Verkostomarkkinointi toimii kuin psykopaatti

psykol00gi

Verkostomarkkinoinnissa vedotaan aina ihmisen talouteen, terveyteen tai perheeseen eli samalla tavalla psykopaatit manipuloivat ihmisiä.

2

117

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myyntimiesmynttinen

      Taas kirjoittaja joka ei tiedä asiasta yhtään mitään. Verkostomarkkinoinnin myyntipsykologia ei poikkea sitten millään tavalla mistään muusta myynnistä. Itse vakuutusalalla hetke olleena tiedän, että se myyntijohdon puoleleta pakotettu tunteisiin vetoaminen ja pelottelu alkoi oikein oksettamaan.

      • No kylläpä kumminkin tietää! Verkostomarkkinointiin houkutellaan ihmisiä JUURI noilla argumenteilla. Ja siihen aina höynähtää joku.

        Matemaattisesti ajateltuna tällaisten saippuoiden tai kahvikoneiden myynti verkoston kautta on täyttä idiotismia. Logistiikka ei koskaan pärjää kivijalkakaupoille. Verkostofirma näet joutuu ottamaan itselleen kovat katteet pienen myyntimäärän ja kalliin logistiikan vuoksi. Tuloksena, että verkostokauppias on väistämättä tappiolla ja varastohuone pursuaa saippuaa ja kahvikonettta.

        ELLEI ...

        Mutta jos verkostokauppias hankkii itselleen alalinjalaisia, niin silloin hän saa tuottoja suosittelusta.

        Eli kannattaa heti heittää ne saippuat ja kahvikoneet järveen ja keskittyä ainoastaan verkoston luontiin. Antaa alalinjalaisten kärsiä tappiot jolleivät tajua mistä kana kusee.

        Summa summarum ... mistä me oltiin verkostomarkkinoinnin kautta saamassa hyötyä: a) tuotteiden myynnistä vai b) ihmisten koijauksesta verkostoon, häh?

        Poijjaat! Taasen!

        T.Avotampio


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      138
      887
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      657
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      588
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      553
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      57
      509
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      478
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      472
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      24
      445
    Aihe