Postnord on pahnanpohjimmainen

postnordpaska

Tilasin Viroon rekisteröidyltä SanSan yritykseltä uuden pohjaventtilin suihkukaappiin hintaan 7,26€ toimituskulut 15,32 ALV. Oli pakko, kun ventiiliä ei löytynyt kotimaisista yrityksistä.
Yhteishinnasta alveineen 28€ huolimatta ajattelin asian hoituvan ennenkuin paketti mukamas yritettiin toimittaa perille. Vaimo oli kyllä kotona, mutta osan ajasta puutarhassa, josta laput silmilla kulkeva kuski ei osannut etsiä ketään. Mailitse tuli ilmoitus, että koska vastaanottajaa ei tavoitettu paketin voi noutaa toimipisteesta tai sopia uuden toimitusajan.
Porvoossa asuvana arvasin, että lähin toimipiste on Pääkaupunkiseudulla n 50km päässä joten päätin sopia uuden toimitusajan postilaatikkoon jätetyn lappusen tietojen mukaisesti, koska lupasivat säilyttää paketin 15 päivä ennen palautusta toimittajalle. Menin Postnordin verkkosivuille kohtaan "uusi toimitus" josta tuli ilmoitus, että "Valitettavasti uuden toimituksen sopiminen verkkopalvelussa ei tällä hetkellä onnistu" ja pyydetiin ottamaan yhteyttä asiakaspalveluun.
Asiakaspalvelussa on mailiosoite ja puhelinnumero. Kokeilin ensin mailiosoitetta, josta tuli viesti, että "Sähköpostiemme käsittely on valitettavasti viivästynyt. Käsittelemme viestit saapumisjärjestyksessä".
Siinä vaiheessa alkoi jo vituttamaan, koska edellisellä sivullaoli mainittu, että puhelinpalvelu on maksullinen, mutta vaihtoehtoa ei ollut.
Koitin soittaa asiakaspalveluun hintaan 8,35snt/puh 17,17 snt/min, jossa jonotus on myös maksullista. Usean yrityksen jälkeen vaikutti siltä, että yrityksen puhelinnumerossa on aina jonoa, joten päädyin lopulta jonottamaan ja maksamaan n.10 minuutin jonotuksesta jälleen pari euroa lisää toimitusmaksua saadakseni tilaamani tuotteen.
Yhteensä siis maksoin 7,26€ tuotteesta n. 30€ vaiva puhelimen ja tietokoneen ääressä.
Tuote tuli, toisella yrittämällä kun olin haukkunut postnordin palvelun ja jättänyt valtakirjan oveen, jotta paketti ainakin jäisi paikalle, jos ylipäätään käyvät pihassa.Sen sijaan sähköpostiini tai asiakaspalvelun lomakkeeseen en ole vieläkään saanut vastausta vaikka paketin säilyttämisen aikaraja kuluu umpeen aivan tuotapikaa. Eli ainoa keino saada tilaamansa tuote on soittaa maksulliseen numeroon, jossa jonotuskin maksaa!!!
SanSan ei myöskään tarjonnut apua, vaan vetosi monivuotiseen yhteistyöhönsä postnordin kanssa ja asiakkaiden tyytyväisyyteen. Eli minua tyytymättömänä asiakkaana yritettiinvielä leimata poikkeukseksi mikä ei pidä paikkansa jos lukee muita tämän sivuston postnor kommentteja.
Välttäkää kumpaakin firmaa kuin ruttoa!

4

1796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hermot-meni

      Täysin paska firma, samaa mieltä. Postinörtti väittää toimittaneensa tuotetta ovelle, vaikkei ikinä ole ovikello/summeri soinut. Parhaimmassa tapauksessa tuote lähtee takaisin lähettäjälle ilman mitään ilmoituksia... Vittu mitä kloppeja saatana töissä tuolla puijaripuljussa...

    • kuluttaja-

      Älkää IKINÄ tilatko mitään mitään, jossa PostNord on välikätenä. Liikaa huonoja kokemuksia myös minulla.

    • valetta-kaikki

      Hyvin toiminut ja muistakaa matkahuolto on nykyisin post-nordin yhteistyökumppani eli turha itkeä sillä paketti jää AINA lähimpään matkahuoltoon jos ei saada toimitettua...siis AINA. Taitaa aloittelijalla olla joku muu konflikti post-nordin kanssa, kun samaa paskaa jauhaa aina. Jopa täällä perslävessä 2000 asukasta toimii asiat matkahullon kautta ja kysytty on asia eli aina matkahuollosta saa paketin.

      • Eitulluttänäänkään

        Eivät suostu matkahuoltoon viedä tai jättää! Olen muutama kerta yrittänyt sitä, mutta niiden mielestä on pakko ottaa pari viikkoa vapaata, ja jäädä kotiin odottamaan jos joskua suostuisivat kurvaamaan pihalle.

        Nytkin on paketti JOSSAIN, vaikka meilasivat että tänään piti tulla. Eivät ainakaan perille sitä ovat tänäänkään saanneet. Ovat tunnettuja varastamaan ja rikkomaan paketteja, eivätkä ota mitään vastuuta.

        Taas pitää kymmeniä viestejä lähettää Postnordiin jos nyt yksi edes tulisi perille ja luettaisiin. Edellisestä meni 5 päivää ennen kun vastattiin.

        Matkahuollosta olisi täälläkin helppo hakea, mutta kun kieltäytyvät sitä kautta lähettämään.

        Ruotsissa johtajakin sanoi että ei kaikki voikaan tulla perille. Postnordin hukkaamisprosenti on todella iso.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      43
      7381
    2. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      136
      6719
    3. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      60
      4047
    4. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      23
      3782
    5. Mies, mua jotenkin kiinnostaa

      Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?
      Ikävä
      136
      3716
    6. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      25
      3065
    7. Moi kuumis.

      Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.
      Ikävä
      41
      3005
    8. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      36
      2816
    9. Milloin olisi sinun ja kaivattusi

      Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?
      Ikävä
      41
      2509
    10. Oletko joutunut kestämään

      Mitä olet eniten joutunut kestämään?
      Ikävä
      49
      2344
    Aihe