http://www.aamulehti.fi/raha/kreikalle-maksettujen-lainojen-osuus-45-miljardia-nain-suomi-on-tienannut/
Ei tuo mikään huono diili ollut.
Ei tuo mikään huono diili ollut.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Tuossahan se koko jutun pointti on: "Ekonomisti kuitenkin muistuttaa, että mikäli Kreikalle ei olisi lainattu rahaa ja Kreikka olisi joutunut lähtemään eurosta, kustannukset Suomelle olisivat voineet olla huomattavasti suuremmat."
Ällöttää demareiden aamulehti je ertertert:n kokoomuslainen hapatus.
Nimiä ei sanota, kuten kokkareet tekevät.
Suomi on saanut Kreikalta 70 miljoonaa euroa korkoina viimeisen kuuden vuoden aikana eli 11,66 miljoonaa euroa / vuosi
Taloudellinen kaaos Kreikan euroerosta olisi tullut Suomelle huomattavasti kalliimmaksi. Tässä on ollut kysymys tappioiden minimoimisesta, eikä mistään rahanteosta.
"Taloudellinen kaaos Kreikan euroerosta olisi tullut Suomelle huomattavasti kalliimmaksi. Tässä on ollut kysymys tappioiden minimoimisesta, eikä mistään rahanteosta."
Jos kaaosta ei ole, kerrotko mihin suuntaan ollaan menossa?
"Vaikka Suomi on saanut Kreikalta 70 miljoonaa euroa korkoina viimeisen kuuden vuoden aikana, Suomi on todellisuudessa hävinnyt korkotappioina enemmän..."
Puhutaan vain koroista, ei Kreikkaan lapioiduista miljardeista, joita ei koskaan saada takaisin!
Vain PASKAKOKKARE kuvittelee tienaavansa kriisimaan inflaatiolla!
Ja tavallinen kansa maksaa PASKAKOKKAREIDEN tienaamiset!
Eikös nämä PASKAKOKKAREET tienaa myös ihmiskauppaa muistuttavalla kehitysmaamuslimien maahantuonnilla ja majoittamisella?
Ei, vaan sillä mamujen majoittamisella tienaavat PASKAPERSUT: http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/337072-ps-pomo-lahti-vetamaan-sprn-vastaanottokeskusta
Onhan se hyvä, että vihervasemmisto järjestää suvaitsevaisuusmielenosoituksia, jotta saadaan matuja lisää äänestämään vasemmistoa, kun Yle-väärentäjät näyttävät käyriä kannatuksennoususta.
Kaikkea sitä kanssa kirjoitetaan.
"Vaikka Suomi on saanut Kreikalta 70 miljoonaa euroa korkoina viimeisen kuuden vuoden aikana, Suomi on todellisuudessa hävinnyt korkotappioina enemmän, arvioi Nordean pääekonomisti Aki Kangasharju"
Mikä tämän aloituskirjoituksen tarkoitus on? Yritetäänkö paska kääntää jälkikäteen puuroksi, vai mistä on kysymys?
Kyllä kaikki suomalaiset tiesivät jo silloin, kun lainoista päätettiin, että rahat menevät kankkulankaivoon. Ei se tosiasia tällaisten valhekirjoitusten myötä miksikään muutu.
" Suomi on siis ottanut tästä Kreikalle annetusta miljardista pahimmillaan jopa päälle 5 miljoonaa euroa takkiin joka vuosi, Kangasharju tiivistää."
Tienannut oli lainausmerkeissä.
Suomi olisi tienannut omistamalla bulvaanimaiden avulla pelastettujen suurpankkien osakkeita. Olisi mukava tietää, ketkä suomalaiset älysivät sijoittaa mm. Saksan ja Ranskan pankkeihin?
Eihän Kreikkaan ole "lähetetty" killinkiäkään rahaa. On vain annettu takauksia, joilla Kreikka on saanut lainaa kansainvälisiltä pankeilta. Kreikka maksaa näistä takauksista korkoa Suomelle.
Ei sille nyt mitään voi, kansalaiset eivät ymmärrä asioita.
Selittäkää lisää. Toivottavasti valehtelijat näkevät pian loppunsa täällä.
Ei ollut eliitille huono diili. Eliitille tehtävät diilit onnistuu joka kerta, ja jos ne epäonnistuu niin onneksi joka kerta löytyy maksaja jotta eliitti ei ainoastaan jää omilleen vaan saa vielä ne odotetut voitokin. Maksaja maksaa kaiken.
Tällaiset idiootit eivät edes ymmärrä mitä lehdessä kirjoitetaan,lukevat vain otsikon joka oli olevinaan ironiaa,uppoaa tolloihin täysin.