AlfaTV ja toimittaja Kauhanen

”10:00 AlfaDocs: Supon varjossa - Afrikan auringossa (u) - Dokumentti kantasuomalaisesta miehestä, joka rakensi Ugandaan moskeijan. Tämä mies joutui Supon seuraamaksi, ja myös CIA kiinnostui hänestä. Dokumentti kertoo Heikki Kauhasen matkasta islamiin ja sieltä kristinuskoon.”

Olipahan jokseenkin mielenkiintoinen ohjelma.

Ohimennen mainittiin, että Kauhasen Zimbabwesta kotoisin olevalla vaimolla olisi adventistista taustaa.

Sattuuko kukaan tietämään, tuliko Kauhasesta adventisti vai jokin muu?

Se akkujuttu oli jännä.

Tosin tuntemani ateistit sanoisivat, että akkujen kanssa kaikki on mahdollista ja että niiden kanssa ei mitään yliluonnollista VOI tapahtua.

Vaikka löytäisit maantien ojasta akun, jonka valmistusmerkintä viittaa 1990-luvulle ja josta akkuhappo on valunut ojaan,

ja akussa kuitenkin olisi täysi latinki, ei sitä kannata ihmetellä. ”Akut nyt vaan ovat sellaisia”.

No jos akkuja ei sovi ihmetellä, ateisteja kai sentään sopii kummastella?

Siltä varalta, että joku arvelisi, ettei Tuomas-kuoma tiedä fysiikasta ja kemiasta yhtään mitään, en malta olla kertomatta, että minulla on suomalaisesta yliopistosta opintokirjaan saatuna fysiikasta arvosana laudatur ja olisi kemiastakin, elleivät kemian laitoksen assitentit olisi työlääntyneet siihen, että epäorgaanisen kemian analyysityöni ja orgaanisen kemian synteesini edistyivät hitaasti, sen takia että niille oli eniten varattu aikaa perjantai-iltapäiväksi ja lauantaina aamupäiväksi. Ja silloinhan minä en adventistina voinut oleilla laitoksella, sydäntalvea kun elettiin.

Joten kemiasta minulla on vain eximia. Tosin kaikista kemiankin tenteistä sai maksimipisteet ja olin yksi niistä harvoista, jotka saivat fysikaalisesta kemiasta pisteitä 6/6. Itse asiassa en edes tiedä, saiko kukaan muu ryhmästäni (alkuun noin 200, jatkossa n. 80 - 40 henkeä) yhtä paljon. Ja joukkoon sentää mahtui kuuden laudaturin ylioppilaita, joilla lukuaineiden keskiarvo oli 10. Siihen aikaan ei vielä tunnettu käsitettä seitsemän laudaturin ylioppilas.

Fysikokemian opettaja sanoi minulle, että olisi hän antanut pisteitä enemmänkin kuin ne kuusi, mutta se ei kuulemma ollut mahdollista yliopiston sääntöjen takia.

1

2064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitö väliä sillä on oaljonki saat pisteitä. Kuitenkin olet jo aika päivää sitten unohtanut asiat, joista pisteet tuli. Saat pisteillä pysyvän paikan työkkärustä. Bravoo hyvin meni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1013
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe