Maataloustuki riittää hyvin

Elän maataloustuilla. Ostin juuri uuden VOLVON. Kiitos Kimmo ministeri.
24249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Kyllä,hyvin pelittää. Syksyllä vaihdan uuden Belaruksen. Sillä on mukava puksutella stereoita kuunnellen TORILLE.

Äänestä

Kaksospoikani tulivat mopoikään, en ostanut heille mopoautoja, ostin pienet traktorit. Nillä käyvät koulussa ja niistä saa yhteiskunnan tukea. Pienenä vinkkinä vaan.

Äänestä

Meidänkin diisselit mopoautoa myöden tankataan verottomalla navetan takana.Massikan säilö on iso ja valtion piikkiin vaan.

Äänestä

minulla taas ei onneksi ole tuollaista työmäärää kuin maajusseilla on ja ihan hyvin tulen toimeen palkkatuloilla joita yhdessä vaimoni kanssa tienaamme juurikin tuon keskipalkanverran
90 000 euroa vuodessa ja ihan tyytyväisiä olemme mutta lapsemme saavat tyytyä pyöräilyyn se että jotkut ostavat mopoautoja tai traktoreita on varmaan ok
mutta meidänperheen lapsille on niillä rahoilla hankittu kunnon kesänviettopaikka joista he voivat sitten nautti vaikkapa kerkitalvella kun on talviasuttava mökki tai pikimminkin talo ihanteellisen järven rannalla
minä en ole maajusseille kateellinen hankkikoon mitä haluavat itse mielummin pidän nykyisestä ammatistani jossa tienaa kohtuullisesti 6 tuntinen työpäivä 8 tunnin palkalla sekä 200 päivää työtä vuodessa no lomaa tulee viikonlopuistakin jo 104 päivää joita tuttava pariskunnalla ei ole maatalouden piirissä
kertakaikkiaan olen tyytyväinen tähän nykyiseen elämääni

Äänestä
  • on se kovaa, kun pitää kesät talvet 7päivää viikossa painaa kuokat tanassa pellolla pitkää päivää.

    Äänestä

  • Kaupunkilainen äityi oikein kehumaan tulojansa. Meidän tilalla on pelkät tuet enemmän kuin sinun 90000. Yli 7kk vapaata, on perämetsää ja rantatontteja pahan päivän varalle. Ei täällä maallakaan huonosti voida.

    Äänestä

Minä ostin mersun ja maksan sitä seuraavat 10 vuotta itse omasta palkkatulostani. Nautin autostani taatusti enemmän kuin kultalusikka suussa syntyneet maatalous loiset jotka evät ole tyytyväisiä mihinkään vaikka kaiken ilmaiseksi veronmaksajien pikkiin saavat.

Äänestä
  • Minä ostin farmarimersun, veronmaksajat maksaa. Laitetaan poistoihin. Hähää duunarit.

    Äänestä

Minä olen varpain kuokkimassa kanarian hiekkaa joka talvi neljä kuukautta.

Äänestä

Kiitos Kimmo

Äänestä

Minäkin pidän pari kahen kuukauvven paussia Thaimaassa talavela. Kinkut ja mämmit käyn syömässä kotomaassa. Samalla osta m tilille tulleilla tuilla osakkeita.

Äänestä

Kyll kelpaa

Äänestä

Hei

Äänestä

MIN

Äänestä

Meillä on tuki riittänyt lasten kouluttamiseen ja opiskelija-asunnon ostoonkin. Kyllä kannattaa viljellä pellolla ja vainioilla pirtin ohella.

Äänestä

Ihanaa on taas katsella

Äänestä

Ihanaa

Äänestä

Lisä ei ole pahasta

Äänestä

Sato tai kato... Kyllä Keskusta on järjestänyt meidän asiat hyvin

Äänestä

Hienoa

Äänestä

Hyvä

Äänestä

Kimmo

Äänestä

Hieno

Äänestä

Glyfosaatti ja elohopea mannekiineillä on pahasti nyt karannut traktorit käsistä eikö maaseudulta pääse oikeasti hoitoon mihinkään tai sitten se on sitä sisäsiittoisuuden aiheuttamaa kuten pääministeri Sipilästäkin huomaa heti nuo lestojen mielenvikaisuudet ja siihen ei hoidot auta ,mutta sitä varten on suljetut osastot mielisairaaloissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


isänikinelimataloustuila kirjoitti:

Elän maataloustuilla. Ostin juuri uuden VOLVON. Kiitos Kimmo ministeri.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu