Valkoinen pako Helsingistä

"Jos mietitään, etteivät "rikastajat ja moniosaajat", tarvitse suuria tuloja koska heille valtio maksaa asumisen, samalla kun rikkailla jo on suuret tulot (ja asuntosijoitukset, joissa he voivat pitää varmasti maksavia, "uus-suomalaisia" vuokralla) herääkin tällöin kysymys, että yritetäänkö Helsingistä rakentaa jonkinlaista internationalistista pienoisvaltiota?"

Lähde/lisää: http://fundamentti.blogspot.fi/2016/05/hellsinki-white-flight.html

Mitä mieltä olet?
8171
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mulle ainaki passaa vallan mainiosti jos vaikka KAIKKI Suomen somalit ja hiekkakansalaiset muuttais (ja kans PYSYS!) Helsingissä! Pitäkää hyvänänne!

Hmmm? Aidata sen kyllä vois?

Äänestä
  • > Kepulandialaiset haluavat Helsingin elättävän

    Miten hellsink ketään elättää? Kasvaako ruoka raitsikkareitin varrella pakastealtaissa?

    Äänestä

  • No kerroppas urpo et monta Euroo minä oon sulta saanu koko elämässäni? :)
    NiTimo maksan sit vaikka samantie pois! Diili?

    Äänestä

  • HESA ELÄTTÄÄ MUITA..Yhdeksän suurimman seutukunnan asukasta kohti laskettu tulotaso oli vuonna 2008 korkein Helsingin seudulla. Sitä alentavat suuret tulonsiirrot muualle maahan. Käytettävissä oleva tulo asukasta kohti vaihteli Helsingin seudun runsaan 20 200 euron ja Joensuun noin 15 700 euron välillä.

    "Helsingin seudun kotitaloudet olivat suurista seutukunnista ainoa tulonsiirtojen nettomaksaja. Nettotulonsiirrot olivat 1,3 miljardia euroa", kertoi professori Loikkanen.
    http://www.hs.fi/talous/a1305555410199

    Äänestä

  • No sulla on sit osottaa suorat Helsingin kunnan maksukuitit et paljon se on maksanu tulonsiirtoja mun kotikunnalleni, vai? :)

    Äänestä

  • Niin on minullakin, voi meitä onnentyttöjä.

    Äänestä

Kaikkien kepukuntienkin olisi tultava toimeen omillaan tai liityttävä suuremmiksi, mutta eihän se noille loisille kelpaa.

Äänestä

Koko maan monikulttuurikokeilu olisi syytä keskittää hesaan, koska siellä on rahaa ja ennestään paljon sitä ainesta. Muu maa pitäisi säästää sellaiselta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Informer2016 kirjoitti:

"Jos mietitään, etteivät "rikastajat ja moniosaajat", tarvitse suuria tuloja koska heille valtio maksaa asumisen, samalla kun rikkailla jo on suuret tulot (ja asuntosijoitukset, joissa he voivat pitää varmasti maksavia, "uus-suomalaisia" vuokralla) herääkin tällöin kysymys, että yritetäänkö Helsingistä rakentaa jonkinlaista internationalistista pienoisvaltiota?"

Lähde/lisää: http://fundamentti.blogspot.fi/2016/05/hellsinki-white-flight.html

Mitä mieltä olet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu