ennen kuin täysi anarkia valtaa maan?
Norjalainen yleisradioyhtiö NRK: Ruotsissa suuria lähiöitä, joissa ei ole enää lakia. Myös Tanskan media on tehnyt juttua asiasta, mutta suomen valtamedia ei puhu mitään. Miksi Yle ei tee ohjelmaa ruotsin mamuongelmista?
Tino Sanandaji kertoo, miksi yhteiskunnan on annettu ajautua tällaiseen jamaan:
– Tähän asti on ollut tabu kertoa ongelmasta. Se on pyyhitty maton alle ja niitä, jotka ovat puhuneet asiasta on kutsuttu rasistiksi.
– Koulutulokset näillä alueilla ovat aivan katastrofaalisia ja työllisyystilanne vielä surkeampi. Meillä on täysin yhteiskunnasta erillisiä alueita. Lähes kaikki politiikot elävät hienoilla valkoisten alueilla, eräänlaisessa kuplassa ja sanovat: mitä ihmiset valittavat, elämme parhaita aikoja sitten ikinä. Tällaisia ajatuksia on vaikea muuttaa, sillä ensin pitäisi tunnustaa, että kaikki mitä ollaan tehty, on ollut sutta ja sekundaa, josta on seurannut katastrofi.
https://paavotajukangas.com/2016/05/11/nrk-ruotsissa-suuria-lahioita-joissa-ei-ole-enaa-lakia/
http://www.b.dk/globalt/svensk-politi-slaar-alarm-vi-er-ved-at-miste-kontrollen
Norjalainen yleisradioyhtiö NRK: Ruotsissa suuria lähiöitä, joissa ei ole enää lakia. Myös Tanskan media on tehnyt juttua asiasta, mutta suomen valtamedia ei puhu mitään. Miksi Yle ei tee ohjelmaa ruotsin mamuongelmista?
Tino Sanandaji kertoo, miksi yhteiskunnan on annettu ajautua tällaiseen jamaan:
– Tähän asti on ollut tabu kertoa ongelmasta. Se on pyyhitty maton alle ja niitä, jotka ovat puhuneet asiasta on kutsuttu rasistiksi.
– Koulutulokset näillä alueilla ovat aivan katastrofaalisia ja työllisyystilanne vielä surkeampi. Meillä on täysin yhteiskunnasta erillisiä alueita. Lähes kaikki politiikot elävät hienoilla valkoisten alueilla, eräänlaisessa kuplassa ja sanovat: mitä ihmiset valittavat, elämme parhaita aikoja sitten ikinä. Tällaisia ajatuksia on vaikea muuttaa, sillä ensin pitäisi tunnustaa, että kaikki mitä ollaan tehty, on ollut sutta ja sekundaa, josta on seurannut katastrofi.
https://paavotajukangas.com/2016/05/11/nrk-ruotsissa-suuria-lahioita-joissa-ei-ole-enaa-lakia/
http://www.b.dk/globalt/svensk-politi-slaar-alarm-vi-er-ved-at-miste-kontrollen
Vastaukset 46
Vanhimmat
Puoli sukua asuu nejättä polvea ruotsissa ja sanoma on karua. Usko valtiojärjestykseen on romuttunut. Kansankoti-aate on kipattu romukoppaan. Kovasti hämmestellään myös suomen uutisointi tilanteesta.
Siellä asuin minäkin lähes 20v. Mutta sain tarpeekseni, mamuongelmat kasvoivat vuosi vuodelta.
Mutta täältäkin tulee lähtö ajan myötä jos tilanne jatkuu tällaisena.
Tulee kyllä ja siihen on hyvä varautua. Se mitä Ruotissa ei ole tajuttu, niin kaikki 70-luvulla tulleet ja integroituneet mamut saavat myös luodista kun jihadistit pääsevät valtaan. Tukholmassa räjähtelee pommit ösiin ja päivisin vaihdellaan laseja autoihin ja taloihin. Expressen joutuu uutisoimaan vastentahtoaan näistä tapahtumista. Silti se ohitetaan kasvukipuina mutta takaan ettei tuo asetu.
