Nimenomaan joku suvakki saa nyt vastata mulle tähän kiperään kysymykseen. En usko että olen itse ainoa, joka on pannut merkille erään mielenkiintoisen seikan näissä "pakolaisissa".
Mistä johtuu se, että noin joka toisella "pakolaisella" ainakin täällä lounais-suomessa tuntuu olevan kaduilla vastaan tullessaan allaan upouusi tuliterä mersu/audi/bmw tms "ökyauto". Mitenkä helvetissä tämä on mahdollista? Voiko kurjista ja sotaisista oloista pakenevalla ihmisellä olla varaa tuollaisiin autoihin?
Erittäin mielenkiintoista olisi saada selvyys tähän asiaan. Tuntuu, että nämä "pakolaiset" kusettavat virkavaltaa ja teitä suvakkeja niin pahasti silmään ettei edes taivas ole rajana. Omistavat kotimaassaan ties mitä yökerhoja ja tuottavia "kultakaivoksia", ja tulevat ilmaisen rahan perässä tänne ja lähtevät takaisin. Ihmettelette vielä miksi meitä, ah niin "rasisteja" ihmisiä täällä on. Epäreiluuden ja naiviuuden takia!
Nyt joku suvakki saa selittää mulle tän
10
211
Vastaukset
- Stuppi
Siksi että he osaavat arvostaa hyviä autoja.
- Palkkallavoiostaa
He käyvät töissä toisin kuin avaaja.
- nyt-kertokaa
Niillä rahoilla mitä suomalainen työssä käyvä saa, ei paljoa ostella, ellet satu olemaan joku esimies menestyvässä firmassa. Enkä usko, että pizzoja pyörittelemällä mitään ökymersuja varsinkaan suomen kilvissä ostellaan. Että kyllä tässä vähän vilppi haiskahtaa. Myönnä pois vaan.
- hfgjfgfgjjffjfg
niin...ja eikös avaus ole hörhöjen mielestä vihapuhetta? Onhan se jo nyt Suomessa tabu näiden asioiden esiin nostaminen. Se katsos vaan ihmistä, jolla on järkeä päässä eikä kusta, sattuu harmittamaan, kun huomaa joutuvansa kusetuksen kohteeksi.
- Sosiaalitäti
Annettiin vähän harkinnanvaraista toimeentulotukea autoon, emme halua rasistin leimaa.
- IhmeInsinööri
Maahanmuuttajien jouykossa on paljon lähtömaan parhaimmistoa. Parhaat ja tuottavimmaat ihmiset saavat siellä ja täällä myös parhaat palkat ja edut. Meidän huippuja on siellä ja heidän huippujaan on täällä. Jos olet huippujohtaja tai vaikkapa tiedemies, niin saat melko pitkälti määrätä palkkasi ja tällä ei ole mitään tekemistä passisi tai synnyinmaasi kanssa. Vastraappa aloittaja, että eikö ole hyvä, että esim Nokiaa johtaa intialainen osaava insinööri jotta resuperse suomalaisten duunipaikat säilyy täällä eikä mene muualla.
- ihmetellyt.vaan
Ootteko katellu miten paljon Nettiautossa on lisääntynyt vierasperäisten nimien osuus auton myyjissä ihan parin vuoden sisällä. Voiko olla mahdollista et nää olis jollain tavoin soskun rahoittamia pirssejä ?
- Volvokuski
Ei kai pakolaiseksi joutuminen tyhjennä automaattisesti kenenkään pankkitilejä. Rahoillaan voi edelleen tehdä mitä lystää niin kauan kun rahoja riittää.
Autot Suomessa vaan ovat pahuksen kalliita verotuksen vuoksi. Me lähi-itään lähtijät ennen muinoin ostimme verovapaita autoja, jotka toimme sitten muuttoautoina Suomeen.- lImaisTuristitMaastaPois
asukoot omilla rahoillaan hotellissa. miksi hyysätään rahakasta porukkaa ilmais täöysi hoisossa ja annetaan käyttörahaa taskut täyteen. ilmais täysi hoito yksityis klinikoilla. meitä kustaan silmään ja viilataan linssiin.
- SuomiMaksaa
Et varmaan mennyt lähi itään ilmais täysi hoitoon ja saanut käyttörahaa taskut täyteen ja ilmais terveyden hoidon yksityisklinikoilla. monet olleet työssä tai rauhanturvaajina. suomesta ei tietääkseni ole ketään lähtenyt elintasopakoloiseksi mussumaihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101611- 1671561
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1671462Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231268Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901124Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70941Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su139924- 89799
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr184772Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud205743