Finlandssvensk journalist uppgrs försvunnen!

Finlandssvenska journalismen är i en riktig kris.

Suomenruotsalainen journalismi on erittäin syvässä kriisissä.
Työpaikat katoavat kuin närpiöläinen Tukholmaan.
Nuorten ei alalle kannata kouluttautua. Oikeastaan koulutus pitää lopettaa. Ei ole moraalisesti oikein kouluttaa alalle, millä ei ole toivoa.

Ruotsinkielisten nuorten kannattaa ryhtyä taksinkuljettajiksi ( taxi chaufför). Pula kuskeista on akuutti, varsinkin ruotsia osaavien.

17

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Nuorten ei kannata alalle kouluttautua. Oikeastaan koulutus pitää lopettaa. Ei ole moraalisesti oikein kouluttaa alalle, millä ei ole toivoa."

      Kyllä kannattaa!

      Soc och kom kouluttaa hyviä ja haluttuja toimittajia, joista suuri osa sijoittuu suomenkielisiin uutistoimituksiin kielitaitonsa ansiosta. Tampereelta tulee vain englannin osaajia.

      • DanjaMaria

        Ylen toimittaja Dan Ekholm on esimerkki ruotsinkielisestä toimittajasta, joka on sijoitettu myös suomenkielisen Ylen palvelukseen. Hänen suomentaitonsa on surkea. Hävettää monesti hänen puolestaan. .
        Maria Stenroos puhuu epäselvästi, mussuttava puhetyyli, sijoitettu silti Ylen EU-toimittajaksi Brysseliin. Painavin ansio oli tietysti ruotsinkielisyys.
        Suututtaa suomenkielisten puolesta, että vääristyneen kielipolitiikan takia joudumme tyytymään epäpäteviin toimittajiin


      • DanjaMaria kirjoitti:

        Ylen toimittaja Dan Ekholm on esimerkki ruotsinkielisestä toimittajasta, joka on sijoitettu myös suomenkielisen Ylen palvelukseen. Hänen suomentaitonsa on surkea. Hävettää monesti hänen puolestaan. .
        Maria Stenroos puhuu epäselvästi, mussuttava puhetyyli, sijoitettu silti Ylen EU-toimittajaksi Brysseliin. Painavin ansio oli tietysti ruotsinkielisyys.
        Suututtaa suomenkielisten puolesta, että vääristyneen kielipolitiikan takia joudumme tyytymään epäpäteviin toimittajiin

        No kyllä pitää olla pipo tiukassa jos tuntee häpeää parin objektivirheen johdosta. Löysää vähän sitä otsanauhaasi niin ehkä oma ruotsin puhuminenkin alkaisi sujua.

        Mitä taas Maria Stenroosiin tulee niin hän ei todellakaan ole ruotsinkielinen vaan "mussuttaa" ihan äidinkieltään.
        Siitä kuitenkin olen samaa mieltä että MS todella puhuu erittäin epäselvästi ja välillä oudosti painottaen sekä puhettaan kummasti jaksottaen.


      • samoilla_linjoilla
        Ankdam kirjoitti:

        No kyllä pitää olla pipo tiukassa jos tuntee häpeää parin objektivirheen johdosta. Löysää vähän sitä otsanauhaasi niin ehkä oma ruotsin puhuminenkin alkaisi sujua.

        Mitä taas Maria Stenroosiin tulee niin hän ei todellakaan ole ruotsinkielinen vaan "mussuttaa" ihan äidinkieltään.
        Siitä kuitenkin olen samaa mieltä että MS todella puhuu erittäin epäselvästi ja välillä oudosti painottaen sekä puhettaan kummasti jaksottaen.

        Niin, kannattaisi palkata venäläisiä toimittajia, jos kielestä ei niin tarvitse välittää. Ovat paljon mammattitaitoisempiakin. Olekos samaa mieltä vai haluatko kieltää heidän ammatytitaitonsa vains en takia, että venäläiset veivät valtanne 1809?


      • samoilla_linjoilla kirjoitti:

        Niin, kannattaisi palkata venäläisiä toimittajia, jos kielestä ei niin tarvitse välittää. Ovat paljon mammattitaitoisempiakin. Olekos samaa mieltä vai haluatko kieltää heidän ammatytitaitonsa vains en takia, että venäläiset veivät valtanne 1809?

        Nyt en ymmärrä mistä sinä puhut? Ruotsinkielisen Ekholmin parista objektivirheestä vai epäselvästi puhuvasta suomenkielisestä Mariasta? Väitän että Ekholmin Balkanin raportit ovat poikkeuksellisen selkeitä ja usein jopa hyvinkin mielenkiintoisia. Suomenkielisen Stenroosin raporteista on vaikea mennä sanomaan koska hänen puheensa on niin epäselvää ja puhetapansa tekee sen vielä epäselvemmäksi.

        Mistäköhän vallasta nyt mahdat puhua?? Sukuni oli suomalainen vuonna 1809 ja on edelleen, samana päivänä minun esi-isäni liitettiin Venäjään kuin sinunkin esi-isäsi. Missään "vallassa" en tiedä heistä kenenkään olleen, osasivat kuitenkin sentään lukea ja kirjoittaa ja olivat koulutettua väkeä.


    • Toimittaja ilman englannin taitoa on kuin ankka, joka ei osaa uida.
      Ruotsilla toimittaja ei pärjää edes Ahvenanmaalla.
      Internet on tiedon valtalähde. Toimittajan ja monen muun työssä internet on ehdoton edellytys.

      Ruotsinkielinen toimittaja suomenkielisessä toimituksessa on tyhjän toimittaja. Suomenkieliset lehdet eivät julkaise mitään ruotsiksi.
      HBL käy juuri YT-neuvotteluja. Paikallislehdet kuolevat pois.

      Toisaalta ruotsinkielisten ei kannata opiskella oikeustieteitäkään, heille ei ole kohta enää auskultointi paikkoja. Raaseporin ja Porvoon suojatyöpaikat lopetetaan.

    • Lukiolaistytsy

      KSF-median toimittajat kutsuvat HBL:n irtisanomisia teurastukseksi.
      Konstsamfundet ei kestä vuotuisia 7 milj € tappioita.
      Lukijat ovat siirtyneet Svenska Ylen nettisivuille.
      Ylen vahva asema tappaa lopulta vahvan talouden HBL:n.

      Toinen syy on, että suomenruotsalaiset nuoret ovat kadottaneet identiteettinsä. Ruotsi ei tunnu omalta kieleltä.
      Suomi on varastanut heiltä arkipäivän käyttökielen aseman.
      Toisaalta englanti on käytössä monissa vapaa-ajan toiminnoissa.
      Ruotsinkielinen kulttuuri on pönötystä Svenska Teaterissa and that's it.
      Not my piece of cake, tuumii moni.

      Nuoriso muuttuu kansainväliseksi. Suomen menestys tehdään suomeksi.

    • Andam: "Kyllä kannattaa! Soc och kom kouluttaa hyviä ja haluttuja toimittajia, joista suuri osa sijoittuu suomenkielisiin uutistoimituksiin kielitaitonsa ansiosta. Tampereelta tulee vain englannin osaajia."

      Ohhoh. Siis suomenkielisen koulun kävijä lukee pakkoruotsia peruskoulusta yliopistoon ja taistelee verisesti pääsystä suosikkialoille kuten journalistiikkaan. Silti alemmin pääsyrajoin ruotsinkieliseen koulutukseen päässyt ja huonosti suomea osaava ruotsinkielinen peittoaa hänet jopa suomenkielisten uutistoimitusten rekrytoinnista!

      Voiko tämän kauniimmin kuvata sitä, miksi pakkoruotsi ei kannata ja miten pakkoruotsituksella ylläpidetään ruotsinkielisten ohituskaistoja!

    • Sattuuhan.sitä

      Tässä taas näkee miten svekosuvut ovat eri mieltä seuraavasta siirrostaan. Osa haluaa jäädä Suomeen ja tehdä Suomesta ruotsinkielisen, mutta osa on siirtänyt omaisuutensa Ruotsiin ja lopettelee täällä kannattamattomia äfäärejä ennen Ruotsiin muuttoa.

