Mikä olisi järkevämpi valinta etuvetoon (tasauspyörästö vaihteistoss)? Vaatimus on 75w-90 gl-4 tai 5 mutta joka paikasta saa lukea kuinka tuo gl-5 on niin pahaa synkroille. Suuren pintapaineenkeston takia synkrot ei lukkiudu helposti vaan sutivat ja kuluvat. Mutta tasauspyörästön takia taas suuresta GL-5 painenekestosta olisi hyötyä.
Moottorina 2.0 bensa 150hv joten ei ihan pikkukone kyseessä jos mietitään vaihteistoon välittyviä voimia. Mikä olisi pienempi haitta: gl-4 ja huono paineenkesto vai gl-5 ja luistavat synkrot?
Tiedän että monet valmistajat väittävät gl-5 öljyjään synkro-yhteensopiviksi mutta gl-5 paineenkesto on vain ristiriidassa sen kanssa. Ei ne mitenkään lukkiudu yhtä helposti paikoilleen.
API GL-4 vs GL-5 vaihteistossa
14
6230
Vastaukset
- EliGL4
Karkeasti: GL-5 on peräöljy ja GL-4 manuaalivaihteistoon.
- 2343423
Ongelmahan tässä oli että se "perä" eli tasauspyörästö on samoissa öljyissä kun puhutaan etuvedosta. Eli onko sellainen "total driveline" transaxle (=tasauspyörästö samassa) GL-5 öljy parempi kuin GL-4 joka on tarkoitettu pelkkää vaiheistoa varten?
- Eiviitosta
2343423 kirjoitti:
Ongelmahan tässä oli että se "perä" eli tasauspyörästö on samoissa öljyissä kun puhutaan etuvedosta. Eli onko sellainen "total driveline" transaxle (=tasauspyörästö samassa) GL-5 öljy parempi kuin GL-4 joka on tarkoitettu pelkkää vaiheistoa varten?
Kyllä se GL-4 on oikea valinta sinne vaihteistoon.
- Anonyymi
2343423 kirjoitti:
Ongelmahan tässä oli että se "perä" eli tasauspyörästö on samoissa öljyissä kun puhutaan etuvedosta. Eli onko sellainen "total driveline" transaxle (=tasauspyörästö samassa) GL-5 öljy parempi kuin GL-4 joka on tarkoitettu pelkkää vaiheistoa varten?
Redline 75W90NS olis just passelia. Nimenomaan toi NS-loppuinen.
- jebujee
"Vaatimus on 75w-90 gl-4 tai 5"
-Jos kerta GL-4 on kelpoa, niin tuskin saat vaatimustenmukaisella öljyllä laatikkoa rikottua. Eli laita GL-4, se on riittävä.
"Moottorina 2.0 bensa 150hv joten ei ihan pikkukone kyseessä jos mietitään vaihteistoon välittyviä voimia"
-Vaihteiston osat siirtävät voimaa ja öljy voitelee. Isompi kone -> isompi vaihteisto osineen. Vaihteisto tehdään jo suunnittelusta lähtien kestämään sen kylkeen ajatellun moottorin kuormituksen. Öljyllä ei ole voimansiirrollisesti suoranaista merkitystä.- Anonyymi
Vedäpä pikkuautolla kuomukärryä ja tule sitten kertomaan miten vaihteisto kesti.
- Anonyymi
Sellainen jossa lukee GL-4 ja 75W-80
Tai jossa lukee GL-4 ja 75W - Anonyymi
Aika monissa öljyissä on molemmat hyväksynnät eli GL-4/GL-5. Tuo on toiminut erinomaisesti Bemarin vaihteistossa myös kovilla pakkasilla. Red Linet eivät kestä pakkasta.
Millers CRX 75w90 NT
Saa ainakin Kaasutinexpertiltä.- Anonyymi
Miten red linet ei kestä pakkasta? 100 tkm redlinet lootassa ajanut.
- Anonyymi
Katso niitä Red Linen data shettejä. Jähmepiste ei kovin hyvää lupaa. Tulee vaseliinia Suomen talvessa..
- Anonyymi
Kokemusta paksusta laatikkoöljystä ladan laatikossa(ehkä gl4? Tai jotain paksumpaa? ) jotka olivat siellä kun lada tuli pihaan, kesällä ok mutta talvella vaihteet ei päälle millään kylmänä ja vapaallakin auto nytkähti eteenpäin kun öljy pyöritti rattaita.
Ongelma ohitettiin gl4/5 aka gl4 75w90 öljyllä joka on vieläkin ladan laatikossa vaikka kilometrejä näillä öljyillä jo 110 000tkm.
Vaihteet toimii pakkasilla, helteillä joka kelillä vaikkakin 80 luvun lada onkin.
Ja näillä öljyillä ei ole ollut ongelmaa synkrorenkkaittenkanssa vaikka samat öljyt ovat jo pyörineet toistasattaa tuhatta tuossa vehkeessä - Anonyymi
Vanhaketju, mutta kannattaisiko tietoa hakea ihan jostain muualta, vaikka ihan oikeista autoharrastajien forumeilta?
- Anonyymi
Njaa! No mikä on maailman paras öljyntuntija?
- Anonyymi
Etuvetoisissa ei ole hypoidipyörästöä, joten ne eivät tarvitse GL-5 öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k222351Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi1062260- 522247
- 321527
Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen2381512- 301446
Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle
IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt361402- 951161
Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä201136- 261126