimointiin ja/tai kilpailun vääristämiseen.


    • Kepuvaari

      Tavallinen maajussi muutta isokulutuksisen autonsa kaasukäyttöiseksi, muttei saa mitään tukia. Berneri ajelee ministeriautolla ilmaiseksi ja nyt vielä siviiliä pitää tukea.
      Ministerin pitäisi toimia niin, että valtion menot pienenisi.
      Berneri leikkaa maajussilta ja ottaa rahat omaan käyttöön.

      Kerääntykää kylille isommalla porukalla pistämään stoppi tämän Bernerin touhuille. Pakkoruotsista myös kova vastustus.

    • taaskepuketkuilee

      500€/kk rikkaille autonhankkijoille, köyhältä viedään hampaatkin suusta. Kepupolitiikkaa parhaimmillaan.

      • SSSmeiningillä

        Iltalehti kertoi että Teslojen rajatut energiatuet rikkaille on ulkoistettu konsulttifirmoille joista ei tahdota antaa tarkempia tietoja. On kiero mies tämä Juha Sipilä, itsekin Teslamies. Ökyeliitille haluttiin helpotukset 140.000:n euron ökyTeslojen hankintaan, joka sentään on tämän hetken ökyin ökyauto kiihtymällä mm. Ferrareita nopeammin 0:sta 100:aan. Ja koko koplaus päätettiin piilottaa kansalta konsulttifirmojen kautta. Mitä muita ökytukia SSS-täysporvarihallitus on mahtanut keksiä, jotka on piilotettu konsulttifirmojen taakse ja jotka eivät ole tulleet vielä päivänvaloon? EKokoomusmafia paapoo suojattejaan.


    • Kylmä_totuus

      Tukien takia ja omaisuutensa kasvattamisen vuoksi Berner on hallituksessa romuttamassa Suomea rikkaiden valtakunnaksi.
      "Liikenneministeri yrittää vaikuttaa yrityksensä tukihakemuksen avulla työ- ja elinkeinoministeriöön, jotta tämä ottaisi käyttöön uuden väliaikaisen tukijärjestelmän sähköautoille. Samanaikaisesti liikenneministeri itse vastaa liikennepolitiikasta ja siitä, miten Suomi ryhtyy pysyvästi tukemaan sähköautoja.

      Berner myöntää Iltalehdelle toimittamassaan vastauksessaan, että liikenne- ja viestintäministeriö vastaa liikenteen päästöjen vähennyskeinoista kansallisesti.

      - Vaihtoehtoisten polttoaineiden edistäminen on yksi keinoista, toinen on liikennejärjestelmän uudistaminen - jota mm. liikennekaari edustaa, Berner sanoo viestissään.

      Bernerin määräysvallassa oleva yhtiö yrittää siis taivutella tukirahaa sähköautoille ministeri Olli Rehnin (kesk) johtamalta työ- ja elinkeinoministeriötä - ja samaan aikaan Bernerin kuuluisi johtaa oman ministeriönsä valmistelua liikenteen päästövähennyksistä eli muun muassa sähköautojen yleisestä tukipolitiikasta."

    • Sosialistien valehtelu jatkuu, miksi tuo lainaus jäi pois. Siis yli tuhannen muun kanssa.

      "Bernerillä on 60 prosentin omistusosuudella määräysvalta Oy Vallila Interior Ab:sta, joka on yli tuhannen muun yrityksen kanssa jättänyt yhteisen investointitukihakemuksen työ- ja elinkeinoministeriölle lokakuussa."

      • Mutta nämä tuhat muuta eivät ole Ministerin yrityksiä. Eikä se tässä asiassa ole mitenkään oleellistakaan. Oleellista on se että Ministerin tulisi näyttää Esimerkkiä. Koska luulen että hän ei ole noiden tukien tarpeessa.


    • A-Celle

      Hienoa, että Bernerin sosiaalinen omatunto heräsi ja hän tajusi miten suuressa avun tarpeessa Teslalla ajelevat ovat. Ja kuten vanha sananlasku sanoo, niin kun auttaa muita, niin auttaa myös itseään. Niinpä tuki hädänalaisille Tesla-kuskeille saattaa poikia muutaman euron Bernerin omaankin kassaan. Eikös se ole ihan oikein. Näin ainakin Bernerin kirjanpitäjän mielestä.

      Keneltä tämä tuki on muka pois? Korkeintaan veronmaksajilta, mutta eihän lahjakkaat muutenkaan veroja maksa. Miksi maksaisivat, kun asiat voi suunnitella muutenkin. Kai kaikki tietää, että hyvin suunniteltu on puoliksi kierretty.

      Ero Suomen ja Kreikan tilanteen välillä onkin ollutkin se, että Suomi on huomattavasti vähemmän korruptoitunut kuin Kreikka. Sipilän touhu-tiimi korjaa tätä epäkohtaa vauhdilla. Muuten taloustilanne kreikkalaistuu omalla painollaan.

      Tsemppiä Anne ja kohti seuraavaa hillotolppaa!

    • Suo34mlaineN

      Antti Rinne tuhotaan Somessa 2019. Tietopaketti hänen elämästään on jo koottu.

    • sipionketku

      Milloin Berner, milloin Sipilä, milloin Pekkarinen, milloin Juhantalo, milloin Lehtovaara, milloin Anttila, jne, jne. "Mitään en oo tehny enkä koplannu, aina olen jääviyteni ilmaissut. Sattumoisin vaan sukulaiseni, tai lankoni omistaa yhtiön jota tuetaan, jne."
      Keskusta, keskustapuolue, maalaisliitto, miten vaan halutaan kutsua, on nykyään kuin valehtelijoiden klubi.

    • YÖKUSKI

      HAH HAH HAA ON BERNERIN VANHA HAAHKA SIPPIIN LENTÄNY POHJIMMILTAAN KOK KONNA KEPUN KÄTYRI KANSALTA HUIJAA RAHNAA SIIRTO OMAAN SIPPI VIRMAAN. ELI KONNAT ON KONNIA NYT ERÄS KULJETUSALAN ETUJÄRJESTÖ S UOMI KIINNI KULJETUKSET S T O P. 1956 ASIA ESIIN JA HETI JA KONNIEN JAKKARAT NURIN KEKKONEN TEKI JUURI NÄIN.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3362
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3157
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2648
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1465
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe