Onko alastomuus syntiä?

hävyntuntoinen

Roomalaiskirje 8:
"33. Kuka voi syyttää Jumalan valittuja? Jumala on se, joka vanhurskauttaa.
34. Kuka voi tuomita kadotukseen? Kristus Jeesus on se, joka on kuollut, onpa vielä herätettykin, ja hän on Jumalan oikealla puolella, ja hän myös rukoilee meidän edestämme.
35. Kuka voi meidät erottaa Kristuksen rakkaudesta? Tuskako, vai ahdistus, vai vaino, vai nälkä, vai ALASTOMUUS, vai vaara, vai miekka?
36. Niinkuin kirjoitettu on: "Sinun tähtesi meitä surmataan kaiken päivää; meitä pidetään teuraslampaina".
37. Mutta näissä kaikissa me saamme jalon voiton hänen kauttansa, joka meitä on rakastanut.
38. Sillä minä olen varma siitä, ettei kuolema eikä elämä, ei enkelit eikä henkivallat, ei nykyiset eikä tulevaiset, ei voimat,
39. ei korkeus eikä syvyys, eikä mikään muu luotu voi meitä erottaa Jumalan rakkaudesta, joka on Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."

Mielestäni alastomuus on jotakin synninalaisen ihmiskunnan tervettä HÄPEÄNTUNNETTA (ei siis itse syntiä) siitä, että esi-isämme ja -äitimme ottivat hedelmän kielletystä puusta.

13

1831

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siveyspoliisi

      Ja syntiä teet koko ajan, koska vaatteidesi alla olet alasti.

    • Immoralisti

      Alastomuus kulttuurillis-uskonnollinen tabu.

      Ehkä sen ideana on ollut se, että kun paljasta pintaa vilahtaa tavallista ennemmän, niin seksuaaliset halut syttyvät. Jos esim. kesäisin
      kulkisimme kaikki alasti, niin alastomuudella kohta olisi mitään merkitystä.

    • Nipsu

      Nudistit vaeltavat kesäisin luonnossa (ja talvisin sisätiloissa) täysin nakuina, siihen iloisesti ja luonnollisesti suhtautuen. Synnintuntoa vailla - ei toki!

    • mamabeard

      Onko vaino syntiä? Tai nälkä, vaara ja miekka?
      Ei.
      Tässä yhteydessä ei siis ole kyse alastomuudesta jonakin synnillisenä asiana. Jae 36 osaltaan selittää asiaa eli edellistä, jaetta 35.

      Kuka voi meidät erottaa Kristuksen rakkaudesta?
      Tuskako, vai ahdistus, vai vaino, vai nälkä, vai
      alastomuus, vai vaara, vai miekka?
      (8:35)
      Niinkuin kirjoitettu on: "Sinun tähtesi meitä surmataan kaiken
      päivää; meitä pidetään teuraslampaina".
      (8:36)

      Tekstiyhteyden perusteella näyttää siis siltä, että on kyse alastomuudesta, joka liittyy ei-uskovien ihmisten taholta tulevaan vainoon?
      Kun ajatellaan kirjeen kirjoittamisen ajankohtaa ja historiallista kontekstia, alastomuus saattaa viitata vainon perusteella syntyneeseen köyhyyteen, eli uskovilta riistettiin toimeentulo ja elinkeino, jonka seurauksena ei ollut varaa kunnolla vaatettaa itseään, ja/tai tilanteeseen jossa uskovia häpäistiin asettamalla heidät toisten eteen ilman vaatteita pilkattavaksi?
      Todennäköisesti ristiinnaulitseminenkin tapahtui vaatteitta.
      Mutta minkäänlainen tällainen alastomuus, liittyköön siihen köyhyyttä tai pilkkaa, ei voi erottaa Kristuksen rakkaudesta, eikä mikään muukaan:
      "...eikä mikään luotu..."
      (jae 39)

      Jae 39 korostaa keskeistä tosiasiaa "Kristuksen rakkaudesta".
      Tämä Jumalan rakkaus, josta MIKÄÄN ei voi meitä (kristittyjä) erottaa, on "Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme."
      Jumalan kaikkivoipaa rakkautta, johon sisältyy iankaikkinen elämä ja sen myötä tuleva hengellinen rikkaus ja toivo JO TÄSSÄ AJASSA, ei voida omistaa Kristuksen ulkopuolella, se saadaan henkilökohtaisesti ja persoonallisesti Hänelle antautumalla ja Häneen sitoutumalla.
      Tämä on jakeiden 8:33-39 selvä ydinsanoma.
      Vain SILLOIN saamme jalon voiton.