Eilen tuli aika karmaiseva ohjelma Brysselin ja Pariisin pommi-iskuista. Tuli hyvin selväksi se, että nuo taistelijat eivät ole enää edes ihmisiä, vaan paholaisen riivaamia silmittömiä tappajia. Iskujen pääarkkitehti kiskoi auton lavalta päättömiä ihmisiä ja raahasi heitä auton perässä pitkin aavikkoa.
Samaisessa ohjelmassa sanottiin, että Euroopan tulee varautua VUOSIA kestävään terroriuhkaan, ja että se, mitä tähän asti on tapahtunut, on vasta alkusoittoa, tulossa on paljon pahempaa. Kylmäsi.
Suomessahan näitä on myös...
Jos valtaväestön rikolliset ottaisivat asuinalueita haltuunsa niin konekiväärit alkaisi heti laulamaan, mutta sotalapsia pitää ymmärtää. Onko tullaisessa paikassa muka kouluja ja keitä niissä sitten on opettajina ? Suomen valtamedia ei uutisoi mitään negatiivistä matuista - höpisevät vain sananvapaudesta.
Ruotsin tietyillä alueilla kouluista on käynnissä opettajien joukkopako.
Ruotsin tietyissä kouluissa opettajat pitävät hymyilevää vastanottokomiteaa, kun kaksi mustaa kaapua tuo lapsiaan kouluun. Koko seurue makeasti hymyilevää opettajaa odottaa tien puolessa. Eivät voineet odottaa edes koulun aulassa.
Naisten kaavut paisuvat kaksinkertaisiksi. Röyhkeys kasvaa.
Luulevatko ruotsaliset lipeilyn herättävän kunnioitusta?
Päin vastoin! Kun Allah sanoo, että on lupa ryöstää ja raiskata epäuskoinen, niin he saavat vain intoa uskolleen.
Mieslaumat hallitsee kaduilla ja teillä ja naiset kaupoissa.Kakarat huutavat ja juoksevat häiriten asiakkaita. Vaunut pidetään käytävillä, niin että perhe levittäytyy ja muiden on pyydettävä lupa hakea tarvitsemansa ruoka. Se on täysin harkittua tilan ottoa, melua, mitä ne pitävät. Rannat on varattu useamman perheen voimalla ja siellä grillataan aamusta iltaan. Mulkoillaan toisia vihaisesti.
Ruotsalaiset menevät hissukseen, mihin enää uskaltavat.
Kouluissa juorutaan voimalla ja ajetaan haluttu henkilö pois.
Joissakin kunnissa on lapsi-avioliittoja, eli pedofiilejä.
Odottakaa vain, kun ottavat hoitaakseen vanhukset, lapset.
Kaupoissa jo näkee,, miten muslimi-hoitajat piinaavat rullatuolissa istuvia hoidokkejaan. Päästäisikö sellaisia kotiinsa tonkiman ja varastaman?
Mitkään muut kansat eivät ole vahingoittaneet Ruotsia, kuten muslimit. Muut kansat ova rakentaneet,muslimit repivät.
Niin Varissuollakin.
Etelä-Afrikka. Joitain valkoisten linnakkeita, massiivisen vaarallinen maa jossa seksirikosluvut huikeat. Kuin kaksi marjaa siis. Gripenitkin molemmilla.
Ei noista afrikan vihateoista valkoisia kohtaan myöskään Suomen sensuurimedia kirjoittele...tasapuolisuuden nimessä kyllä pitäisi.
Niistä varmaan ajattelevat, että sitä saa mitä tilaa historian huomioon ottaen. Mutta mitenkäs esimerksi pohjoismaalaisten kuuluu kärsiä vastaavasti?
Kummallista tosiaan että valtamedia on hiljaa ruotsin ghetto-lähiöistä.
Jostain luin että uudehkon tutkimuksen mukaan Ruotsissa on jo 184 no-go aluetta. Aiemmin on puhuttu 55:stä, eli ghettoutuu nyt kovaa vauhtia koko Ruotsi.
Saksassa taas on alettu enemmän uutisoida vastaanottokeskusten sisäisestä väkivallasta. Naiset ovat lähes kaikki ainakin psyykkisen ahdistelun kohteina ja fyysinen, raiskaukset lisääntymässä. Pikkulapset myös kohteena. Joku naismatu totesikin että sota-alueellakin eläminen on parempaa kuin saksalaisessa vokissa.
Jospa ne matut raiskaisi ja hakkaisi toisensa kotimatkalle...
Eihän Yle tee ohjelmia Suomenkaan ongelmista...Onko täälläkin määrätty tiedotuskielto?
Täällä on määrätty tosiaankin tiedotuskielto. Vain saa kertoa hallituksen leikkauksista ja niistäkin valikoiden. Muistakaa, valikoiden. Tämän päivän journalisti, tutkivakin sellainen, pärjää kun osaa valikoida.
Onneksi vielä näkyy uutiskanavia maksutv:llä. Ja netissä voi lukea monia lehtiä. Ja toivon, että ruotsiin tulisi oikein suuria ongelmia uusruotsalaisista, joten viimeistään silloin huomaisi kuningaskin, miten kansankodin kävi.
Ihan sama kehitys siis meilläkin: ei saa puhua.
Inhoon ruotsia nykyisin, en mene enää edes risteilýlle, ällöttää niin paljon.
Vaihda Tallinnaan, niin ei tarvitse katsella ja kuunnella möliseviä somalilaumoja, kuten Helsingissä ja varman Tukholmassakin .
Samoin. Onkohan kukaan laskenut kuinka paljon tämä kaikki tulee maksamaan menetettyinä matkailutuloina?
Hehhe, kohta loppuu varustamoilta ruotsinristeilyt, kun kukaan ei enää haluu mennä.
Tallinna rules, sinne vaan kaikki, JES! olkoon Ruotsi mamujensa kanssa ihan yksin, ei enää kiinnosta.
Tallinnaan tekee kohta mieli muuttaa kokonaan. Mistähän syystä? No, siitä syystä tietysti kun..
En ole uskaltanut käydä ristilyllä vuosiin.
EI OLE ENÄÄ LAKIA
Voi Luoja tätä kauheutta, ja kaikki seurausta "suvaitsevaisuudesta",
Sanon vaan, että VOI VITTU !
Suomea ei saa päästää samaan jamaan, nytkin autot palaa ja Turun poliisi pyytää ihmisiltä apua tarkkailemaan tihutöitä.
No mistähän johtuu, arvuutelkaa ihmeessä?
Sensuuri päällä kaikista näista uutisista, miksi?
Sanoisin turun poliisille, että tarkkailkaa itse. EI kansalaiset (edes turkulaisetkaan) ole saaneet aikaan tihutöitä, eikä järjestäneet paikalle tihutöiden tekijöitä. Naurettavaa poliisilta onkaan pyytää kansalaisilta apua. Mitä se meille kuuluu missä ja ketkä tekevät tihutöitä. Pyytäköön sipilää tarkkailemaan, sillä on tunnetusti aikaa ja halua sellaiseen. Se voi vaikka harjoitella leikkaksia leikkaamalla tihutöitä.
Eikös niillä ole niitä turhia peltipoliiseja? Laittaisivat muutaman sellaisen näiden ongelmalähiöiden ja -koulujen nurkille. Aivan turha pyytää asukkaita tarkkailemaan, koska eiväthän ne näe yhtään sen enempää kuin ne peltipoliisitkaan.
Sitä paitsi nuohan ovat jo pitkään uhonneet sillä, miten kaikki tunnistetaan, eikä kukaan pääse virkavaltaa pakoon. Jokainen parkki- ja ylinopeussakko löytää osoitteeseensa. En yhtään epäile, etteikö poliisi tässäkin asiassa pystyisi samaan, jos sillä vain tahtoa siihen riittäisi.
Malmön lähellä ruotsalainen perhe halusi auttaa lapsipakolaisia ja majoitti heitä kotiinsa. Eritrealainen (sanoi olevansa 15 v) loukkasi seksuaalisesti perheen 10-vuotiasta tyttöä.
