Idea palautuskeskukset on kaatumassa. SPR ei suostu osallistumaan millään tavalla pakolaisten palautuskeskukset toimintaan eikä muita osaajia ole. Lisäksi palautukset voidaan hoitaa ilmankin epäinhimillisiä palautuskeskuksia. Käytännössä koko ajatus palautuskeskuksista kuoli SPR:n päätökseen kieltäytyä tällaisesta työstä migrille. SPR siis kieltäytyi tottelemasta viranomaisia täysin tässä asiassa.
Palautuskeskukset ei avata
Eipalautuskeskuksia
32333
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
SPR pystyy vaikuttamaan vahvasti Suomen pakolaispolitiikkaan kieltäytymällä migrin määräyksistä pitää yllä palautuskeskuksia. Käytännössä Suomen on pakko taipua ratkaisuun jossa palautuskeskukset jäävät perustamatta. SPR käyttää Tässä valtaansa jopa yli hallituksen ja eduskunnan vallan. Kukaan ei mahda mitään sille, että SPR kieltäytyy yhteistyöstä migrin kanssa, jopa lain vastaisestikin.
Sprn vaikutusvallasta mihinkään politiikkaan on tehtävä loppu. Sitä ei voida lainsäädäntömme mukaan mitenkään sietää. Spr auttakoon hätää kärsiviä ja siihen raja. Myös sen harjoittamaa liiketoimintaa tulee tarkastella kriittisesti ja tarvittaessa puuttua siihen.
Jos tässä maassa ei ole keinoja puuttua siihen että mikä TAHANSA taho tekee just prikuulleen niin kuin lait määräävät, niin: Eikös sitten pidä järjestää ennenaikaset vaalit ja järjestää tonne sellaset päättäjät jotka SAA!?
Suomalaiset veronmaksajat joutuvat vielä elättämään näitä paskaloisissa loisivia SPR-huoria ja SPR-"päälliköitä". Järjetöntä.
Välikysymystä eduskuntaan. Mikä puolue osoittaa ryhtiä? Kansa muistaa vaaleissa.
Suomesta voisi lakkauttaa kansainvälisen SPR:n ja perustaa kansallisen Suomen Sinisen Ristin aatelisverisille suomalaisille. Se olisi oikeasti Suomen asialla eikä tuhoamassa Suomea, lisäksi se olisi voittoa tavoittelematon yhdistys.
Olisi jo aika
Totta kai ne kieltäytyy, tekeehän SPR-mafia omaisuuden ihmiskaupalla.
Ja lisäksi palautuskeskukset lähettäisivät pois maasta siiderivalaiden ainoat nussijat. Mahdoton ajatus.
Suomessa SPR ei ole mikään viranomainen. Palautuskeskus kuuluu poliisille tai puolustusvoimille. Sotajoukkojen hallinnastahan näiden matuloisten kohdalla on kysymys.
Palstan sekopäisen SPR-hörhön mielestä spärrä on kaikkien lakien yläpuolella, suorastaan Jumalan asemassa.
Eihän ne todellisuudessa ole minkään lakien yläpuolella, kyseessä on voittoa tavoitteleva siviilijärjestö ei siis edes mitkään viranomaiset.
Ja eihän tossa sit mitään!
Annetaan palautuskeskusten ylläpito sit Suomen vankeinhoidolle ja isketään palautettavat kiven sisään venaamaan palautuspäivää, jos ei kerta SPR kelpaa! :)
SPR on siviilijärjestö jolla on poikkeuksellisen paljon valtaa ja voimaa maailmanlaajuisen Punaisen Ristin osana. SPR pystyy lopettamaan esimerkiksi kaavailut palautuskeskusten perustamisesta kieltäytymällä yhteistyöstä migrin kanssa tässä asiassa, eikä yhteiskunta mahda sille päätökselle mitään. SPR:llä on oikeus olla tekemättä epäinhimillistä yhteistyötä minkään viranomaisen kanssa ja tässä asiassa voidaan rikkoa jopa Suomen lakia varsin räikeästikin koska kuvaan astuu Suomen lain yli menevä kansainvälinen humanitäärinen oikeus. Suomen kansan etu väistyy.
Älä nyt enää, porukka täällä kuolee nauruun.
Äläpä puhu paskaa taas. Kyllä Suomen lait menisivät SPR:n yli mennen tullen.
Se vain on niin, että suomalaiset ovat niin saatanan saamattomia hiiriä joka helvetin asiassa. Ei ole maailmassa yhtä helppoa kansaa hallita. Saa riistää ja ryöstää vapaasti. Kaikki otetaan vastaan mutinoiden kera, mutta kuitenkin otetaan vastaan.
Suomen laki väistyy humanitäärisissä asioissa joissa toiminnan määrää kansainvälinen humanitäärinen oikeus ja ihmisoikeuslait. Suomen laki siis väistää ylikansallisen lain edessä. Näppärä tapa alistaa kansallismielisiä kun muistuttaa kansainvälisestä laista ja monikansallisista laeista, se ärsyttää tehokkaasti rasisteja jotka eivät mahda mitään kansainvälisten lakien voimalle.
Ei kun naurattaa.
onko linkkiä?
Palautuskeskuksia ei tarvita, koska ketään ei tarvitse palauttaa. On migrin tehtävä huolehtia siitä, että 100% turvapaikanhakijoista saa myönteisen oleskeluluvan. Käännyttäminen on rasismia ja sitä ei voi mitenkään hyväksyä näille henkensä kaupalla tänne pakeneville ihmisparoille.
Kornimpaa on rasistisesti yleistää turvapaikanhakijoita sieluttomiksi saatananpalvojiksi, kun he ovat samanlaisia normaaleja ihmisiä kuin suomalaisetkin työssäkäyvät kansalaiset.
Paitsi että he ei käy töissä!
Ainiin eikä ole suomalaisiakaan!
Ainiin ja ovat kaukana normaalista suomalaisesta näkökulmasta nähtynä!
Keksi lisää utopisia satujasi!
Normaalit ihmiset eivät maksa salakuljettajalle viimeisiä omia ja sukulaistensa rahoja ja matkusta tuhansia kilometrejä rekkakontissa päästäkseen sellaiseen asemaan, että ei tarvitse tehdä mitään ja saa silti katon pään päälle ja ruuan pöytään, ruuan, josta voi sitten valittaa. Ja vielä taskurahaa. Normaalit ihmiset eivät tule laittomasti maahan väittäen olevansa hädänalaisia, kun sitten muutaman kuukauden kuluttua suomalainen viranomainen todistaa, että tulija ei ollutkaan hädänalainen, olipahan kurja hyväksikäyttävä valehtelija.
Mutta kaikkein älyttömintä on se, kun osa näennäisesti täysjärkisistä suomalaisista alkaa puolustella noita valehtelevia hyväksikäyttäjiä ja toimia yhteiskunnan edun vastaisesti puolustelemalla niiden maahan tuloa tai maassa oloa.
Sitten kun todistettavasti maksatte kaikki maahantunkeutumisesta koituvat kulut itse ettekä vaadi niiltä suomalaisilta panosta hyysäykseen, jotka eivät hyväksy hyysäystä, sitten ainakin minun puolestani voitte hyysätä vapaasti. Mutta niin kauan, kuin kaikkien verorahoja käytetään rikollisten tukemiseen, niin kauan pitäkääpä turpanne kiinni.
Ilmankos 2500 matua on hukassa!
Jaa ja mikähän tekee palautuskeskuksista sen "epäinhimillisempiä" kuin vastaanottokeskuksista? :)
Molemmat on rakennuksia, joitten sisällä on ählyjä!?
Ainoa ero on siinä, että ensinmainitussa on elintasopakolais-ählyjä, jotka yritti väärin perustein hakea turvapaikkaa, ja toisessa osa oli ihan oikeasti turvapaikan hakijoitakin!?
Eli SPR mukaan siis VÄÄRINtekijöiden säilöminen laitosmaisiin oloihin on väärin? :)
Kuinka kajahtanutta väkeä tuolla SPR oikein on?!
Aloittaja on trolli, jatkuvasti spärräämässä.
SPR katsoo, että palautuskeskukset ovat epäinhimillisiä koska niissä rajoitetaan turvapaikanhakijoiden liikkumisvapautta ja perusoikeuksia. Tällaiseen toimintaan SPR ei osallistu, ei edes yhteiskunnan viranomaisten määräyksellä koska se on vastoin inhimillisyyttä joka on yksi Punaisen Ristin 7 kantavasta periaatteesta. tämän takia SPR ei neuvottele migrin kanssa osallistumisesta palautuskeskusten toimintaan.
Mitä tarkoittaa "palautuskeskukset ei avata"?
Vasta oppinut vähän soomi keeli. Palautta kohta Afrika.
Eivätkös ihmiset palautuskeskuksissa tarvitse hätäänsä sprn ylivertaista apua?
Hätää kärsiviä autetaan vain, jos poliittinen tarkoituksenmukaisuus toteutuu
Ette mahda mitään. Ette ole mitään.