Jos Suomi hyökkäisi kaikin voimin Venäjälle(sota kirjeen vaihtajina tietysti ilta sanomat) kuinka pitkälle päästäissin. Vai kaatuisiko koko kaalimaa, kuten Gusvav Häglud arvelee.
Minkälainen skenaario
toisi
559
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä ei yritetä muuta kuin salarakas USA:n johdolla.
Sen sijaan miten jatkuisi tilanne, jos nyt suljettaisiin pois ensin USAN INTERVENTIO ITÄMEREN MAIHIN ja mietittäisiin vaihetta, jossa EU olisi hajonnut.
1. Mitkä maat olisivat ensin pahimmassa kaaoksessa?
2. Tulisiko Katainen tännen uutena "johtajana"?
3. Miten suomalaiset, avuttomat toisilta kyselevät kansanedustajat selviäisivät EU:n hajoamispaineesta?
Jaa'a!?
No senverran lukenu nykyvarusmiesten kunnosta, et veikkaan et: Puolet varusmiehistä pyörtyis hapenpuutteeseen ku koittas äheltää tetsaria päälleen. Lopuista 1/10-osa jäis pois reissusta ku hiippailivat sotkuu vetää läksiäis-munkkikahvit napaa. Niistä ketkä olis viel kyydissä (30 jätkää putos sisun lavalta matkalla ku tulivat keinunnasta merisairaiks) ja saatiin kiikutettuu etenemään rajan yli 15 % eksyis ekan vartin aikana ku ei o ennen ihan oikeeta metsää nähneetkään. Sit 2000 menis korpilakkoon ku etee tulis eka suo mikä pitää ylittää ku "En mene! Saappaat likaantuu!!!"
Sit saatais jo eka tulikontaktikin viholliseen, josta innostuneena sankarillinen armeija päättää ottaa par laakii takapakkii. Varsinki ku oman tykistön tulituki oli nii hiton kovaääninen et hennot korvat särkyy moisesta! Aliupseeristosta puolet ampuu ittesä siinä vaiheessa ku huomaavat et ne onki ihan yksinään hyökkäämässä. Isommat kapparit karjuu komentojaan kenttäraatioon antaumuksella tietämättä et kukaa ei ees kuuntele niitä.
Lopulta pietää kaikkien jäljellejääneitten kans aivoriihi et:
"Ei tää ollukka kivaa! Lähetää takas kassulle pelaa änärii?"
Jotenka mä vastaan: Vaalimaalle!?
Suomen pitäisi nyt välittömästi hyökätä Venäjälle niinkauan kun Natojoukot on käytettävissä, urheat sotilaamme olisivat pian Uralilla asti ja me olisimme suurvalta,
Eikö jotain tällaista kerran oltu tekemässä mutta sitten pomoilta meni pupu pöksyyn seurauksien pelossa,
marski pötki Sveitsiin ja muut oli niin neukkujen ystäviä.
Niinistö johtaisi suursuomea ja EU-liitos olisi Suursuomen komennossa,
Putin pakenisi kiinaan tai siihen suuntaan.
Päästäisiin vain siihen asti että tulisi miehistötappioita ja iltasanomat lakkaisi olemasta ikuisiksi ajoiksi. Rajoja se hyökkäys ei siirtäisi mihinkään.
Siirshä se viimeksi!?
Muutama kymmenen kilsaa sisäänpäin, paikoin!? :/