African migrant, who lied that he was 15 years old, sexually assaulted Swedish ten-year-old girl in her home after the victim's mother agreed to house refugees
Girl, ten, assaulted by Eritrean teen being housed in the family home
She awoke to find perpetrator, allegedly aged 15, 'fondling her breasts'
Family had opened up their home to two underaged migrant boys
However, his ID has not been proven and he may be 19 years old
See more news on the migrant crisis at
Read more: http://www.dailymail.co.uk/news/article-3582529/African-migrant-lied-15-sexually-assaulted-Swedish-ten-year-old-girl-home-victim-s-mother-agreed-house-refugees.html#ixzz48Mv6rPUW
Follow us: @MailOnline on Twitter | DailyMail on Facebook
Joo, sanoi olevansa 15-vuotias. Ruotsissa ei tietääkseni ikätestata, siksi suuri osa ilmoittaa itsensä lapseksi. Täälläkin lapseksi ilmottautuneiden määrä on korkea, vaikka ikätestaus tehdään valikoidulle joukolle.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/252260/Turvapaikanhakijoiden ikatestit tepsivat
Tilanne elokuussa v. 2011:
Alaikäiseksi esittäytyvien turvapaikanhakijoiden määrä on vähentynyt tuntuvasti. Lisäksi räikeimmät väärinkäyttötapaukset, joissa turvapaikanhakija on ilmoittanut ikänsä reippaasti alakanttiin, ovat viranomaisten arvioiden mukaan harventuneet selvästi.
Yhtenä syynä muutoksiin pidetään tehostunutta iän selvittämistä. Oikeuslääketieteellisiä ikätutkimuksia on tehty Suomessa viime vuosina enenevässä määrin, ja vuosi sitten asiasta säädettiin myös lain tasolla.
Suomen järjestelmästä on kiinnostuttu esimerkiksi Ruotsissa, josta on oltu asian tiimoilta yhteydessä sisäministeri Päivi Räsäseen (kd.). Sisäministeriö onkin toimittanut ikätestauksesta pyydettyä tietoa länsinaapuriin. Ruotsissa ei tällä hetkellä käytetä erityisiä lääketieteellisiä testejä iän selvittämiseen.
Suomessa iänmääritys tehdään hammas- ja ranneröntgenin avulla. Ikä päätellään viisaudenhampaiden ja ranneluiden kehityksen perusteella.
Suomessa poliisi alkoi teettää ikätutkimuksia yhä useammin sen jälkeen, kun Suomeen alkoi tulvia yksin saapuvia alaikäisiä turvapaikanhakijoita vuonna 2008.
Yksi vanhemmistani on riikinruotslainen, ja puolet suvusta ovat siis aitoja Medelsvenssoneita, ja voin sanoa että he eivät ole iloisia kehityksestä, mutta Ruotsissahan maahanmuuttokrittinen puolue Sverigedemokraterna on suljettu ulos hallitustyöstä. Saa olla mitä mieltä haluaa Sverigedemokraternasta, mutta jos heillä on reilu 20% kannatus, eivätkä saa olla hallituksessa mukana, niin mikä demokratia se on?
Ihmettelen todella, että suuresta maahanmuutosta syytetään aina "vihervasemmisto". Suomen hallituksessa on Keskusta, Kokoomus ja Perussuomalaiset, eivätkä ole tehneet mitään maahanmuuton hillitsemiseksi. Ruotsin Moderaterna (=Kokoomus) kannattaa vahvasti suurta maahanmuuttoa.
Naurattaa ihan ajatus, että Ruotsi on olevinaan mukama maailman ja Pohjolan demokraattisin valtio, sulkee kansalaisten vaaleilla valitut päättäjät sivuun päätöksen teosta. En meinannut uskoa, että se on totta. Demokratia sana kannattaa poistaa ruotsalaisten sanavalikoimasta.
Seuraan mielenkiinnolla teikäläisten asioita ensinnäkin siksi, että kaikki hulluus siirtyy pienellä viiveellä tänne ja toiseksi siksi, että mulla on porukoita siellä.
Viherpunikkivasemmisto ja Rkp on Suomen mädännäisyyden alkujuuri ja ovat saaneet Suomen selvitystilaan sekä maahamuuton että talouden osalta. Kokoomus - Kepulit -akseli ovat vauhdittaneet tätä menoa. Matutus on näiden agenda, mutta eri syistä.
Persujen meininki on täysi pettymys suorastaan katasrofi ainakin vielä. Luulen, että he ajattelevat vaikuttavansa kuitenkin enemmän hallituksen sisältä. Saas nähdä, mitä tuleman pitää.
Ruotsissa näyttää perussvenssonit olevan täysin paitsiossa. Päättääkö ne enää yhtään mistään?
Höpöhöpö. Ruotsi on Euroopan vaurain ja rauhallisin maa.
Joka maassa on ongelmalähiöitä, oli mamuja paljon tai vähän. Menkää vaikkapa tutustumisretkelle Varsovaan tai Bukarestiin. Siellä on lähiöitä, joihin verrattuna Tukholman lähiöt ovat luksusta.
Vaurain, muttei rauhallisin. Pelkkä raha ei tee onnelliseksi. Tosin Suomi ja Ruotsi ei ole vielä kokonaan pilattu, mutta trendi on huolestuttava, erittäin huolestuttava, koska haitallinen matutusvauhti on kiihtynyt.
Ei tarvitse nostaa persusta tuolista todetakseen kaiken tuon huolestuttavan Euroopan kehityksen. Tulemme onneksi jälkijunassa muihin verrattuina, mutta maailman matumassat ovat löytäneet antelijaat Pohjolan Hölmölät.
Jaa. Miksi sitten Ruotsista asti tullaan tänne Suomeen varoittamaan että täällä ei tehtäisi samoja virheitä? Luepas esim. Ingrid Carlqvistin artikkeleita ja netistä löytyy myös samaisen henkilön puheita. Höpöhöpö.
Suomessakin on kotimaisia työttömiä, köyhiä ja jopa nälkäisia omasta takaa. Siitä huolimatta ei tule mieleen yhtäkään tapausta, missä nämä olisivat mellakoineet tai aiheuttaneet häiriöitä suurella joukolla tietyllä asuinalueella.
Sinun vertauksesi ontuu, koska olet ottanut tarkasteluun vain yksiulotteisen köyhät vs. rikkaat asuinalueet. Olet unohtanut esim. kulttuurillisen aspektin kokonaan.
Edellinen on hyvin, hyvin tyypillinen ilmiö suvaitsevaiston parissa, joka uskoo ja vannoo jonkin omituisen "globaalin kollektiivisen humaaniuden" nimiin. Mikään fakta ihmiskunnan historiassa ei todista tällaisen olemassaolosta.
korjauksena: ... Mikään fakta ihmiskunnan historiassa ei todista tällaisen SAMAAN MUOTTIIN VALETUN IHMISPSYYKEN olemassaolosta.
ja lisäyksenä: Toiveena on ilmeisesti ollut, että kulutushysteria, hyvät yhteydet, amerikkalainen media-viihde-imperiumi ja ihmisten nopea kulkeutuminen paikasta toiseen loisivat jonkin oudon globaalin yhteiskultuurin, jonka liimana toimisi oletus siitä, että ihmiset ovat lopulta kaikkialla samanlaisia.
Tällainen outo ajatus, idea, syntyi joskus 90-luvun alkuvuosina, samaan aikaan kun EU syntyi ja sosialististen maiden muurit murtuivat. Ilmeisesti tämä oli toive ja vallanpitäjien tavoite, maailmankansalaisuus, yhtä suurta perhettä kaikki ja yksi ainoa liberaalitalousaate joka maassa. Siinä sivussa valtioista ja rajoista piti hankkiutuman eroon turhina.
Näille eliitin haaveille on nyt tulossa sitten arvoisensa loppu. Luvassa tulee olemaan kaaosta.
"...maailmankansalaisuus, yhtä suurta perhettä kaikki ja yksi ainoa liberaalitalousaate joka maassa. Siinä sivussa valtioista ja rajoista piti hankkiutuman eroon turhina."
"Näille eliitin haaveille on nyt tulossa sitten arvoisensa loppu. Luvassa tulee olemaan kaaosta."
