Laineen tolkuton hypettäminen

Venäjäottelun jälkeenkin ykkösuutinen netissä Laineen maaginen maalisyöttö...ei sanaakaan Ahon kahdesta tehdystä maalista?
Mitkä markkinavoimat taas tätäkin kantavat? Onhan Laine toki kova peluri, kuten Puljujärvikin, mutta tosiasiassa on aiheuttanut samanverran maaleja omaan päähän kuin tehnyt niitä (hyvä suoritus sekin).
"Laine ajettiin", kun mies itse nuppaa sinisellä yms. Jopa mertarannan suusta!
Laine on nuori poika, jolla on hieno tulevaisuus, mutta nuoren aikainen kasvu on aiheuttanut tuttua kontrollinhakemista, joka tulisi huomioida myös uutisoinnissa.
692
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Venäjä sai ainokaisensa Barkovin ketjun ylihyökkäämisen vuoksi. SIinä onkin Barkovin ketjun pahin puute. Puolustuspelaamisessa se on varmaankin huonoin ketjumme. Siinä pitäisi olla yksi puolustusvoimainen hyökkääjä.

Mutta Suomen voittomaali oli loistava. Pokka syötti Jokiselle ahtaaseen tilaan, mutta tämä pystyy pääsiemään hyökkäysaluelle. Jokinen jätti kiekon Laineelle ja luisteli päädyn kautta maalin takakulmalle. Laine oivalsi liikkeen, eteni kohti maalin etukulmaa ja antoi lättysyötön, josta Jokisen oli helppo nostaa kiekko maaliin. Tämä maali oli maailman luokan maali!

Suomalaisessa mediassa hehkutetaan Sebastian Ahon suoritusta, ja sille on mainiot perusteet. En tiedä, miten sitä on kansainvälisesti hehkutettu. Laineen suoritus laajensi käsitystämme hänen taidoistaan. Maailmanluokan maalintekijä antoikin maailmanluokan syötön, ja siksi twiitit ovat paikallaan. Ei ole ihme, että ne noteerataan Suomessakin.

Sinulla on varmaankin jokin Laine-fobia. Tosiasiassa hän on vuosiin kansainvälisesti ajatellen kiinnostavin suomalainen jääkiekkoilijamme. Uskon vakaasti, että hän kestää kaiken hypetyksen, ja toivon, että hän ja koko muu joukkueemme valmentajia ja muuta henkilökuntaa myöten palaa Moskovasta kultamitalit kaulassa. Sillä, jääkö Laine finaalissa maaleitta tai tekeekö hän yhden tai useamman maalin, ei ole mitään merkitystä. Vain se, voittaako vai häviääkö maajoukkueemme huomenna, merkitsee. Vaikka maajoukkueemme häviäisikin, se on tervetullut takaisin kotimaahan.

Äänestä

Aho on ikäluokkansa ylivoimaisesti paras. Tuo Laine-hypetys on lähinnä sairasta toimittajien ylläpitämää leipäpuuta.

Äänestä
  • Sinulla on oikeus mielipiteeseesi, mutta muista, että Aho on syntynyt 1997 ja Laine 1998. Aho on myös jo varattu NHL:ään, mutta Laineen vuoro on vasta kesäkuussa.

    Paras hyökkääjämme näissä MM-kisoissa ei kuitenkaan ole Laine eikä Aho. Mikael Granlund on valtavassa tikissä. Hän selvästi hyötyy suuremmasta jäästä kuin NHL:ssä. Saattaa olla, että hänen olisi parempi pelata Euroopassa.

    Äänestä

Poikia pitää kehua silloin kun aihetta on!
Toivittavasti muistetaan senkin jälkeen kun Kanada on voittanut maailmanmestaruuden.

Äänestä

Joo, onhan tässä jo vähän karannut käsistä tuo hypen määrä. Laine on ikäluokkansa parhaimpia, ellei paras ja jos kehitys jatkuu edes jotakuinkin samana, niin ihan hyvin voin nähdä hänet jonain päivänä maailman parhaana pelaajana.

Mutta siitä huolimatta, että hän on ollut kiistatta Suomen tärkeimpiä pelaajia ja tehnyt paljon pisteitä sekä hyviä ratkaisuja, on hän myös tehnyt valtavan määrän junnumokia. Mikä siis on täysin ymmärrettävää. Pointti on siinä, ettei hän mikään armoitettu superjumala ole tuolla kaukalossa ollut, niin ei oikein jaksa ymmärtää tuota hypetyksen määrää. Ihan se ja sama mitä Laine tekee, niin heti on joku 15 perseennuolemisotsikkoa iltalehdet täynnä. Muiden suorituksista mainitaan ehkä ohimennen, vaikka suoritukset olisivat reilusti Laineen vastaavia parempia.

Äänestä

Sitä minä ihmettelen että "vaimennusjohto" ei ole onnistunut nujertamaan näitä Ahoa ja Lainetta..... yritystä kyllä on ollut, tsekeissäkin joku Marttilan vaimentaja. Mäkimiehethän on vaimennettu kokonaan...... Suomiurheilussa on johdossa vikaa.....kaiken maailman summasia jne....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pitkäpäätyyn kirjoitti:

Venäjäottelun jälkeenkin ykkösuutinen netissä Laineen maaginen maalisyöttö...ei sanaakaan Ahon kahdesta tehdystä maalista?
Mitkä markkinavoimat taas tätäkin kantavat? Onhan Laine toki kova peluri, kuten Puljujärvikin, mutta tosiasiassa on aiheuttanut samanverran maaleja omaan päähän kuin tehnyt niitä (hyvä suoritus sekin).
"Laine ajettiin", kun mies itse nuppaa sinisellä yms. Jopa mertarannan suusta!
Laine on nuori poika, jolla on hieno tulevaisuus, mutta nuoren aikainen kasvu on aiheuttanut tuttua kontrollinhakemista, joka tulisi huomioida myös uutisoinnissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu