Karhun kaato KKO:ssa

pehmeeJänisJaTodellaIso

11

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nallensyykö

      Ei kannata laittaa linkkiä Aamulehteen, sillä ne artikkelit ovat luettavissa vain tilaajille. Mitä jutussa sanotaaan?

      • 12-4

        lue itse. ei ole maksumuurin takana.


    • TiedäSittenNiin

      Vaikea tosta on olla ulkopuolisena mitään mieltä kun kylälläkin eri henkilöt puhuu samasta asiasta eri tarinaa. Yhtälailla ristiriitaa ja amatöörimäisyyttä näkyy olevan noissa syyttäjän ja puolustuksen puheenvuoroissa. Ainoa minkä itse metsästäjänä voin noihin sanoa asiasta muuta tietämättä että hirven haukuttaminen on tammikuussa kiellettyä ja koskaan en ole lähtenyt mäyrää metsästämään tammikuussa maan päältä (poislukien luolametsästys) ja etenkään täyteisellä. Yhtälailla kauris kippaa parhaiten myös haulikolla poislukien syksyinen kytisjahti kiväärillä. Siksi täyteis selitys on hieman outo. Toisaalta metsästystä muka harrastava syyttäjä ihmettelee varovaista lähestymistä. Tottakai ollaan sitten tosi tai harjoitustilanteessa haukkua lähestytään varoen. Laillista ei hirven haukuttaminen tuolloin ollu mutta itse lähestyisin myös silloinkin haukkua varoen. Laillista kai oli ilvestä pyytää en tiedä oliko heillä valtion lupa niin totta hitossa silloin mennään varoen ilveksen kaato mielessä mut jos piipussa oli mäyrä/kauris"täyteiset" niin sekavaksi menee. Kai hyö tietää mitä päättää ja kertoo asiasta sitten.

    • MaalaisTollot

      Maalaiset kärähti

    • Tapiolankuningas

      Eikös se sitä samaista karhua häiritty jo aiemmin? Pennutkin kuoli.

      Koiran gpsvideopantahan on kuvannut karhunpesänhakkua jo aiemmin.. Kyllähän nyt koiramiehet kattelee videonsa, että mitä se koira on paukuttanut. Eikös se siinä ole jo tullut ilmi, että metsässä pötköttää kontio.

      Se mitä tapahtui pesällä on oma lukunsa. Syyte perustuu olettamukseen että näillä metsästäjänaluilla oli etukäteen tiedossa kyseinen karhunpesä. Jos tämä tulee todistettua, häirintä on tahallista ja tuomio törkeästä metsästysrikoksesta on ainoa oikea ratkaisu.

      Orivedellä pelätään kaikkea mikä metsässä neljällä jalalla liikkuu ja hengittää. Eivät vielä tiedä että Punahilkkakin oli vain satu.

    • Ruoko

      Hivelee pintaa kun persaukiset äidin mammanmussukat menee karhujahtiin ja sitten ollaankin yhtäkkiä mukamas ikäänkuin Ilves/Jänismetsällä.
      Tosiasiassa kantti ei riitä tunnustaa että lirahti housuun jotakin kun karhu tulikin kohti.

    • nickname126
    • Oikeusonvoittanuttaas

      Ois saanu laittaa vielä triplana! Tahallaan kävivät karhua kiusaamassa kesken talviunen, oma vikansa että saivat kontion silmilleen. Eipä yllätä että oriveen juntit vaan puolustelee moista touhua.

      • 15plus1

        Viherhippiäisten onnenpäivät kun joku kaato tuomitaan ja vielä parhaimmat uutiset teille sellaiset joissa joku ihminen kuolee. Herää kysymys oletteko itse ihan täysjärkisiä? No se on sentään helppo päätellä.


      • hippiäisenmuna
        15plus1 kirjoitti:

        Viherhippiäisten onnenpäivät kun joku kaato tuomitaan ja vielä parhaimmat uutiset teille sellaiset joissa joku ihminen kuolee. Herää kysymys oletteko itse ihan täysjärkisiä? No se on sentään helppo päätellä.

        Vaikuttaa melkoisen harhaiselta julkituoda tuollaisia ajatelmia.
        Suosittelen jutustelevaa vuorovaikutusta tippaiitan kanssa.


    • SyvempiJoki

      Oriveen juntit saa kicksejä siitä kun veri roiskuu, oli sitten eläimen tai ihmisen.
      Onhan noilta aseita keräilty pois, kun kännipäissään tirvovat kylällä ihmisiä turpaan.

      Myötähäpee on syvä, miten voi yhessä kylässä yksinkertaisuus olla noin vallitseva piirre.. Ettei vaan ois sisäsiittoista porukkaa.. Ristiinnaineita sukujahan riittää..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      152
      3446
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      51
      2422
    3. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      15
      1220
    4. Mitäköhän vuosi

      2026 tuo tullessaan?
      Ikävä
      116
      1220
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      10
      1109
    6. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      50
      963
    7. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      46
      894
    8. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      19
      890
    9. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      40
      805
    10. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      202
      721
    Aihe