      "Alastomuus" sekä konkreettisena että vertauskuvallisena on sinänsä mielenkiintoinen aihe Raamatussa!
      Ja kyllä siihen tuo HÄPEÄNTUNNEkin liittyy.

      Halusin vain täsmentää kirjeen varsinaista sanomaa ja mistä alastomuudesta siinä kyse. :)

      Siunausta.

    • Immoralisti

      Se, että kertoo kaikki asiansa ja ongelmansa jokaiselle vastaantulijalle? Yksi alaluokka voisi olla, että pitää muiden uskomat salaisuudet, mutta henkilökohtaisista asioista puhua pulputtaa
      kaiken ja kaikkialla.

    • Hebron

      Paavali ei sano tässä että alastomuus on syntiä. Hän sanoo tässä, että alastomuus ei voi erottaa meitä Kristuksen rakkaudesta.

      Alastomuus on syntiä silloin kun sitä käytetään synnin harjoittamiseen.

    • Immoralisti

      Koptilaisen Tuomaan evankeliumin näkemys asiasta:

      Logion 37. Hänen oppilaansa sanoivat, että minä päivänä ilmestyt meille ja minä päivänä olemme näkevä sinut. Jeesus sanoi, että kun otatte pois vaatteenne ettekä häpeä, ja otatte vaatteenne ja panette ne jalkojenne alle, niinkuin pienet lapset polkien niitä, silloin näette Elävän Pojan ettekä pelkää.

    • Alstomuus on sallittu oman aviopuolison kanssa tai avopuolison. Mutta tirkistelyt, alastonkuvat ovat syntiä. Mutta Jeesus puhdista kaikesta synnistä. Synnit vain tarvitsee tunnustaa. Kun tulet ensimmäisen kerran uskoon, saat "roppakaupalla" kaikki synnit anteeksi. SEn jälkeen sinun tai siis uskossa olevan henkilön täytyy tehdä tiliä Jumalan kanssa. Ei voi elää välinpitämättömästi.

    • wizka

      miten tällainen kysymys liittyy arvoihin ja etiikkaan

    • KIVAA!

      Nakuilu on kivaa, ja nakuna voi tehdä kaikkea kivaa. Jos siinä pitäisi alkaa itseään häpeilemään, kivuus loppuisi. Joten nauttikaa ruumistanne/ruumiissanne estoitta.

      • Anonyymi

        Sinä olet saastainen! Jumala on luonut ihmiselle vaatteet, miehelle miesten vaatteet, naiselle naisen vaatteet. Jumala on ankara ja vanhurskas hän vihaa alastomuutta. Hän vihaa sukuelimiä, siksi ne pitäisi poistaa kaikilta ihmisiltä jo lapsena. Seksi on saatanasta, ihmisen ei tule lisääntyä, jos seksiä ei olisi ihminen ei kuole


    • Anonyymi

      Alastomuus on saastaista, alaston ihmiset ovat rumia, nainen on saastaisin Jumalan valtakunnassa naisen saasta vie ihmisen syntiin. Naisen tulee synnyttaa ja olla vaiti Jumalan valtakunta. Tulkaa rauhanyhdistykselle kuulemaan lisää oikea uskoa

      • Anonyymi

        Siis oletko tosissasi? Tämä on varmasti trollaus, eihän kukaan oikeasti voi noin sekaisin olla, että kirjoittaa noin sairasta tekstiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1508
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      963
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      841
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      806
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      750
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe