Tulevaisuustutkija Ilkka Halavan mietteitä:
Kristinusko ei ole enää tapettia, vaan varteenotettava vaihtoehto. Vaihtoehtojen kasvaessa kristinusko alkaa näyttäytyä valintana.
– Vähitellen ymmärrämme, että uskonnollinen tyhjiö täyttyy aina. Jos haluamme, että naisten oikeudet säilyvät, silloin varmaan kannattaa alkaa puolustaa kristillistä arvopohjaa.
– En usko, että enää käydään lapsellista suvivirsikeskustelua.
http://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/selviamme-ensi-menee-huonosti/
Näistä käy ilmi, että vapaa-ajattelijoiden typerät ideat uskonnon työntämisestä pois julkisuudesta ja suvivirsikeskustelut ovat toivottoman vanhanaikaisia.
Vapaa-ajattelu on auringonlaskun touhua. Va-yhdistysten jäsenmäärät osoittavat sen pettämättömästi.
Vapaa-ajattelun ideat mennyttä maailmaa
5
106
Vastaukset 5
Suvivirsi-kohta jatkuu "Ajatus siitä, että kun joku tulee toisesta uskontokunnasta, niin meidän pitää luopua omista tavoistamme, on aivan käsittämätön." Uskonnon ja peruskoulun erottamista - asia joka ei typisty Suvivirteen - eivät ole esittäneet maahanmuuttajat vaan ihan me kotoperäiset pakanat.
Halava ei viittaa mihinkään tutkimukseen tai havaintoon jonka perusteella "uskonnollinen tyhjiö" aina täyttyisi. Onhan Suomi jatkuvasti maallistunut jo tähän saakka!
Hyvääkin jutussa toki oli. Mm. älyliikennettä Halava haluaa, ja sitähän mm. Tampereen yliopistolla kehitetään.Ehkä uskonnollinen tyhjiö täyttyy uskontojen sijaan osittain muilla uskomuksilla, jossainhan oli äskettäin juttua miten uskomushoitojen ym huuhaan suosio on kasvanut tutkittujen ja tieteellisesti todistettujen menetelmien rinnalla. Uskonto häviää, mutta skeptikon ja rationalistin työ ei lopu
jimmyogg kirjoitti:
Ehkä uskonnollinen tyhjiö täyttyy uskontojen sijaan osittain muilla uskomuksilla, jossainhan oli äskettäin juttua miten uskomushoitojen ym huuhaan suosio on kasvanut tutkittujen ja tieteellisesti todistettujen menetelmien rinnalla. Uskonto häviää, mutta skeptikon ja rationalistin työ ei lopu
Onko tästä mitään tarkempaa tietoa?
Erityisesti minua kiinnostaisi nähdä karkea kahtiajako "joteensakin rationaaliset" / muut. Mikä on sellaisten suomalaisten osuus, jotka eivät usko jumaliin eivätkä horoskooppeihin. Määritelmä on tietysti liukuva, mutta kai jollain tuollaisella määritelmällä saisi jotain kehitystä kuvattua.- harakatkinnauraa
Vaparithan ne sitä suvivirsikeskustelua ovat virittäneet. On myös tulut sieltä suunnalta ohjeita, saako seistä laulettaessa Enkeli taivaan. Hassuja olette.
- TuleeMieleen
"Pois julkisuudesta"? Vapaa-ajatelijain puolesta uskonnot voivat toki näkyä julkisuudessa, omillaan. Sen sijaan julkisen vallan, valtion tai kunnan järjestämä ja tuputtaminen ei kuulu enää tähän aikaa. Valtionuskonto ja uskonnonharjoituksen sosialisointi on mennyttä aikaa... Sekularismi tarkoitaa humanismia ja yhdenvertaisuutta ja tasa-arvoa.
On epärehelllistä keskustelua sekottaa tuo julkisuus ja julkinen valta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1041243
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku94868Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31784- 66693
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93626- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466