Yle kaivelee liian kiusallisia asioita esille

13148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kuuluuko verovaroin ylläpidettävälle TV-kanavalle yleensäkkään puuttua poliittisiin asioihin? Pitäisi olla puolueeton.

Äänestä
  • Voi vee mikä pelle. Siis YLEn pitäisi tehdä juttuja vain kukkien kasvatuksesta ja kyykänheiton sm-kisoista? Eikö sulla nyt mitään muuta ole esittää? Onko se näin vaikea tajuta että julkinen sana on nejäs valtiomahti, jonka tehtävänä on nimenomaan valvoa vallankäyttäjiä. No eihän sitä voi kauhalla vaatia jos on kerran lusikalla annettu.

    PS. Siis mistä näitä oikein tulee?

    Äänestä

  • Antipersux kirjoitti:

    Voi vee mikä pelle. Siis YLEn pitäisi tehdä juttuja vain kukkien kasvatuksesta ja kyykänheiton sm-kisoista? Eikö sulla nyt mitään muuta ole esittää? Onko se näin vaikea tajuta että julkinen sana on nejäs valtiomahti, jonka tehtävänä on nimenomaan valvoa vallankäyttäjiä. No eihän sitä voi kauhalla vaatia jos on kerran lusikalla annettu.

    PS. Siis mistä näitä oikein tulee?

    Julkinen sana koskee riippumattomia lähteitä.

    Äänestä

  • Voijeeymmärrätkö kirjoitti:

    Julkinen sana koskee riippumattomia lähteitä.

    No mikä "riippumaton" lähde sinusta on esim MV lehdellä käytössä? Ja mistä näkyy se että YLE ei käytä riippumattomia lähteitä?

    Äänestä

  • Persua ahistaa kun yle kertoo persuista totuuksia...

    Äänestä

  • Antiprsux kirjoitti:

    No mikä "riippumaton" lähde sinusta on esim MV lehdellä käytössä? Ja mistä näkyy se että YLE ei käytä riippumattomia lähteitä?

    Ei ylläpidetä verovaroin.

    Äänestä

EI KANNATA SEURATA POHJOISKOREAN JOHTAJAN ATTE JÄÄSKELÄISEN JA HÄNEN YLENSÄ PROPAGANDAA eli hyvä tapa on

- ei lainkaan ajankohtaisohjelmia tai rääväsuisen ylioppilaan Stillerin rääkymistä eli tätä ohjelmatyyppiä
- ei juurikaan uutisia koska ne ovat vanhoja ja ne painotetaan kummallisesti. lisäksi POHJOISKOREALAISEN YLEN UUTISTYYLI esim.
mielenosoitus Buenos Airesissa ja jotain kuvaan ihmisistä
EI LISÄÄ MITÄÄN TIETOA KOSKA SITÄ EI TAUSTOITETA MITÄ OSOITETAAN MISTÄ KONFLIKTI JOHTUU

Katso kansainvälisiä kanavia katso valittuja toimittajia jotka taustoittavat ohjelmia jne. TIETYSTI PITÄÄ OSATA AINAKIN ENGLANTIA MUTTA SE TÄYDENTYY SIITÄ SITTEN

ESIM. TÄTÄ YLE EI KERRO mutta kansainväisesti kiertää jo

Käsikranaattihyökkäys äsken Ruotsin Malmössa

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/annu-en-handgranat-sprangs-i-malmo

Pian on Suomi samassa jamassa, jama = jaamac = جامع‎

Äänestä
  • Hallaahonäänestäjä kyllähän on hyväksi opetella englantia.Mutta kyllä olis persujen hyvä opiskella myöskin ruotsia, niin ymmärtäisi ketä nämä tekijät todellisuudessa oli

    Äänestä

Ylehän nimenomaan salailee asioita, kuten esimerkiksi tämä (1.3. julkaistu) sanomakin osoittaa:

Sananvapaus on keskeinen ihmisoikeus. YLEn johtaja Atte Jääskeläinen vaati tänään MTV-uutisissa sen poistamista. Hän siis ilmoittautui samaan pimittäjäryhmään kuin eräät lehtiensä levikki- ja kannattavuusmenetyksistä suuttuneet päätoimittajat.

Olet siis syypää: Et ole ottanut mutisematta mitä punavihersuodattimesta valuu, vaan etsit tasapuolisempaa ja riippumattomampaa tietoa.

Jokainen arvostelukykyinen kansalainen osaa arvioida lukemansa/kuulemansa tiedon luotettavuutta. Jos tietolähde on toistuvasti johdatteleva ja puolueellinen, se hylätään. Tästä syystä niin monet hylkäävät täysin YLE-uutiset ja -ajankohtaisohjelmat ja myös allekirjoittavat kansalaisaloitteen https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1818 .

Kyyniseen harhauttamiseen tähtäävää ja vääristelevää uutisointia on aina ollut. Toimittajakoulutuksessa jopa opetettiin sellaiseen. Tätähän oli Nordenstrengiläinen koulutus Tampereen yliopistossa. Tuomittavaa on tällaisten toimittajien suuri määrä ja aatteellisesti innokas toiminta esimiestensä suojelemana VEROVAROILLA juuri YLEn uutis- ja ajankohtaistoimituksessa.