KOMMENTTI:
Juuri näin tulee käymään ja mainitsemastasi syystä. Kehityskulku on ottanut jo suuntansa kaaosta kohti. Saas nähdä, voiko sitä enää pysäyttää millään!
Ajatelkaa Ruotsin historiaa. Karma opettaa.
Herregud, ruotsalaisethan ovat samassa asemassa kuin ruotsinsuomalaiset ovat olleet vuosikymmenien ajan. Puhumattakaan ruotsalaisten tekemistä etnisistä puhdistuksista Suomessa. Tai siitä miten ruotsalaiset ovat markkinoineet meitä suomalaisia ulkomaille. Suomalaiset olivat kuulemma ali-ihmisiä ja ruotsalaisten opettamia...
http://www.saunalahti.fi/~eiry/
Ei se huono omatunto lähde sillä että esittää yhtäkkiä olevansa maailman suvaitsevaisin ja moraalisin valtio eikä synnit lähde sillä että ruotsalaiset saarnaavat moraalisaarnoja muille maille. Menkööt itseensä!
Mitä hyötyä siitä tunnustamisesta on? Eivät nämä alueet siitä mihinkään katoa, vaikka Ruotsi huomenissa myöntäisi, että harjoitettu politiikka oli väärää. Itse asiassa se voi jopa johtaa poliittiseen kriisiin ja establismentin vallan rapautumiseen. Niillä on siis jopa kaksinkertainen insentiivi vaieta asiasta.
Merkittävä silmänkääntötemppu liittyy siihen, että hyvin usein kerrotaan, että on näin ja näin monta suhteessa ruotsalaisiin, eli ei mitään hätää. Mitä tästä unohtuu kertoa, on se, että yli viisikymppisissä uusruotsalaisten osuus on 5%, kun vastaavasti parikymppisissä osuus on 35%. Koittaapa miettiä, mitä tapahtuu, kun aika jättää suurista ikäluokista, jotka ovat jo 70-75 -vuotiaita?
Ruotsalaisilla ja uusruotsalaisilla ovat täysin erilaiset ikäpyramidit.
Lyhyessä ajassa, about 10 vuodessa, näiden uusruotsalaisten lukumäärä ruotsalaisista tulee nousemaan todella nopeasti, kun "ruotsalaiset ikäluokat" siirtyvät pois laskennasta. Tästä ei ole puhuttu yhtään mitään. Se tulee olemaan paljon radikaalimpi muutos kuin 1 000 000 uutta tulijaa 10 vuodessa. Eikä siihen voi vaikuttaa mitenkään kuin ehkä siten, että ruotsalaiset alkaisivat työntämään lapsia hirmuisella vauhdilla, mutta tällaista ei ole havaittavissa. Elikä Ruotsissa väestöennusteet voivat kääntyä ylösalaisin hyvinkin nopeasti ilman, että asiasta on puhuttu yhtään mitään, ilman yhtäkään uutta tulijaa, ilman että asiaan voidaan vaikuttaa millään poliittisella kommervenkilla.
Ruotsi on käytännössä tuomittu maa. Kyseessä ei ole enää "jos" vaan "kun" tuo tapahtuu.
On historialla siinä mielessä väliä että jos ei tunne/tunnusta omaa historiaansa niin on vähän vaikeata rakentaa tulevaisuutta.
Sitten on kysymys kulttuurista. Mikä on ruotsalaisten kulttuuri-identiteetti? Ruotsalaisilla ei näytä olevan mitään mikä vetää niitä yhteen.
Verrataan Suomeen. Miksi täällä 95 % on edelleenkin suomalaisia vaikka suomenruotsalaiset ruotsalaisten avustuksella yrittävät kaikin tavoin kukistaa suomalaisia henkisesti? Miksi suomalaiset vetävät yhtä köyttä niin hyvinä kuin huonoina aikoina?
Ei meitä suomalaisia nujerreta koskaan, meillä on vahva kulttuuri-identiteetti, Kalevala elää meissä ja me tiedämme että vaikka meitä haukutaan se ei vaikuta meihin. Me olemme suomalaisia. Meistä ei tullut ruotsalaisia eikä meistä tullut venäläisiä.