    • työllisyys_taattu

      Tuon takia rusutoimittajat tulvivat suomenkieliseen mediaan!

      Heillä on suuri yliedustus kaikkialla valtamediassamme. YLE on huipentuma!

    • Vilka skall ni sedan leva på, då finlandssvenskarna har emigrerat? Genom att beskatta varandras understöd och pensioner? Vad dumt av mig, det gör ni ju redan.

    • Valtion tulee kustantaa ruotsinkielinen printtimedia. On hävytöntä, että ruotsinkieliset journalistit eivät saa työskennellä äidinkielellään.
      Vielä kamalampaa on, että joutuvat työttömiksi

      Moni hyvä toimittaja joutuu pakosta tekemään työnsä suomeksi.
      Yle:llä esimerkiksi Andersson ja Damström ja MTV:n Nyman.
      Eniten kärsii ehkä huippu urheilutoimittaja Kaj Kunnas

    • Kaj Kunnas saattaa pelastua sairaseläkkeelle!

    • Lukiolastytsy

      KSF media irtisanoi 53 toimittajaa. Tuo määrä voidaan uudelleenkouluttaa ruotsinkielisten vanhusten hoitoon.
      Media-alalle ei ruotsinkielisiä kannata kouluttaa, koska heille ei ole töitä.
      Pakkoruotsista voidaan luopua, kun ruotsinkieliset hoitavat omiaan.

    • ArmotonYhtälö

      Rusuväestö vähenee ja suomenkielistyy.

      Eiköhän tuo yhtälö ole armoton rusumedialle pitemmän päälle?

    • Lukiolaistytsy

      Ilman mediaa ei kieli voi elää. Konstsamfundet ei kestä enää HBL:n tuottamia tappioita. Tarvitseeko suomenkielisten kustantaa Svenska Yle?
      Ahvenanmaa ei maksa Yle-veroa, mutta saa lähetykset! Miksi?

    • RKP on tosi pulassa. Lukiolaiset äänestäkää RKP:tä heti, kun saatte äänioikeuden, muuten me joudumme sulkemaan puoluetoimiston.
      Onneksi Folktinget elää veronmaksajien rahoilla hallintokorttelissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelkkailijat

      Oliko kelkkailijat ähtäriläisiä.
      Ähtäri
      22
      3682
    2. Kyllä mä sua rakastan mutta ei me voida olla me

      On tuhat syytä miksei vaan voida olla. Pitää sunkin hyväksyä se . Parempi kun ei nähdäkään enää, sattuu liikaa. Naiselle
      Ikävä
      104
      1834
    3. Mikset laita viestiä?

      Sille sun ikävän kohteelle?
      Ikävä
      106
      1394
    4. Tiesitkö mies että musta tulee sun vaimo?

      Niinpä, aika järisyttävä uutinen
      Ikävä
      69
      1182
    5. Kertokaapa miehet

      Nyt sitten minkälainen nainen on mieleenne? Tuli siis mieleen tuosta toisesta aloituksesta. Jossa nainen ei saisi olla l
      Sinkut
      141
      989
    6. Lähtee järki sun kanssa mies

      Mitä ihmettä sä minusta haluat? Ole rehellinen, ei tätä kestä erkkikään.
      Ikävä
      62
      981
    7. Jos sattumalta

      kohdataan ja näet että minäkin näen sut niin a. lähdetkö pois b. sanot hei tai muuta c. katsot hiljaa ja odotat mitä
      Ikävä
      71
      961
    8. Martina instassa kehuu omia nuorekkaita kasvojaan..

      Kyllä on sitten nuorekas,not! Täynnä täytaineita tämä nainen ja näyttää joka päivä enemmän samalta kun joku naisista B
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      913
    9. Kerrohan minulle nainen viisain

      Että mikä minun ongelma oikeasti on?
      Ikävä
      68
      881
    10. Valjut juhlat

      Tuuliviirien makkaran syöjäisissä ja ropakandan levittämisessä vain kourallinen väkeä. Ei niillä vallankaappausta tehdä,
      Puolanka
      30
      870
    Aihe