Tanskassa kirkosta erominen ja liittyminen siihen tulee voimaan heti niin, että myös kirkollisveron maksaminen alkaa heti liittyessä ja loppuu heti kun eroaa.
Ja veroprosentti voi muuttua heti, kun vaihtaa asuinkuntaa eikä vasta vuoden lopussa, niin kuin Suomessa ja Ruotsissa.
Pitäisikö Tanskakan systeemi saada myös Suomeen? Verottajat opintomatkalle?
Suomen systeemissä liittyjät ovat vapaamatkustajia, mutta eroajat maksavat vielä erottuaankin kirkolle noin 5 miljoonaa euroa.
Ja veroprosentti voi muuttua heti, kun vaihtaa asuinkuntaa eikä vasta vuoden lopussa, niin kuin Suomessa ja Ruotsissa.
Pitäisikö Tanskakan systeemi saada myös Suomeen? Verottajat opintomatkalle?
Suomen systeemissä liittyjät ovat vapaamatkustajia, mutta eroajat maksavat vielä erottuaankin kirkolle noin 5 miljoonaa euroa.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Olipa tämä pelottava kysymys, kun antivapareilta tuli heti perään viidessä minuutissa 10 nostoa, vanhan viestiketjun turhaa nostoa.
Miksi kuvittelet, että sinulla olisi jokin ainoa oikea vapaa-ajattelun muoto ja muut ovat väärinajattelijoita ja antivapareita?
Jos kirkollisverosysteemiä lähdetään remontoimaan Suomessa, lähtökohta saisi heti alkuun olla se, että kaikki uskontokunnatkin hoitakoot jäsenmaksujensa keräämisen omin avuin laskuttamalla niin kuin yhdistyketkin, eikä verotuksen sisään ujutettuna.
En sanoisi noinkaan. Ihmiset haluavat maksaa keskimäärin 250€ kirkkoon kuulumisesta, kun taas 25€ vapaa-ajattelijoihin kuulumisesta näyttää olevan aivan liikaa.
Totta tuokin - ja kirkkoon kuuluu sentään neljä miljoonaa ihmistä, vapaa-ajattelijoihin vain tuhat.
Kuinka nokkelaa varastaa nikki. Olet varmasti ylpeä itsestäsi.
Mutta pitäisikö vapaa-ajattelijoissa olla siis enemmän jäseniä?
Se kertoo erittäin paljon vapaa-ajattelijain liitosta. Kuka haluaisi maksaa 25 euroa siitä, että tulee nimitellyksi antivapariksi vain jos on jostain eri mieltä. Sitä saa mitä pyytää.
Ei tarvitse. Miksi pitäisi? Me olemme päässeet eroon valtakristillisyyden Ainoista Oikeista Totuuksista, joiden perusteella ihmisiä on niputettu harhaoppisten kategorioihin, emme tarvitse siihen tilalle vapariliiton antivaparien vastaavaa ahdasmielisyyttä.
Vaparien ahdasmielisyys on tosiaan suorastaan käsinkosketeltavaa.
Minun nähdäkseni antivapariksi on nimitetty sellaisia, jotka kampanjoivat ahkerasti vapaa-ajattelua vastaan spämmäämällä kaikenlaista roskaa pitkin palstoja.
Mutta ihan uteliaisuudesta: mistä asiasta vapaa-ajattelijoiden kanssa olet eri mieltä? Pitääkö nykyinen valtionkirkkojärjestelmä esimerkiksi mieluummin säilyttää kuin purkaa? Entä täytyykö valtionkirkkojen säilyttää verotusoikeutensa?
Kappas neiti antivapari yrittää esiintyä minuna. Katsotaan mitä hauskaa tästä seuraa :D
Olen maassa jossa noita sinun pervolinkkejä ei pysty avaamaan. Täällä on ählyillä "hieman" tiukempi nettisensuuri.
Mutta uskosin että linkin takaa löytyy jotain mistä sinä olet kiinnostunut, mutta eivät vaparit.
Menit jopa niin pitkälle että aloitit taas multinikkeilyn ja muiden nimimerkkien käyttämisen.
Voi sinua onnetonta, kun sinulta puuttuu elämä. Kokeile vaikka lähteä sukellusammattilaiseksi. Tässä hommassa pääsee moniin siisteihin paikkoihin ympäri palloa, mihin muut kuolevaiset eivät pääse :)
Totta, se näkyy tällä palstalla erityisesti vapariliiton antivaparien "antivapari"-nimittelyssä. Sehän kuvastaa uskonnonomaista taipumusta määritellä oma vapaaajattelu ainoaksi oikeasti muodoksi ja muut väärinajattelijoiksi ja antivapareiksi, samalla tavalla kuin yhdesn suunnan alkukristityt nimittelivät eri tavalla ajattelevia vääräoppisiksi ja antikristuksiksi.
"Minun nähdäkseni antivapariksi on nimitetty sellaisia, jotka kampanjoivat ahkerasti vapaa-ajattelua vastaan spämmäämällä kaikenlaista roskaa pitkin palstoja. "
Minun nähdäkseni kyse on ainoan oikean vapaa-ajattelumuodon omimisesta itselle ja muiden sysäämistä syrjään väärinajattelijoina. Spämmämi on spämmäri, kampanjoija on kampanjoija, ne ovat eri asia. Kun sotket ideologian mukaan, teet asiasta ihan muuta. Minulle toimintatapasi kuvastaa vain ja ainoastaan vapaa-ajattelun vinoutuneisuutta ja todellisuudesta vieraantunutta toimintatapaa, uskonnonomaisine tuomioineen.
