Tiistaina ns piritorilla, Kurvissa. Siististi siviiliin -messut. Infoa vangeille miten pärjäisivät kun vapautuvat, työpaikoista, asunnoista, päihteistä irti pääsemisen ja pysymisen palveluista... Lisäksi stand-uppia, musiikkia. painonnostoa. Paikalle tulee vapautuneita entisiä vankeja mutta myös nykyisiä vankeja ainakin 4:stä vankilasta.
Vangithan ovat jo tehneet yhteistyötä Kansallisteatterinkin kanssa, toteuttaneet näytelmän , jossa vangit näyttelevät. liekö jopa tarinaa ja tekstiäkin ideoineet.
Vangithan ovat jo tehneet yhteistyötä Kansallisteatterinkin kanssa, toteuttaneet näytelmän , jossa vangit näyttelevät. liekö jopa tarinaa ja tekstiäkin ideoineet.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Täytyypä poiketa ja katsoa, onko vankien joukossa paljon tuttuja.
Apul kaup. johtaja Pekka Sauri avaa messut.
Näyttelijä Jussi Lehtonen sanoi tuon näytelmäprojektin yhteydessä että Englannissa teatterin vastaava yhteistyö vankien kanssa johtaisi pääministerin eroon. "Olemme iloisia siitä, että Suomi on pohjimmiltaan luottamusyhteiskunta."
Kun luin otsikon metro-lehdestä, luulin että kysessä on joku kirkon tempaus. jossa vangeille tuputetaan uskontoa.
Monelta messut ovat?
kivitalot mun elämään kuulukaan. Pääasia että tehdään jotain suomalaisten hyväksi.
Taitaa olla aakkostyyppi joku messujen järjestäjistä. Niin mainospuheelta kuulostaa.