Hyvä että monikulttuurisuus voitti tänään. Suomen MM-kulta olisi vain pahentanut kansallistunnetta, josta rasistit imevät itselleen voimaa. Nyt voitti monikulttuurisuus, onneksi. Suomen kohtalo oli sinetöity siinä vaiheessa, kun joukkueeseen ei otettu ainuttakaan pakolaista. Ei rasistisella joukkuekokoonpanolla enää tänäpäivänä mestaruuksia voiteta!
Monikulttuurisuus voitti
HyväEttäNäinTapahtui
13130
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Suomenmielisille isänmaallisille tosiaan sopiva rangaistus kun Kanada vei maailmanmestaruuden. Oikea lopputulos ja oikeaan maahan meni voittokin.
SPR-natsille on oikein vain se, kun suomalaisten rahat siirtyvät järjestön pankkitilille.
Olen myös kova homo
Monikulttuurisuus juu! :)
Toisaalta Kanadassa on suomalaisiakin kolme kertaa enemmän ku somaleita tai irakilaisia, et eipä noita ainakaan musliimikuttuurisuus auttanu! :) :D
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Ethnic_origins_of_people_in_Canada
Ja melko samankulttuurisilta meidän kanssa ne noi Kanadan muutkin mamut näyttäis olevan! ;)
Täällä pelaa oma monikulttuurinen joukkue. Lajista en ole varma. Oliskohan se pesäpallo vai monipuolinen sossuunjuoksukilpailu?
Nii eks nää Suomen monikulttuuriset potkupallojoukkueet o pärjänny vallan mainiosti? :) Islannille vai milles htin Tuwalulle ne just hävis? :) :/
Olen kyllä isänmaallinen, mutta ei minua jääkiekko kiinnosta. Jenna Laukkasen EM-hopea oli minulle tänään kovempi juttu.
Eikös se kuitenki ollu ronssi? Mut hyvä sinänsä sekin! Ja eks viestis tullu toinenkin? Joten jos sä oot onnellinen jo pelkän uinnin EM-kisojen pronssista, niin mikset sit koko maailman lätkäkisojen hopeesta?!?
Jenna Laukkanen on kasvuhormonia vetävä puolimies!
Käytetyt jääkiekkomailat survotaan huomena suvakkien perseeseen ja sen jälkeen suvakit potkitaan ulos Suomesta johonkin multikulttuuriseen persereikälään.
Eipä vainkaan vaan me suvakit hymyilemme arvoituksellisesti leijonakilluttimen
kantajan kohdatessamme :) Että onko tuo se jonka verbaalisuus saattaisi
riittää persereiän tasolle asti? Harva on.
Suvakkille ominaista tyhmää hymyähän suvakki hymyilee vielä silloinkin kun suvakkia raahataan teuraaksi komposiitin säleet anaalissaan.
Itävallassa on tänään ollut hyvä meininki.