Pettämätön rappiotunnus on optiopalkkiot johtajille ja ruskeakielisille kellokkaille - Se ei siunannut edes Nokian Renkaita, joka toimii kilpaillulla alalla. Kuolemansairautta se on YLEssä, joka toimii kilpailun sivuuttaen ja riittämättömällä ammattitaidolla.

Jospa Atte Jääskeläinen pimittämisen sijasta kertoisi YLEn optioiden saajat, suuruudet ja saantiperusteet. Jospa hän kertoisi myös ketkä poliitikot ovat nämä käsittämättömät ja laillisuudeltaankin kyseenalaiset optiot myöntäneet.

Ettei tarvitsisi hakea vastausta esimerkiksi MV-lehdestä tai Suomi24:n palstoilta.

Äänestä

Yle nimenomaan pimittelee kiusallista tietoja kotimaisista veronkiertäjäketkuista, kuten tämäkin (30.4. julkaistu) sanoma kertoo:

Lähdesuojalla ei ole MITÄÄN tekemistä Panamasta ryöstettyjen paperien peräämisessä verottajalle ja ne kuuluu julkaista verottajalle luovuttamisenkin jälkeen. YLE sai paperit nimenomaan julkaisemista varten.

Paperien Panamasta anastajaa tai muita anastamiseen kytkeytyneitä henkilöitä koskevia tietoja ei verottaja, poliisi, syyttäjä tai muu taho ole vaatimassa. LÄHDESUOJA SIIS SÄILYY TÄYSIN. Vastustus siihen vedoten on valehtelua.

Verottaja vaatii vain saada tutkia panamalaisen lakimiesrikollistoimiston yhteydessä tehtyjä Suomen kansalaisten talousrikoksia.

Sen lisäksi viranomaisten tulee estää paperitietojen käyttö valikoivasti.

On perusteltua epäillä, että sellaista tultaisiin harjoittamaan poliittisin perustein.

On irvokasta että paperit ovat YLEssä panamalistalaisen, kokoomuksen Atte Jääskeläisen takana. Noin kuukausi sitten tämä halusi estää nettijulkaisemisen yhdessä muutaman päälehden päätoimittajan kanssa.

Vertaa seuraavaa tekstiä:

YLE:n Panamasalailu etenee hyvin. Se ei ole paljastanut mitään suomalaisista poliitikoista eikä muista keinottelijoista. Kaksi MOT-ohjelmaa kertoi vain yhdestä venäläisestä rahanpesijästä ja päivänselvyyden kahdesta saksalaisesta (Rosbergit).

Lisää MOT-ohjelmia ei luvata. Itsekin panamalainen, kokoomuksen YLE-johtaja Atte Jääskeläinen on hoitanut asian Tiitis-tyyliin.

Ehrnroothien touhutko paljastettiin myös? Ei, kyse oli ruotsalaispaljastuksesta, osa Enskilda Banken -tutkimusta. Eihän sitä voinut siksi täälläkään salata.

Lindtman antoi Toivakan hölmöilyn "anteeksi", koska vastaavasti sossut eivät halua Heinäluoman, Urpilaisen tai Lipposen Panama-operaatioita julkisiksi.

YLE lisäksi käynnisti Heinäluoman valkopesun kierrättämällä tätä joka toisessa YLEn keskusteluohjelmassa. Eihän näin tykötuotuna voi kansalainen uskoa valtiomiehen sekaantuneen kunniattomaan veronvälttelyyn.

Arvioin että kyse on ollut sossupuolueen ja -säätiöiden verokikkailusta, johon Heinäluoma, Urpilainen ja Lipponen ovat puheenjohtajina laittaneet nimensä.

Olen vakuuttunut, että sossut saisivat poliittisenkin hyödyn paljastamalla nämä asiat nyt, koska varsinaiset ketkut ovat Kokoomuksen ja RKP:n johtajia ja hantlankkareita.

YLE valehteli tuoreesti tänään, että se ei luovuta lähdesuojan vuoksi verottajalle saksalaislehden sille julkistusta varten välittämiä papereita.

Paskapuhetta. Ei tässä median lähdesuojaan puututa lainkaan. Paperit ovat Robin Hoodin Panamasta anastamia ja saksalaislehdelle toimittamia. Kyllä Robin Hood ja kaikki muut osalliset pysyvät salassa. Vain paperien paljastamat rikokset kiinnostavat veronmaksajia ja verottajaa, ja tarvittaessa syyttäjää.

YLEn poliitikkojohto valmistelee paperien käyttämistä samalla periaatteella, jolla Venäjällä rangaistaan aidan yli käyneitä oligarkeja. Panamapaperit vastustajasta tulevat esiin tarpeen vaatiessa. Sen takia Heinäluoma ei järjestä käryä Orposta, jotta Stubb ei järjestä käryä Lipposesta jne. Ja käryä Taxellista ei järjestetä, koska kassakaapin yhdistelmä on YLEn ruotsinkielisillä. Tälläkin välineellä nämä kiristävät pakkoruotsin hyväksi. Onko Väyrysen äänestäminen ainoa demokratian pelastus?

Äänestä
  • Iltamakasiinia ei rahoiteta verovaroin.

    Äänestä

Ylen ohjelmat nykyään pelkkää vanhan uusintaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuuluukojournalismiin kirjoitti:

Panama ym. Perussuomalaiset haluaisi rajoittaa tätä.

http://www.aamulehti.fi/kotimaa/osa-kansanedustajista-puuttuisi-ylen-journalismiin/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu