Migri on tehnyt uudet linjaukset persujen painostuksesta johtuen.
Oleskelulupia ei myönnetä enää humanitaarisen suojelun perusteella.
Maahanmuuttoviraston puolivuosittain tekemän turvallisuuskatsauksen mukaan Afganistanin, Irakin ja Somalian kaikille alueille on tällä hetkellä turvallista palata.
Mutta ei, somaleja ei kuitenkaan lähetetä kotiin koska heidän hyysäämisessään liikkuu isot rahat ja paljon virastovirkoja demariakoille. Demarit voittavat seuraavat vaalit yhdessä Vihreiden kanssa ja humanitaarinen suojelu palaa.
Somalien palautukset alkavat pian?
59
1264
Vastaukset
- Kohta.alkaa
Niin, eikös nuo ole täällä olleet jo tarpeeksi kauan eivätkä ole kotoutuneet. Mielestäni hallitus voisi perustaa töryhmän tätä palautusasiaa varten. Suomi voisi rakentaa sinne vaikka taloja somaleille ja maksaa lennot.
- KysynpäVaan
Vissiinkin suurin osa täällä olevista somaleista ovat jo Suomen kansalaisia. Miksi heitä nyt alettaisiin karkoittamaan Somaliaan?
Sentäs suomalaisia ihmisiä.
Tokihan suomalainen voi vapaasti muuttaa Somaliaan. Kait??- ksdjksldfj
Vissiin vissiin. Tuskinpa noille kansalaisuutta kukaan on antanut kun ne ei osaa edes suomea.
- Syntymä.stigma
Lapsi joka syntyy täällä on saanut kansalaisuuden. Mutta se on Euroopan unionin passi, joten voivat kai muuttaa Saksaan.
- Apinoitaovat
Somalista ei milloinkaan tule suomalaista. Ihan sama mitä papereissa lukee...mutakuono on ja pysyy.
- TimoXL
No karkotetaan ne takas Somaliaan vaikka sen takia ku ne (ja suvakit) valehteli!
Koska noi molemmatha väitti et lähtee vetämää takas kotimaahansa välittömästi ku siel tilanne rauhottuu! :)
No nyt rauhottu! Ei muuta ku sandaalit koipee ja kapsäkki selkää ja menoks! Vittu sentään! - Valesuomalaisilleloppu
Valesuomalaisen tunnistaa aina naaman väristä. Ei tarvitse edes pyytää laskemaan hjuksi, khakshi, kholme, niin kuin ensimmäisessä maailmansodassa tehtiin.
- Anonyymi
Syntymä.stigma kirjoitti:
Lapsi joka syntyy täällä on saanut kansalaisuuden. Mutta se on Euroopan unionin passi, joten voivat kai muuttaa Saksaan.
poltto uuniin ne pitää tunkea
- fsdfsdfsfsdfs
Oleskelulupia ei myönnetä enää humanitaarisen suojelun perusteella.
Niin ei myönnetä humanitäärisen suojelun perusteella enää....somalit saakin nykyään pakolaistauksen 90% kaikista hakijoista ...- likulaku
Kuinka paljon suomen passin saaneista asuu muissa maissa, nauttien suomalaista sosiaaliturvaa? Uskalletaanko tutkia?
- TimoXL
Ei sitä tartte ees tutkia?!?
Ei Suomessa makseta sosiaaliturvaa ulkomailla asuvalle suomalaiselle LATIAKAAN!
(ellei sit lähe ettii sielt töitä, ni sit tais saaha 3 kk olla?)
Eläkkeissäki tais olla joku aikaraja muistaakseni? - Pärkkele
Mistä tietää kuka asuu missäkin ja milloin? ... Ei mistään.
- SomppulaMaksamaan
likulaku kirjoitti:
Kuinka paljon suomen passin saaneista asuu muissa maissa, nauttien suomalaista sosiaaliturvaa? Uskalletaanko tutkia?
maksakoon somalia sossuturvaa omille kansalaisilleen suomeen.
- SomppulaMaksamaan
SomppulaMaksamaan kirjoitti:
maksakoon somalia sossuturvaa omille kansalaisilleen suomeen.
Somali on kuin mustasurma aikoinaan.
- matut_vituttaa
Koulutetaanko 750 ylitarkastajaa uudestaan? Entisellä koulutuksella 97% somaleista saa turvapaikan.
- ksdjkjd
eu voisi aloittaa yhteisen somalien palautusohjelman.
- kuppakuutonen
Tautista meininkiä:
http://www.potilaanlaakarilehti.fi/uutiset/turvapaikanhakijalasten-terveydenhuollossa-ilmeni-puutteita/#.Vzr32r4iOM9 - Jynxtrop
Oikeansuuntaista kehitystä, mutta äläkkä siitä tulee nousemaan. Täytyy muistaa että Suomeen on syntynyt monituhatpäinen virkamiesarmeija joka saa toimeentulonsa siitä että Suomeen tuodaan muualta ihmisiä elämään sosiaaliturvalla.
- ihmiskauppaa
Näin juuri. Tämä monituhatpäinen loisvirkamiesarmeija saa elantonsa ihmiskaupasta de facto.
- qeeqweqweqw
mutta kun somaleja ei oteta vastaan eikä ne halua vapaaehtoisesti palata muuta kuin lomalle säännöllisesti...
- return_to_sender
Saataisiinko tänä vuonna palautettua jo 5000 sellaista somppua, jotka ovat eläneet täällä kela-goldin varassa 5 -15 vuotta? Ja ensi vuonna vähintäin sama määrä. Lisäksi kaikki irakilaiset ja afgaanit nuoret lusmumiehet takaisin vuoden sisään. Onko liikaa toivottu?
- kusetusta_jälleen
On.
- kansanmurhaajat
Tuo uutinen on taas pelkkää valhetta kansan rauhoittamiseksi, kuten viimeksikin. Kun luvattiin tiukentaa turvapaikkoja, niitä helpotettiin ! Somaleista hylättiin vain 3%, muistakin alle e 10%.
- kevätvitsi
Somalit on ja pysyy se on takuuvarma. Työvoimaa ei niistä Suomelle tule. Nuoret tytöt kulkevat perinneasuissa ei tarkoitustakaan muuta kuin synnyttäjiksi ja aikanaan valtaamaan Suomi. Nuoren somaliäidin sanoin:" Me somalit olemme tulleet Suomeen valoittamaan Suomi. Teemme teistä orjia". 26 vuotta somalit ovat elätyttäneet ja orjuuttaneet Suomea ja syyttäneet suomalaisia rasisteiksi. Mikään hallitus ei ole pystynyt säätämään lakia, jolla tämä saataisiin loppumaan. Koska somalit eivät saa nykyisin enää yhtä helposti turvapaikkaa, ilmoittavat he nykyään kansalaisuudekseen eritrealaisuuden. Somalit ovat vallanneet aikanaan Eritrean ja ovat siten eritrealaisia ja nyt osaavat käyttää tätä hyväkseen ja täydestä menee. Somalit ovat kiero kansanryhmä. Kun somaleita otettiin Suomeen kirjoittivat ulkomaalaislehdet Suomen saaneen kirouksen ja oikeassa olivat. Somalit ovat Suomen kirous.
- Ijinknnnk
Eiköhän husu ja muut somalit pian ärähdä ettei siellä ole turvaölista...ovat todenneet tilanteen lomamatkoillaan..
- Ääliöiden.touhua
Somaleita ei paluteta koska ne on tuotu tekemään pentuja suomalsisten kanssa. Mädätetty oikeulaitos päästää irtopään kantajamatut vapaaksi ehdonaliseen ! Tämä johtuu tästä juutalaisten valkoisen rodun tuhoamis-suunnitelmasta:
https://www.youtube.com/watch?v=6RWIi61UbEQ- Näinsuomessa
Miten kolmesta taposta epäilty voi olla vapaana? - Syyttäjä: En muista vastaavaa
Karjalainen
Miten kolmesta taposta epäilty voi olla vapaana? - Syyttäjä: En muista vastaavaa
En muista syytettä taposta, johon olisi vastattu vapaalta, sanoo kihlakunnansyyttäjä Seppo Tiittanen, jolla on 37 vuoden kokemus syyttäjän työstä. Hän odottaa keskusrikospoliisilta lähipäivinä yli tuhannen sivun esitutkinta-aineistoa Viinijärvi-jutuista. Tämän jälkeen alkaa syyteharkinta, joka valmistunee alkusyksyllä. Kun syyteharkinta on valmis, syyttäjät kertovat, nostetaanko syyte vai ei.
Toistaiseksi Tiittanen voi puhua vain yleisellä tasolla. Syyteharkinnan jälkeen hän voi kommentoida itse asiaa.
Jos henkirikoksesta syytetty saapuu käräjille vapaalta jalalta, taustalla ovat yleensä terveydelliset syyt. Toinen vaihtoehto voisi olla se, että epäillystä rikoksesta on kulunut kauan eikä niin sanottua sotkemisvaaraa katsota enää olevan, Tiittanen kertoo.
Tiittanen muistelee, että eräs mies tuomittiin vapaalta noin kuuden vuoden vankeusrangaistukseen ehkä viitisentoista vuotta sitten. Tuomio saattoi tulla kahdesta tapon yrityksestä.
Aivan hiljattain eräs henkilö tuomittiin törkeästä pahoinpitelystä ja vangittiin salissa. Kun odotettavissa oleva tuomio on yli kaksi vuotta, vapaalta vastataan silloin tällöin.
Joskus juttua on voitu tutkia törkeänä pahoinpitelynä, ja syyttäjä on päätynyt tapon yritykseen. Tiittanen kertoo, että hänellä on itse asiassa tälläkin hetkellä auki vastaava juttu, jossa on mukana ulkomaalaisia.
– Juttua on tutkittu periaatteessa törkeän pahoinpitelyn yrityksenä, ja syyttäjähän saattaa päätyä tapon yritykseen, josta tulee yleensä kolmesta neljään vuoteen linnaa, Tiittanen kertoo.
– Näissä tapauksissa voi aivan hyvin vastata vapaalta, minkä jälkeen käräjäoikeus vangitsee vastaajan.
- Jjjjjjjjk
Noniin...
http://yle.fi/uutiset/maahanmuuttovirasto_tiukensi_linjaansa_suomi_ei_voi_olla_houkuttelevampi_kuin_ruotsi/8888528
Uudesta linjauksesta huolimatta Afganistanista, Irakista ja Somaliasta tulevat voivat yhä hakea turvapaikkaa tai oleskelulupaa, mutta niiden saaminen vaikeutuu.
Tosiasiassa valituksineen hakuprosessi kestää vuosia ja somalien turvapaikkatilanteen tutkiminen on vaikeaa....somalia ei edes ota kansalaisiaan vastaan jos ne ei itse taho mennä kuin lomamatkalle somaliaan...- ihmettelen.kovasti
eikös suomi antanut sinne kehitysyhteistyörahoja? Ihmettelen miksi, jos ne edes ota somaleja sinne takaisin. Laittakoon rahan ehdoksi somalien takaisinoton. Suomi voi käyttää porrastetusti somaleihin menevät sosiaalietuudet kymmenen vuoden ajan somalian jällee rakentamiseen. win-win.
- Tervemenoa
Somalian itsenäistyttyä annettiin maalle kehitysapua entinen isäntämaa Italia ennen kaikkea. Oli tarkoituksena rakentaa sairaaloita kouluja tiestöä. Kun Somaliassa alkoi sisällisota valtaapitävät pakenivat ja todettiin heidän käyttäneen kehitysapuvarat itse. Nyt tämä entinen Somalian yläluokka asuu ympäri maailman pakolaisstatuksella. Suomi on ottanut somaleita vastaan tutkimatta mitenkään heidän taustojaan, uskoen heidän valheelliset tarinansa antanut heille yläluokkaiset olot ja "kiitolliset" somalit vaativat aina lisää ja syyttävät suomalaisia. Suomen on syytä lopettaa tämä ja palauttaa somalit omaan kotimaahansa Somaliaan. Suomalaisille ei tule heitä ikävä!!!
- VIHDOINKINjärkiLEIKKAA
Miksi Suomi elättää verovaroista muiden maiden kansalaisia? Palautus on välttämätöntä kaikkien pakolaisten kohdalla, jotka eivät ole työllistyneet ja tulleet Suomen kansalaisiksi, ettei valtion tarvitse ottaa miljardeja lisää lainaa joka vuosi ja muutenkin onhan aivan itsestään selvää, ettei meidän velvollisuutemme ole elättää vieraiden maiden kansalaisia silloin, kuin heillä ei ole mitään hyväksyttävää syytä pysyä poissa omasta maastaan.
- SuomenDuunarinPuukottaja
SDP tyrmistyi ja hämmentyi Migrin linjanmuutoksesta!
"maahanmuuttoviraston tiistainen linjaus Irakista, Somaliasta ja Afganistanistanista turvallisena maana on eduskuntaryhmän puheenjohtajan Antti Lindtmanin mukaan esimerkki siitä, miten Pohjoismaat muuttavat turvapaikkalinjauksia hämmentävällä tavalla."
Demari hämmentyy kun demarien ikuiseksi rahasammokseen luulemaa mamutuskoneistoa aletaan edes ihan pikkaisen suitsimaan.- minnnävaan
hahah joo juuri näin DD!
- TimoXL
No järkyttäähän se ku unelma-kupla sanoo POKS! :P :D
- uusiSUOMI
Pakolaiset jotka eivät ole enää pakolaisia, eivät tarvitse Suomen sosiaaliturvaa, elleivät ole ansainneet kansalaisuutta. Emme ole heistä vastuussa sen enempää, kuin muistakaan ulkomaalaisista.
- 0o0o0o
Ei voi järjellä käsittää tätä tilannetta Suomessa nyt.
- HallitusMUNASI
Ei niin, todellakaan.
- Notkuville
Kehitysapurahoilla tulisi perustaa Mogadishuun "suomi kaupunginosa" jotta palaajille taattaisiin pehmeälasku. "Suomi"kaupunginosaan tietenkin kelan lisäksi ostari prismoineen ja anttiloineen yms. tingelitangelit.
- TimoXL
Ja Lähi-itäkeskuksen replika mihi vois sit mennä äläbäwäläämään!
- ÄhläpähläHöhläpöhlä
Ei tartte muuta kuin vanha passi käteen ja menoksi - ulos. Olemme auttaneet sen kun tarvitsi. Muu on kohtuutonta Suomen ja suomalaisten kannalta. Jos vielä halutaan leikkiä reilua ja rikasta, niin annettakoon jokaiselle pois passitettavalle vaikka vuoden sosiaaliturva käteen ja se on piste lopullisesti!
- Wwweee
Tärkeintä on että täällä jo olevat somalit palautetaan, riippumatta siitä ovatko ns. Saaneet kansalaisuuden. On nähty ettei siitä paskasta voi tulla ihmistä
- KaleviKeihänen
Hyvää matkaa somaleille.
- ybu.yssuf
Tilataan lennot Egyptairilta. Oikeauskoisilta.
- sklasjaskl
https://www.facebook.com/fincrime13
palautetaan helvatan nopeesti - Aberdon
Näkis vaan. Eihän ihmisiä saa kiusata, vaikka eläisivätkin Suomen veronmaksajien kukkarosta ja olisivat vierasmaalaisia, sillä heille voisi tulla vielä paha mieli.