Ei voi muuta kuin olla saamarin ylpeä kaikista suomalaisista ja kiittää Luojaa siitä että on itse suomalainen.
Kun Ruotsissa asiat leviävät käsiin sinkoutuvat ruotsalaiset eri puolille. Suomessa vastoinkäymiset hitsaavat meidät vieläkin tiiviimmin yhteen.
Miksi ei anneta venäläisten mennä Suomen kautta Ruotsiin? Nähtäisiin mistä ruotsalaiset on tehty. Hajoaako päät vai nouseeko Ruotsalaisuus esiin.
Suomalaisten identieetistä vielä. Pari vuotta sitten lueskelin englanninkielisen artikkelin kommentteja, artikkeli käsitteli suomalaisia; siellä yksi jenkkiläinen sanoi että luettuaan artikkelin hän tajusi heti että hän on suomalainen vaikkei hän sitä tiennyt aikaisemmin. Oli kuulemma tuntenut olonsa aina erilaiseksi eikä ymmärtänyt miksi, mutta kaikki palaset loksahtivat kohdalleen heti artikkelin luettuaan. Hän oli aivan onnessaan löytyneestä identiteetistään.
Aika huikea juttu! Suomalainen löytää identiteettinsä vaikkei edes tiedä olevansa suomalainen. Siksi olen sitä mieltä että suomalaisten identiteettiä on aivan turha lähteä edes yrittämään murskaamaan. Se on ja se pysyy!
Toivottavasti olet oikeassa. Minä olen erityisen huolissani nuorista feministinaisista ja heidän kaltaisistaan. Heidän miltei sairaalloinen vieraslajien ylisuvaitsevaisuus ja liberaalinen maailmankuva näyttää saavan hyväksyntää. Siltä näyttää ainakin kannatuslukemissa. Kuta enemmän menee perseelleen, sitä enemmän kannasluvut nousevat.
En usko että meidän täytyy olla huolissaan. Feministien ja suvakkien prosentti on häviävän pieni jos verrataan ruotsalaisiin. Toki ne pitävät mölyä täällä, aivan kuten suomenruotsalaisten 5 prosenttia pitää mölyä, mutta ne eivät missään tapauksessa kerro oikeita lukuja.
Me suomalaiset pidämme mölyt mahassamme ja meidän joukko on valtava. Suomalaiset suvakit ovat kärpänen josta yritetään tehdä härkänen.
Suomella on vanhempi kulttuuri kuin ruotsalaisilla. Kansa muistaa ja se siirtyy sukupolvelta toiselle. Minulle ei kerrottu Kalevalasta mitään, silti näin pienenä unia Vaka Vanha Väinämöisestä. Meillä kaikilla on sama perintö.
"Jo muinaistaruston pohjalta tarkasteltuna suomalaisten humanistinen kulttuuri on aina ollut ruotsalaisten kulttuuria kehittyneempää. Maailman synnystä alkaen Väinämöinen ja Ilmarinen tiesivät myös oman syntytarinansa. Sama tieto oli heillä kuin muillakin kehittyneen kansankulttuurin kansoilla. Ilmatar Ihana Impi oli tietäjäveljesten äiti, aivan kuin Kybene, Diana ja Artemis heettiläisillä, efesolaisilla ja kreikkalaisilla. Mutta ruotsalaisten tarustossa ei ole mitään tietoa ihmisen ja maailman syntyajoilta.
Saunassa Maria poikansa synnytti. Vapahtaja voitti vastustajansa viekkaudella." Kylänvanhimmat nyökkäsivät, kun Seppo, heimopäällikkö Ilmaristen suvussa, heimon käräjäkivillä tulkitsi kirkon oppia jo satoja vuosia ennen ruotsalaismiehityksen alkamista
Korkeaan humanistiseen kulttuuriin yltäneillä kansoilla luomistaru on olennainen osa tarustoa.
Ruotsalaisilla on vaje psyyken sillä alueella, josta humanistinen kulttuuri versoaa. Se on psyyken erilaisuus, jota ei aikakaan voi parantaa. Bysantin kehittynyt kulttuuri rikastutti suomalaisten ajattelua ja runoutta jo silloin, kun ruotsalaiset vielä tervehtivät humanistista kulttuuria sotakirveellä.
Vuonna 835 keisari Ludvig sai paavin kirjeestä mieluisan uutisen: Finneille eli suomalaisille oli avattu uskon ovi. Suomalaiset olivat siis olleet kristittyjä jo 300 vuotta ennen kuin ruotsalaiset kristinuskon nimessä katkaisivat ensimmäisen suomalaisen kaulan Aurajoen suussa.
Ruotsalaiset puolestaan toivat Suomeen noidanpolttokulttuurin."
Tutustukaa suomalaiseen kulttuuriin ja huomaatte että olimme kristittyjä vuosisatoja ennenkuin ruotsalaiset päättivät "kääntää meidät kristinuskoon". Siksi kyselenkin ruotsalaisten oman identiteetin perään. Se on ainoa joka pelastaa ruotsalaiset.
"Ruotsalaisilla on vaje psyyken sillä alueella, josta humanistinen kulttuuri versoaa. Se on psyyken erilaisuus, jota ei aikakaan voi parantaa."
KOMMENTTI:
Siltä kaikki käytännössä vaikuttaakin. Psyyke ei ole tavanomainen, vaan ikään kuin jollain lailla sairas tai outo. Näyttää vielä oleva kovin periytyvää, kun katsoo maamme nuoria, varsinkin naisia. Ei kait se sentään tartu?!
Ei ole tarttuvaa laatua, ainoastaan periytyvää. Suomenruotsalaiset ovat alunperin ruotsalaisia, miehittäjän perillisiä. Jos joku halveksii suomalaisia ja suomalaista perimää/historiaa/kulttuuria, silloin voi olla varma ettei hän ole suomalainen, ei vaikka nimi olisikin suomalainen.
Suomalainen on ylpeä suomalaisista juuristaan ja suomalaisista kanssaihmisistä. Suvakit eivät pysty tartuttamaan meitä ;)
Kuten kerroin aikaisemmin, jos on suomalainen eikä tiedä siitä niin suomalainen identiteetti herää heti kun lukee suomalaisista, silloin he tuntevat vihdoinkin kuuluvansa johonkin ja ovat erittäin ylpeitä että ovat nimenomaan suomalaisia.
Jenkeissä on paljon suomalaisten maahanmuuttajien perillisiä joille ei koskaan kerrottu että he ovat suomalaisia. Siihen aikaan ruotsalaiset kohtelivat suomalaisia kuin saastaa, suomalaisilla ja intiaaneilla ei ollut lupa mennä kauppoihin vaan suomalaiset eristettiin kokonaan. Ei ihme että paiskasivat kättä intiaanien kanssa, eikä ihme että suomalaiset vanhemmat halusivat suojella lapsiaan opettamalla heille virheetöntä englantia mistä ei käy ilmi että he ovat suomalaisia. He halusivat suojella lapsiaan.
Olen lukenut niin hirvittäviä muistoja joita suomalaisilla maahanmuuttajilla on ollut Jenkeissä, suomenkieli oli kielletty ja kiusaaminen oli aivan järkyttävää.
Suomalainen identiteetti on ja pysyy vaikka muut yrittäisivät poistaa ja kieltää sen. Ja se elää turvassa jokaisen suomalaisen sielussa.
Se joka ei halua olla suomalainen - hän ei myöskään ole ollut suomalainen. Kotona minut pakotettiin puhumaan vain ruotsia vaikka toinen vanhempi oli suomalainen. Ei ihme että Väinämöinen tuli voimalla esiin unissa.
Suomalaiset; me olemme ylpeätä ja kallisarvoista kansaa. Meitä voi vetää lattiaa pitkin ja potkia maahan ilman että suomalainen perimämme haavoittuu, päinvastoin, se vahvistuu!
Missä muslimi,siellä ongelma,aina.
ihan sama matut häiriköi halvoissa lähiössään
ei se meitä kunnon ihmisiä haittaa