"Mutta ihan uteliaisuudesta: mistä asiasta vapaa-ajattelijoiden kanssa olet eri mieltä? Pitääkö nykyinen valtionkirkkojärjestelmä esimerkiksi mieluummin säilyttää kuin purkaa? Entä täytyykö valtionkirkkojen säilyttää verotusoikeutensa?"
Jori, Jori, Jori.... voi voi. Tuo on spämmäämistä.
Puluseni, ei täällä muita neitejä ole kuin sinä. Sinä tosin olet antivapari, mutta et kai sentään esiinny itsenäsi.
Kerropa millaista se sinun vapaa-ajattelusi on, millaisia asioita esimerkiksi kannatat tai vastustat katsomusasioissa? Kuuluuko sinun vapaa-ajatteluusi valtionkirkkojen aseman säilyttäminen nykyisellään? Kannattaako sinun vapaa-ajattelusi uskonnollisten yhdyskuntien erityisasemaa vai tasavertaisuutta muiden yhdistysten kanssa?
Höpsistä, kultaseni ;) turhaan kainostelet ;]]
Nimitys lienee minun ensimmäistä kertaa käyttämäni.
Viittaan sillä siihen, että minkäänlainen kysymys ei ole evlut kirkon puolustaminen, tai minkäänlainen va-liikkeen tavoitteen vastustaminen. Jumalapilkkalaki kumoon? - ihan sama. ET-opetus kaikille sallituksi? - ihan sama.
Sen sijaan pääpointti on näköjään se, ettei vain kukaan liittyisi va-liittoon tai siitä koskaan missään sanottaisi mitään hyvää.
Kappas meidän neiti valehteleva pelkuri antivaoari pääsee vauhtiin. Hauskaa tiedossa, kun ei tiedä mitä valetta sieltä sen suusta taas pääsee. No ymmärrän kyllä antivaparin ahdistuksen, kun vuosienkaan jälkeen kukaan ei ota sen juttuja tosissaan. :D
Kyllähän sinä siitä selvän saat, sen kun käyt lukemassa aloituksia ja tekstejä joita kirjoitan. Ei siinä mitään salaisuuksia ole.
Ajatella ja jiijäätee sanoi ihan samaa ;]
Palstaa kun seuraa, niin ei voi olla huomaamatta miten antivapari-nimityksen saa oikeastaan mistä vaan jos uskaltaa olla vapariliiton antivaparien kanssa eri mieltä. Tässä tarkoitan vapariliiton antivapareilla niitä, jotka näyttävät omineen itselleen oikeuden määritellä kuka on oikea vapaa-ajattelija ja kuka ei.
Kyllä vapareita saa vastustaa, joko kokonaan tai osittain, miten vaan. Vaparitkin vastustavat asioita ja haukkuvat ne, jotka ovat siitä eri mieltä.
Hei hei hei, et kai flirttaile vieraisiin pöytiin, parahin antivapari? Taas sinä naurat itku kurkussa, ressukka!!
En tiedä mitä aloituksia olet kirjoittanut, koska et näytä vielä löytäneen nimimerkkiä jota voisit käyttää kaikissa kirjoituksissasi.
Keskustelu ei etene, jos minä lähden arvuuttelemaan palstan kymmenistä aloituksista mikä voisi olla sinun näkemyksesi ns paremmasta vapaa-ajattelusta.
Voisitko siis ystävällisesti tiivistää keskeiset kohdat siitä, millaista vapaa-ajattelun sinun mielestäsi pitäsi olla, ja missä keskeisissä asioissa olet eri mieltä vapaa-ajattelijoiden kanssa?
"Voisitko siis ystävällisesti tiivistää keskeiset kohdat siitä, millaista vapaa-ajattelun sinun mielestäsi pitäsi olla, ja missä keskeisissä asioissa olet eri mieltä vapaa-ajattelijoiden kanssa?"
Miksi? Miten se liittyy aloituksen aiheeseen? Onko tarkoituksesi ahdistella kirjoittajaa?
Voi sentään, vastasin kommentoijalle joka on tässä ketjussa valittanut sitä että joku on ominut oikean vapaa-ajattelun määritelmän ja toisella tavalla vapaa-ajattelua lähestyviä jotenkin sysitään. Tästä olisin halunnut tietää enemmän jotta voisimme keskustella siitä mitä vapaa-ajattelu kenenkin itseään vapaa-ajattelijana pitävän mielestä on ja mitä se ei ole, eli mistä olemme samaa ja mistä eri mieltä.
Kieltämättä ketjun aloitus ei tähän liity, mutta tuo toinen kommentoija vei keskustelua tähän suuntaan monella kommentillaan.
Olisin tietysti voinut siirtää tämän omaksi ketjukseen, mutta kun sellaisestakin on tullut moitteita, eikä aiempi kommentointi oikeasta ja väärästä vapaa-ajattelusta ole tässä ketään näyttänyt tätä ennen häiritsevän.
Jos näin on Tanskassa niin olisi syytä pitää tätä asiaa esillä ja kysellä kirkon päättäjiltä ja poliitikoilta, kansanedustajilta ja ministereiltä, miksi Suomessa ei toimita tässä asiassa niin kuin Tanskassa, koska se olisi ilmiselvästi oikeudenmukaisempaa kuin Suomen nykyinen systeemi.
Mieluummin koko verosysteemi pois... Pikkuparannus voisi viivästyttää täysremonttia?
Millainen on kirkosta eroamisen vuosisykli Tanskassa? Sen kai luulisi olevan paljon tasaisempi kuin Suomessa.
Luultavasti niin. Mitä tämä nettipalvelu sitten vaikuttaakaan... http://keskustelu.suomi24.fi/t/14230390/tanskan-eroakirkosta-fi