Suomi ON koko maailman sosiaalitoimisto ja terveyskeskus - kuten joku täälläkin on huomannut. Hyvästi siis hyvinvointivaltio ja tervetuloa mamutusvaltio!- rotuerottelua
Juurihan tuli kyllä KHO päätös että Suomessa sossutuilla loisineen saksalaispariskunnan saa karkottaa. Mutta heillä ei olekaan suojaväriä ja rauhanuskontoa suojanaan.
- jooi
Demarit sokissa, no elämä jatkuu, seuraava hallitus ja demarit haali tänne matuja, heitä näyttää olevan tässä matujen pisnes touhussa mukana.
- talous_takana
itse veikkaan että talous on jutun takana. 'teknologiateollisuus toukokuu 2016' sivu 60. suomen talous virallisesti tankannut, kaikki kilpailijat nousseet vuoden 2008 tasosta 40%, suomi pysynyt paikallaan. tämä on jo virallinen kilpailukyvyn tiputus. seuraavaksi tulossa luottokelpoisuuden lasku.
eikö ole ihmeellistä että vuosikymmeniin eivät tee mitään ja yhtäkkiä aaika raju linjaus...
nyt taloutta ehkä pakkonostetaan eli säötelyä höllätään vähän aikaa ja kuvio uusiksi.
sslovakian raja aidat pitävät suomea pystyssä. - ByebyeHusu
Hei, hei Husu. Kukaan ei jää täällä sinua kaipaamaan.
- fwewfwfe
Miksi Suomi majoittaa maahanmuuttajia koko loppuelämäkseen perheineen ja jälkipolvineen? Emme voi jatkuvasti lisätä sosiaalipakolaisten määrää, sillä kustannukset kumuloituvat. Toisaalta kansalta ei ole edes kysytty mielipidettä!
- tutkijayrittäjä
Onko somaleja enää ilman Suomen kansalaisuuttaa muita kuin viimeksitulleet? Kansalaisia ei voi palauttaa, mutta mielestäni muiden pitäisi palata, kun Somaliassa on turvallista, jolloin pakolaisuuden edellytyksiä ei enää ole.
- Iivispelle
Pakko nostaa.
Kohta saadaan somppuja lisää. Kenia sulkee leirin jossa pääosin somppuja.
350 000 tulee kohta sukuloimaan.- f3t34gwe
Kuinka suuri osa somaleista on vielä ilman Suomen kansalaisuutta. Heidän kuuluu palata, koska suomalaisilla ei ole mitään velvollisuutta elättää heitä oman maansa ulkopuolella - eikä toisekseen tietenkään sen sisäpuolellakaan.
- XLtimo
Somali EI OLE Suomen kansalainen!
Suomalainen Suomen kansalainen!
Somali on vaan Suomessa asuva somali! - skjdksjd
Nehän jakaa liukuhihnalta näitä suomen kansalaisuuksia. toisaalta sikiävys on sitä sorttia että jokaisella sompulla, myös näillä viime vuonna tulleilla, on suomen kansalainen lapsena eli niitä on mahdotonta karkottaa.
- Timo_XL
Kun just päinvastoin PITÄS olla toi karkotusmahdollisuus!
Mikään ei toimi parempana pelotteena Suomessa syntyneelle, ja koko ikänsä asuneelle, mamulle kun se et se karkotettais takas vanhempiensa kehitysmaahan! Ei luulis juurikaan kiinnostavanrötöstellä tollanen pelote niskassa? Mut: Eihän näin tu tapahtumaan!? :/ Suomessa tehdään samat virheet kun ihan kaikissa muissakin, EU-maassa! Löperöt ja arabialaisittain kevyet rangaistukset ei hetkauta noita kolmansien maitten rikollisenalkuja pätkän vertaa, ja kun töitäkään ei ole niin noitten moraali antaa paljon meikäläisiä löyhemmin periks rikollisuralle. Ja siinä sitä sit ollaan! :/
- Alberte
Onko palautuksia jo pantu vireille, niinkuin pitäisi?
- Anonyymi
Jotain tämän tapaista tähän liittyy.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.663032Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91801- 1111656
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2221227- 123957
- 93933
- 60924
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil65907Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6825- 34800