Olisikko aika

muuttaa liikenne sääntöjä ja ottaa väistämissäännöissä käytäntöön " luomu " järjestelmä, kun näyttää noi luonnonvasaiset säännöt aiheuttavan kokoajan vaara tilanteita.
Elikkä siis tarkoitan, että nämä nykyiset teennäiset säännöt kumottaisiin kokonaisuudessaan, koska luonnonlakihan on heikompi ja yleensä pienempi väistää isompaa ja vahvempaa.
Tämä nykyinen järjestys on ihmisen luoma ja sotii luonnonlakia vastaan ja ilmeisesti se on vaikea ymmärtää.
Muutos pienentäisi myös " väärästä " järjestyksestä johtuvia yhteiskunnallisia kustannuksia.
Lisäksi varmaan sekaannuksia aiheuttaa myös se että ensin kaikki väistää suurinta liikennevälinettä, elikkä junaa ja sitten väistetään käänteisessä järjestyksessä.
" Luomu " säännöt yksinkertaistaisi koko järjestelmän ja lakimuutos maksaisi itsensä takaisin jo hyvinkin lyhyessä ajassa, kustannus säästöinä ja parantaisi kustannustehokkuutta ja vähentäisi leikkauksia ja pakkosäästöjä.
Säästyvät varat voitaisiin " korvamerkitä " vanhuksien ja lasten hyvinvointiin.

16

295

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rotta.Presidentiksi

      Luomusäännöthän on jo käytössä. Kun on omasta mielestään riittävän hyvä kuljettaja voi alkaa itse päättämään mitä sääntöjä noudattaa ja mitä ei. Pro on aina pro. Vaikka oman ajotaidon itse määritteleekin niin sehän on se ehdoton totuus. Mestarin ohjeita kun noudattaa niin ei tarvitse säännöistä välittää.

      • Juu, ehkä käytössä, mutta ei ole lainvoimaisia.
        Jos toteuttaa omia haluja, tuppaa tulemaan sanktioita.
        Laki pitäisi muuttaa, että käytäntö olisi sama kuin luonnon määrämä järjestys, syntyisi vähemmän sekaannuksia.


      • NatureFirst
        sonnypruitti kirjoitti:

        Juu, ehkä käytössä, mutta ei ole lainvoimaisia.
        Jos toteuttaa omia haluja, tuppaa tulemaan sanktioita.
        Laki pitäisi muuttaa, että käytäntö olisi sama kuin luonnon määrämä järjestys, syntyisi vähemmän sekaannuksia.

        Miten valoristeyksessä ajattaisiin luonnon määräämässä järjestyksessä?


      • NatureFirst kirjoitti:

        Miten valoristeyksessä ajattaisiin luonnon määräämässä järjestyksessä?

        Ei mitään liikennemerkkejä, ei valoja, vain ihan viidakon laki, vahvin ensin, ei tarvitse etsiä syyllisiä syyllistä, heikompi valitsi väärin ja hävisi.


      • OnneksiEtOleLainsäätäjä
        sonnypruitti kirjoitti:

        Ei mitään liikennemerkkejä, ei valoja, vain ihan viidakon laki, vahvin ensin, ei tarvitse etsiä syyllisiä syyllistä, heikompi valitsi väärin ja hävisi.

        Eli rattijuoppo ei joutuisi vastuuseen ajettuaan autolla polkupyörällä suojatietä ylittävän lapsen päälle? Näinkö se pitäisi olla?


      • OnneksiEtOleLainsäätäjä kirjoitti:

        Eli rattijuoppo ei joutuisi vastuuseen ajettuaan autolla polkupyörällä suojatietä ylittävän lapsen päälle? Näinkö se pitäisi olla?

        Tässähän on ollut kysymys vain liikenteessä väistämisjärjestyksen luonnonmukaistamisesta, ei kännissä, tai huumeissa ajamisen sallimisesta, sitä en hyväksy.


    • ewsrdfcvwww

      Apinan näköiset ihmiset ajaa luomusäännöillä

      • Kyllä olen tehnyt aivan saman huomion, ei vilkkuja, ei takavaloja, ohitukset risteys alueella ja sulkuviivan vaikutusalueella, kännykkä korvalla, kolmion, tai stop merkin takaa toisen eteen ym vastaavaa.


    • Ootsätosissas

      Sulla ei sitten ole yhtään ainoaa läheistä ihmistä liikenteessä muuten kuin oikein isolla autolla?

      Liikenteen säädökset ovat minimivaatimus niille, joiden oma pää ei riittävästi ohjaa.

      • Sehän tässä on nimenomaan tarkoitus, yksinkertaistetaan sääntöjä ja lakia, että nämä joiden pää ei nyt riitä mukautumaan näihin luonnonvastaisiin sääntöihin voisivat ajaa ja liikkua turvallisesti.


    • 487_cm_ja_1420_kg

      Pituusko vai paino ratkaisee? Ja otetaanko vetokoukku mukaan mittaukseen?

      • jos.sen.takana.Audi

        Miten mopoauto? Millä vuorolla pääsee? Väistääkö kaikkia henkilöautoja risteyksessä? Entä jos mopoauton takana on iso auto (bussi, rekka, iso citymaasturi, bemari, Audi, ...) joka myös joutuu kärsimään.


      • Niin, miten se nyt viidakossa menisi, pienin piiloutuu, tai lähtee karkuun, tai sitten liittoutuu jonkun kanssa.


      • Luonnossa_näin
        sonnypruitti kirjoitti:

        Niin, miten se nyt viidakossa menisi, pienin piiloutuu, tai lähtee karkuun, tai sitten liittoutuu jonkun kanssa.

        Tai ottaa ylivoimaisen vastatoimen käyttöön, kuten skorpionit tai nuolimyrkkysammakot. Autoilijalla Gatling-tyyppinen konekivääri, sinko tai panssarintorjuntaohjus?

        Silloin mahtailut liikenteessä jäävät jokaisella vähiin, kun ei voi tietää, mikä hetki on viimeinen.


    • peräs-mies

      Anarkia on vihaa epäoikeudenmukaista yhteiskuntajärjestelmää kohtaan.

    • LuonnonValinta

      Aloittajalta mojova viesti keskellä päivää. Luulin jo että on yöllä kännissä kirjoitettu. Vai olisiko krapulakaljoilla kekastu moinen hieno ajatus. Itelläs on sitten varmasti rekka alla vai? Ei tuollaista kukaan mopoautoilijakaan viitsisi kirjoitella ellei ole jo aivan koko kanootti inkkareista tyhjä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      159
      1128
    2. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      176
      727
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      28
      583
    4. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      36
      517
    5. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      30
      491
    6. Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät
      Maailman menoa
      341
      485
    7. Kyllä siinä oli jotain enemmän

      vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,
      Ikävä
      11
      462
    8. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      31
      449
    9. Voi, voi herttinen nainen

      Kun olet ollut niin..... Tyly ja kylmä. Eikö
      Ikävä
      17
      447
    10. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      19
      446
    Aihe