Lepomäki: Kirkko eroon valtiosta

13

284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peukku ylös!

    • sritdsy

      Tässä asiassa olen Lepomäen kanssa samaa mieltä, ja valmis "yhteistyöhön", monessa muussa asiassa en.

    • hjkhps

      Erittäin positiivista, että noinkin korkean tason, korkean profiilin omaavalla kok-poliitikolla, on noin raikkaita tuulahduksia tarjottavana kirkon roolista ja oikeuksista suomalaisessa yhteiskunnassa.

    • Lepolasse-Elina

      Hehheh tämäkin vielä kaiken päälle! Eipä taida Lepomäellä kannatusta olla.

      • Olisin huolestunut jos kokoomuksessa tai missään muussakaan vakavasti otettavassa puolueessa nyky-Suomessa kirkkosuhteet olisivat tärkeimpien seikkojen joukossa puheenjohtajaa valittaessa. Tuskinpa tämä kanta Lepomäen valintaa kumpaankaan suuntaan ratkaisee.

        Mutta huomattavaa on, että merkittävään pestiin suomalaisessa poliittisessa kentässä pyrkivä henkilö voi esittää avoimesti tällaisia kannanottoja, Tuskin jää viimeiseksi kerraksi, vaan asia nousee esiin jatkossakin.


    • jhkgf

      Toivoa sopii, että tämä laukaisisi keskustelua kirkon ja valtion erottamisesta.

    • fgjxh

      Tärkeä tiedotus. Näin tänään iltapäivällä Lepomen Espalla. Oli juuri maksamassa pysäköintiään mittarilla.

      Ei todellakaan ole Lepomäellä mahiksia tulla valituksi KOK pj:ksi, se on selvä. Ilmeisesti kannatus jää todella pieneksi, liekö luopuu ennen äänestystä.

      Mutta eteenpäin yrittävän mieli, on pokkaa ja itseluottanmusta, liekö liikaakin tämän hetken rahkeisiin verrattuna - mutta nuori on vielä. Mitä lie tuo tulevaisuus tullessaan.

      Voipahan ainakin rohkeasti sanoa mitä mieltä on asiassa kuin asiassa - ei ole menetettävää.

    • hyvähyvä

      Lepomäki syö uskovaisia aamupalaksi.

      • Ööh? Lepomäki on sanonut arvostavansa evlut kirkon diakoniaa.

        Oikeastihan Suomessa ei ole selkeää oikeistolaista liberaalipuoluetta. Sosiaalidemokratia on voittanut täydellisesti, koska oikeistopuolueetkin kannattavat varsin laajoja tulonsiirtoja. Lepomäki toiminee Kokoomuksessa, koska ei hänelle parempaakaan vaihtoehtoa ole. (Vaikka ei hänkään mikään anarkokapitalisti ole.)

        Lepomäen kanta tässä on ihan klassisen liberalismin mukainen: valtion ei tule juurikaan puuttua ihmisten asioihin, ei myöskään uskonnollisiin.


      • eroaValtiokirkosta
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Ööh? Lepomäki on sanonut arvostavansa evlut kirkon diakoniaa.

        Oikeastihan Suomessa ei ole selkeää oikeistolaista liberaalipuoluetta. Sosiaalidemokratia on voittanut täydellisesti, koska oikeistopuolueetkin kannattavat varsin laajoja tulonsiirtoja. Lepomäki toiminee Kokoomuksessa, koska ei hänelle parempaakaan vaihtoehtoa ole. (Vaikka ei hänkään mikään anarkokapitalisti ole.)

        Lepomäen kanta tässä on ihan klassisen liberalismin mukainen: valtion ei tule juurikaan puuttua ihmisten asioihin, ei myöskään uskonnollisiin.

        joo, kirkollisvero on kommunistinen jäänne


      • FUCKIFUUU

        Taitaapi olla monarkistinen jäänne. Kirkko vastusti kommunismia aina maailmansotaan saakka ja siirtyi sitten voittajan puolelle kunnes kommunismin irvikuvat kaatuivat Euroopassa ja siirtyi jälleen voittajan puolelle eli kannattamaan fasismia. Nyt kun tuuli on kääntynyt fasismia vastaan eli viherpiiperrykseksi niin kirkko kääntää kelkkansa tähän suuntaan.

        Mutta yksi asia on varma, kirkko ei tule koskaan olemaan demokratian, sananvapauden ja ihmisoikeuksien puolella.


    • H.Hyönteistutkija

      Montako kertaa on takki kääntynyt ?
      Sitä on aina hyvin tärkeä seurata . Vaalilupaukset ovat kuin kärpäsen lentoreitit taivaansinessä. Jotkut lentävät laumoissa makeimman tuoksun perässä toisia taas tuuli vie mihin tahansa !! "Hulluimman eväät syödään aina ensin" ,viidakon vanha sanalasku.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      35
      5255
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      287
      5104
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      63
      4505
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2435
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      47
      1877
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      28
      1824
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      24
      1782
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      80
      1728
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1672
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1496
    Aihe