päät, että käytetään Yhdysvaltain propakandaa kuin sopulilauma.
Onko enää Suomella omaa politiikkaa ollenkaan ja päättelykykyä ?
Opettelisivat Putinin johdonmukaisuutta, jossa ei tarvitse vastausta hakea ennustaja eukoilta. Miettisivät mikä on sitä oikeata demokratiaa, eikä vaihdeta sitä jatkuvasti ja mielentilan mukaan ?
Onko enää Suomella omaa politiikkaa ollenkaan ja päättelykykyä ?
Opettelisivat Putinin johdonmukaisuutta, jossa ei tarvitse vastausta hakea ennustaja eukoilta. Miettisivät mikä on sitä oikeata demokratiaa, eikä vaihdeta sitä jatkuvasti ja mielentilan mukaan ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt muotia juntata kieli mustaanbefaan!
Mietipä sinä porvari-Abrahamm mitä on oikea demokratia. Venäjällä ja USA:ssa sitä ei ole. Turha ottaa mallia sieltä.
Sekä USA että Venäjä ovat pääoman ja oikeiston hallitsemia. Suomen SSS-hallitus on samaa porvaristoa kuin Putin ja Obama.
Oletko täydellistä demokratia Suomessakaan nähnyt, eläähän kansanedustajatkin epädemokraattisten medioiden varassa ja pelossa.
Ennen eduskunnassa kommunisti pelko loi laillaan hyvinvointi valtion, jota nyt innolla puretaan, oikein olantakaa. Suomelainenhan ei kiitä auttajaansa, vaan lyö ahneuden toivossa ?
Sinun jutuistasi puuttuu johdonmukaisuus. Sinä väität avauksessa, että Putin on johdonmukainen ja siksi demokraatti. Oliko Caesar mielestäsi demokraatti? Johdonmukainen valtiopäämies ehkä, muttei demokraatti. Oliko Hitler suurissa visioissaan demokraatti? Vitut.
Teidän oikeistolaisten demokratiakäsitys on ihan erilainen kuin meidän vasemmistolaisten, nuolittepa te USA:n tai Venäjän hanuria.
No pojalla on puurot ja vellit sekaisin, Lenin nauraisi tukias politiikallemme ja uudistaisi ennustuksen kilpailutalouden tuhosta ?
Teillä natseilla Suomessa on käsitys, että on oikeus soveltaa politiikkaa ja lakeja tarpeidenne mukaan. Kokemusta on lapsiperhe vainoistakin !
Sinun sekopäisissä jutuissa ei ole logiikan häivääkään.
Leninillä ja porvari-Putinilla ei ole pätkääkään yhteistä. Lenin oli taloustieteilijä ja marxilaisuuden soveltaja. Putin on pelkkä kapitalistiluokan päämies, jonka valtakunnassa tuloerot ovat äärimmillään.
Kuten sanoin, meidän ei pidä ottaa mallia nyky-Venäjästä eikä USA:sta vaan luoda pohjoismainen hyvinvointivaltio.
Mitä demokratiaa on tämä vaalipetos? Kuten persukonnilla?
Häh? Kuka ihme kadehtii diktatorisesti hallittua kehitysmaata? Sama kuin kadehtisi Pohjois-Koreaa.
Pohjois Korea on tekniikallaan ja eristettynä suuri ihme, Suomeenkin verrattuna ja siksikö länsi sitä Jenkkien vanavedessä härnää, kuin DDR:rää ja aikanaan. Meidän oikeisto ei edes uskalla keskustella sen maan johdon kanssa, kuin Trumppi on ennakkoon luvannut !?
Suomalaise avut on räksytys, sen todisti Jartsev, kun kysyi Suomen asennetta
maansa käyttöä Neuvostoliittoa vastaan,1938 !?
Pohjois-Korean (ydin)aseteknologiaa ihailee "pasifisti"-Abrahamm, joka itse on luovuttanut sotilaspassinsa jo 60-luvulla. Olet halveksittavan kaksinaamainen liero.
Ydinaseista olisi luovuttava kaikkialla maailmassa, koska ne ovat aidosti uhka maailmanrauhalle ja maapallolle. "Pasifisti"-Abrahammin ihailema oikeistopopulisti-Trump sen sijaan soisi ydinaseet myös Japanille ja etelä-Korealle eli saataisiin lisää ydinaseita ja ydinsodan uhka suurenisi. Järjetöntä touhua! Onneksi Japanin ja Etelä-Korean johtajat eivät itse halua ydinasevalloiksi vaikka hölösuu-Trump sen niille soisikin.