Ruotsikaan ei lähde NATOooon koska sitä seuraavana päivänä Venäjän armeija olisi Tornionjoen vastaisella rannalla.
Ruotsi ei NATOooon
natoryssä
12105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
VANJALLA ON JO LÖRÖT PÖKSYSSÄ. SITÄ PELOTTAA JOSKO RUOTTI JA SUOMI LIITTYY SITTENKI.
Taas sama kyselytulos: Enemmistö ruotsalaisista haluaa Natoon
Enemmistö ruotsalaisista haluaa Ruotsin liittyvän sotilasliitto Natoon. Aftonbladetin kyselyssä 41 prosenttia kertoi kannattavansa Nato-jäsenyyttä. Vastustajien osuus oli 34 prosenttia.
Viime lokakuussa julkaistussa vastaavassa kyselyssä 47 prosenttia ruotsalaisista kannatti jäsenyyttä ja 35 prosenttia vastusti. Viime viikonloppuna puolestaan MIKÄ kertoi, että Naton kannattajia on 48 prosenttia ja vastustajia 35 prosenttia.
Ruotsalaistutkija Tomas Bertelman ehdottaa, että suomi ja Ruotsi tekisivät yhteisen Nato-selvityksen. Usein esitetty arvio kuuluu, että Suomi ja Ruotsi eivät liity Natoon, ellei naapuri liity samalla.
Suomen Nato-jäsenyys toisi vakautta Pohjolaan samalla tavalla kuin Norjan ja Tanskan jäsenyys. Venäjän ei enää kannattaisi aseellisen konfliktin uhatessa suunnitella Suomen alueiden hyväksikäyttöä, kuten se on viimeiset 300 vuotta tehnyt. Saataisiin se perinne loppumaan.
http://www.verkkouutiset.fi/ulkomaat/ruotsi nato enemmisto kysely-30549
Tämän hetken hyvä ja vakaa tilanne Pohjolassa johtuu siitä koska Ruotsi ja Suomi ei ole NATOssa.
Ja yhä vakaammaksi muuttuu SITTEN KUN Ruotsi ja Suomi ovat jäseninä NATOssa.
Aloitus on täysin hölmö !
Mikäli ajatus siitä että Venäjä hyökkää välittömästi Suomen kautta Ruotsiin jos maa liittyy Natoon pitäisi paikkansa, niin silloinhan tulisi todistetuksi että Nato on ainut oikea puolustusratkaisu.
Typerää antaa Venäjän rauhassa varustautua ja suunnitella naapureidensa valtaamista.
Jo tuollaien ajatusmalli Venäjän " oikeutetusta hyökkäyksestä " on mielestäni suorastaan pakottava syy liittyä Natoon ?
Aika huvittavaa, että samaan aikaan jotkut Tiltut (Rommel) väittää, ettei "Venäjä uhkaa ketään" ja sitten toisten Tiltujen mielestä se on agressiivinen, arvaamaton ja täysin vastuuntunnoton?
JOS avaajan möläytys PITÄISI pasikkansa niin liittyminben Natoon OLISI ainoa järkevä vaihtoehto!
"Ruotsikaan ei lähde NATOooon koska sitä seuraavana päivänä Venäjän armeija olisi Tornionjoen vastaisella rannalla."
Jees. Samalla tavalla kuin se oli Baltian maiden, Puolan, Tshekin, Slovakian, Unkarin, Romania ja Bulgarian kohdalla???
Ei tuo todellisuus oikein tue Venäjän Tilktun toiveita:-)
Tosiasiassa maailmassa ei ole suurempaa rauhan uhkaajaa kuin jenkki johtoinen Nato.
Tosiasia on laajasti kaikkien päättäjien tiedossa, mutta kukaan ei sitä sano ääneen?
Näin asian totuus on nykypäivänä, toivottavasti tulevaisuudessa päästään eroon Natosta ja jenkeistä....toistenkin maitten sotavoimat ovat pääosin omassa maassa, kuka kaipaa jenkkejä oikeasti?
Miksi haluaisimme eroon ystävästämme USA:sta? Juurihan Niinistö on ollut hienolla valtiovierailulla Valkoisessa talossa. Amerikkalaiset joukot harjoittelevat Suomen maaperällä ja aikomukset suuremmista harjoituksista on jo esitetty.
Tosiasioista Sinä rommeli tiedät harvinaisen vähän. Anna asioita ymmärtävien rauhassa hoitaa tehtävänsä.
Suomella on nyt hyvät päättäjät ja tiemme Natoon on varsin selvä ja suora.
Niinistö vie teitä natokiimaisia kuin litran mittaa.
Ei kannata punikin paljon tosiasioista höpöttää kun ei edes ymmärrä sanan merkitystä, mutta sitä se kai on kun aatteenpalo ajaa sen vähäisenkin järjen yli ja silloin syntyy kaltaisesi myrkkykyrpä.
Ja kun kerran NATO on se suurin uhka rauhalle niin kerrohan kuinka moni maa on jäsenyytensä aikana joutunut sotaan tai edes hyökkäyksen kohteeksi?
Niitä ei sitten lasketa mihin Venäjä haluaisi hyökätä, mutta ei vaan uskalla.
No ei kai tuollaiselta venäläismieliseltä maanpetturilta voi muuta kuin paskaa odottaakaan, mutta toivottavasti ymmärrät myös sen että sekin päivä voi tulla kun sinäkin vastaat sanomisistasi.
"toistenkin maitten sotavoimat ovat pääosin omassa maassa, kuka kaipaa jenkkejä oikeasti?"
ONKO? Ainakin Venäjän armeija häärää Ukrainassa, Syyriassa ja anastetulla Krimillä!
Ei USA uhkaa rauhaa tai jos uhkaa niin se on VAIN sinun tiedossasi!
Sen sijaan JOS/KUN Venäjä romahtaa niin SITTEN voi Naton lakkauttaa!
Olet siis tietämätön jenkkien tekemisistä totaalisesti, ei kannattaisi arvostella muitten tietotasoa?
Jenkkien jäljiltä on liian paljon ruumiita joita ei häivytetä Natokiimaisen trollin toimesta.